22. februára 2021

Otvorenie všetkých predajní, potravinárskych aj nepotravinárskych, žiada Zväz obchodu SR. Udiať by sa tak malo za splnenia prísnych hygienických podmienok. Zároveň požaduje zrušenie vyhradených hodín pre seniorov. S otváraním niektorých predajní súhlasí aj minister hospodárstva Richard Sulík. 

Podľa prezidenta Zväzu obchodu Martina Katriaka by v otvorených predajniach platili prísne hygienické pravidlá, teda 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka. „Toto je záležitosť, ktorá sa dá vykonať,“ zdôraznil Katriak na dnešnej (22. 2.) tlačovej konferencii.

Viceprezident zväzu Pavol Konštiak tiež požaduje, aby sa aj pracovníci (malo)obchodu dostali do tzv. kritickej infraštruktúry podobne, ako do nej pred pár týždňami boli parlamentom zaradení poľnohospodári.

„Nezaslúžia si naše predavačky byť zaradené do kritickej infraštruktúry, keď od marca 2020 sú denno-denne vystavené v predajniach riziku nakazenia ochorením COVID-19?“ podčiarkol Konštiak.

Zmeniť by sa podľa nich mali hodiny vyhradené pre seniorov, ktoré sú počas pracovných dní od 9.00 do 11. 00 h. „Tento, z nášho pohľadu, nezmyselný úzus by už mal byť zrušený, pretože dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín a ostatní zákazníci vo vyhradených hodinách pod hrozbou sankcie nemôžu nakupovať,“ vyhlásil Konštiak.

Reklama

Upozornil tiež, že do predajní môžu na základe rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva chodiť aj ľudia pozitívni na nový koronavírus. „My (obchodníci) sme v prvej línii spolu s lekármi, pretože sa každodenne stretávame s množstvom ľudí,” poznamenal. Obchodníci by podľa neho chceli byť čím skôr zaočkovaní.

Sulík chce otvárať len niektoré obchody

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) by sa mali medzi prvými otvoriť predajne s detským oblečením, nábytkom a kvetmi. „Predstavte si prepchatý supermarket a na druhej strane veľkometrážnu predajňu nábytku. Prečo jedno áno a druhé nie? Budem presadzovať ich otvorenie, a aj ďalších, kde sa dajú dodržať všetky hygienické opatrenia,“ vyjadril sa Sulík na sociálnej sieti.

Ľudí však vyzýva, aby používali respirátory. Pred viac ako dvoma týždňami sa SaS podarilo presadiť otvorenie predajní s tovarom pre záhradkárov.

Ako reagovali hygienici

Úrad verejného zdravotníctva reagoval vyhlásením, že osobám pozitívnym na COVID-19 naďalej dôrazne odporúča zabezpečiť si nákup prostredníctvom rodiny, známych susedov, donášok či služieb samospráv.

„Využitie tejto výnimky za dodržania prísnych hygienických opatrení nie je pravidlom. Ide o možnosť a slúži pre ľudí v mimoriadnych situáciách, ktorí si nevedia zabezpečiť nevyhnutné životné potreby inak, pričom by boli vystavení porušeniu vyhlášky,“ upozornila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Pri samotnom nákupe sa podľa Račkovej nepredpokladá vysoké riziko vystavenia osôb obojstrannému úzkemu kontaktu (menej ako 2 metre po dobu dlhšiu ako 15 minút s komunikačnou interakciou). „Nakupujúci sú navyše pravidelne vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemických opatrení. Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt,“ zdôraznila.

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva reagovala aj na požiadavku obchodníkov, aby sa zrušili vyhradené hodiny pre seniorov: „Z nášho pohľadu je práve počas takto vážnej epidemiologickej situácie dobré a dôležité, ak je vyhradený čas pre tých najzraniteľnejších a prosíme ich preto, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?