Miliardové dohody českých magnátov Pavla Baudiša a Eduarda Kučeru s NortonLifeLock sú definitívne na konci. Spoločnosť Avast, ktorú založili v roku 1988, sa stane súčasťou amerického lídra na trhu kybernetickej bezpečnosti. Obe firmy v noci z utorka na stredu oznámili, že sa dohodli na podmienkach fúzie.
Podľa nich budú mať akcionári spoločnosti Avast nárok na kombináciu peňažného vyrovnania a novo vydaných akcií spoločnosti NortonLifeLock.
Trojica z bývalého Československa
V českom prostredí ide o nevídaný obchod. Podľa toho, aké plnenie si akcionári Avastu zvolia, zaplatí NortonLifeLock za českú spoločnosť približne 8,1 až 8,6 miliardy dolárov.
Príbeh trojice firiem, ktoré v oblasti počítačovej bezpečnosti vzišli ešte z bývalého Československa, tak ďalej naberá na odlišnostiach.
Existencia niekdajšej hviezdy bezplatných antivírusových programov AVG sa skončila v roku 2016, keď ju kúpil práve Avast, pre ktorý to znamenalo prípravu na vstup na burzu – ten sa aj uskutočnil v roku 2018.
Naopak, spolumajitelia najväčšej slovenskej IT firmy Eset, sa k získavaniu kapitálu a prípadne aj trhového podielu vďaka burze dlhodobo vyjadrujú rezervovane. Napriek tomu však, podobne ako Pavel Baudiš a Eduard Kučera v českom Forbes rebríčku, patria šiesti spolumajitelia Esetu k najbohatším Slovákom. V aktuálnom Forbes rebríčku najbohatších Slovákov sú traja v prvej desiatke a ďalší traja v druhej.
Za lepší digitálny svet
„Dlhodobím poslaním Avastu je umožniť vznik digitálneho sveta, ktorý každému poskytne bezpečie a ochranu súkromia. Navrhované spojenie s NortonLifeLock je významný krokom vpred na tejto ceste. Vznikne svetový líder v oblasti kybernetickej bezpečnosti zameraný na koncových užívateľov, ktorý v sebe spojí silu Avastu v ochrane súkromi a NortonLifeLocku v ochrane identity,“ uviedol k obchodu generálny riaditeľ Avastu Ondřej Vlček.
Spojenie bude podľa Vlčka výhodné pre obe strany, už len vďaka ich navzájom sa doplňujúcim službám a produktom, ktoré ponúkajú.
„V čase, keď kybernetické hrozby rastú, ale vnímanie kybernetickej bezpečnosti je stále veľmi slabé, zrýchlime spolu s NortonLifeLockom naplnenie naše spoločnej vízie poskytovať komplexnú ochranu ľuďom po celom svete,“ povedal.
Tímy oboch firiem podľa neho tiež získajú lepšie príležitosti na inovácie aj nové možnosti plynúce z prístupu k dátovým analýzam, a tak budú vyvíjať ešte kvalitnejšie služby.
„Vďaka obom zabehnutým značkám, väčšej geografickej diverzifikácii a prístupu k širšej užívateľskej základni bude spojená firma pripravená využiť príležitosti k rastu, ktoré vidíme po celom svete,“ dopĺňa Vlček.
A podobne sa na obchod pozerá aj generálny riaditeľ spoločnosti NortonLifeLock Vincent Pilette. „Táto transakcia je zásadným krokom vpred pre kybernetickú bezpečnosť v segmente koncových užívateľov a v končenom dôsledku nám pomôže naplniť našu víziu chrániť ľudí a umožniť im žiť bezpečný digitálny život,“ povedal.
Česká stopa vo firme zostáva
Českí miliardári síce touto dohodou prestávajú byť akcionári Avastu, neznamená to však, že by spoločnosť, ktorú vybudovali, úplne opustili. S veľkou pravdepodobnosťou sa totiž stanú držiteľmi akcií novej zlúčenej spoločnosti a zároveň sa očakáva, že sa Pavel Baudiš stane členom predstavenstva spoločnosti NortonLifeLock ako nezávislý riaditeľ.
Po dokončení transakcie bude generálnym riaditeľom CEO spoločnosti NortonLifeLock Vincent Pilette a na svojej pozícii zostane aj finančná riaditeľka NortonLifeLocku Natalie Derse.
Súčasný riaditeľ Avastu Ondřej Vlček by mal nastúpiť do funkcie prezidenta firmy NortonLifeLock a zároveň sa stane členom predstavenstva.
Po dokončení fúzie si spojená spoločnosť zachová významné zastúpenie v Českej republike, už len preto, že bude mať dve hlavné sídla – jedno v Tempe v Arizone a druhé v Prahe. Spojená spoločnosť bude kótovaná na newyorskej burze NASDAQ.
Pôvodný článok vyšiel na Forbes.cz, s prispením Forbes Slovensko.