16. decembra 2020

Premiér Igor Matovič na dlhoočakávanú tlačovku o vianočnom lockdowne neprišiel. „Nie som jeho asistentka, nebudem to komentovať,“ reagoval na otázku ohľadom premiérovej neprítomnosti podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina), ktorý opatrenia prezentoval.

Obchody, okrem predajní so základným tovarom, sa zatvoria už v sobotu (19. decembra) od piatej hodiny ráno. Vianočný lockdown potrvá do 10. januára, vláda však ešte musí v parlamente presadiť zákon, ktorý jej dá právo na ďalšie predĺženie núdzového stavu.

Bublina dvoch domácností

Podstatou fungovania zákazu vychádzania je zoznam výnimiek, ktoré možno využiť. Na otázku, akým spôsobom sa ich dodržiavanie bude kontrolovať, odpovedal podpredseda vlády Štefan Holý len: „kontrola, na to existujú štandardné mechanizmy, polícia, hygiena, celý štátny aparát môže kontrolovať.“ Dodal tiež, že ak sa „spraví veľká ‚sešlosť‘ a niekto to nahlási, kľudne sa môže stať, že príde polícia a bude to riešiť, pretože je to porušenie zákazu vychádzania.“

Keďže domácnosti sa počas lockdownu majú stretnúť iba s jednou ďalšou domácnosťou, na otázku, či si majú napríklad mladé rodiny vybrať, ktorých starých rodičov počas Vianoc navštívia a ktorých nie, respektíve, ktorých „pustia do bubliny,“ odpovedal Holý, „áno, znamená to presne toto.“

Rekreačné pobyty rušiť nemusíme

Dôsledkami zoznamu výnimiek je, že lyžiarske strediská môžu fungovať naďalej, keďže jednou z výnimiek je individuálne športovanie vonku (či je lyžovanie individuálne, nikto z vlády nevysvetlil).

Reklama

Ďalšou výnimkou je, že jednotlivé „bubliny“ sa môžu na rekreácii na chatách, apartmánoch či hoteloch striedať, nemusia teda rušiť objednané dovolenky. Sprísnené podmienky pre podobné rekreačné pobyty zastrešuje vyhláška hygieny.

Povolený zostáva okienkový predaj

Podľa Holého je tiež politická vôľa obmedziť možnosti predajní, ktoré uzatvorené nebudú. Chceli by vraj obmedziť predaj nepotravinového tovaru v prevádzkach, ktoré spadajú do zoznamu výnimiek. No neudeje sa tak aktuálnym rozhodnutím vlády, ale predpisom úradu verejného zdravotníctva, ktorý tento typ opatrení zastrešuje.

Napokon, obchodom zostane počas lockdownu možnosť výdaja tovaru cez okienko alebo výdajný pult. Bez toho aby vpustili zákazníkov dovnútra, môžu vydávať tovar objednaný cez internet.

Ako má však toto opatrenie vyzerať v podmienkach nákupného centra, to už nikto na tlačovke nevysvetlil.

Výnimky zo zákazu vychádzania:

 • cesta do zamestnania, na výkon podnikateľskej činnosti a inej obdobnej činnosti (vláda odporúča zamestnancom a zamestnávateľom zriadiť home office, pokiaľ je to možné),
 • cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania životných potrieb ako potraviny, lieky, zdravotnícke, hygienické, drogistické potreby, krmivá, zdravotnú starostlivosť o deti, starostlivosť o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt, kúpa novín a tlačovín, návšteva očnej optiky, banky poisťovne, servisu bicyklov,
 • cesta má byť umožnená iba do najbližšej predajne alebo podobnej prevádzky od miesta bydliska,
 • cesta na poštu, do zásielkovne internetových obchodov a podobne,
 • cesta do zdravotníckeho zariadenia, k lekárovi,
 • cesta do lekárne,
 • cesta na antigénový alebo PCR test,
 • cesta na pohreb, uzavretie manželstva, krst,
 • starostlivosť o blízku osobu a zvieratá,
 • pobyt v prírode, individuálny šport (t. j. lyžiarske strediská),
 • cesta dieťaťa za druhým rodičom alebo osobou s právom styku
 • cesta za účelom rekreácie do nehnuteľnosti, pričom ide len o osoby zo spoločnej domácnosti alebo osoby z druhej domácnosti podľa výberu (t. j. so zachovaním spomenutej bubliny),
 • cesta na bohoslužbu.

Premiér sa od tlačovky dištancoval

„Výnimky, že môžem ísť tam, môžem ísť hentam, je to stále výnimka a stále tu platí zákaz vychádzania,“ vyhlásil Holý. Zopakoval tiež, že na začiatku lockdownu by každá domácnosť mala dobre zvážiť, s ktorou ďalšou domácnosťou sa bude stretávať a s ktorými ďalšími už nie.

„Nebudeme sa môcť stretávať so žiadnou inou domácnosťou,“ povedal Holý.

Podľa portálu Pravda.sk premiér Matovič napokon na tlačovku prišiel ale najskôr odmietol hovoriť o opatreniach. Povedal, že sa tak dohodli na vláde, keďže iní koaliční lídri (Richard Sulík, Veronika Remišová) odišli. Potom nakoniec pristúpil k pultíku s mikrofónmi a privítal novinárov na „chodbovom brífingu“.

Predseda vlády Igor Matovič po tlačovej konferencii. FOTO TASR – Martin Baumann

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?