12. marca 2018

Po nemeckom bilingválnom gymnáziu v Poprade nasledovali kroky Dominiky Žiakovej na Taiwan, kde náročné štúdium financií na najprestížnejšej taiwanskej univerzite National Taiwan University zvládla v čínštine. Po škole si našla vďaka programu Slovak Professionals Abroad neziskovej organizácie LEAF prácu v private equity spoločnosti IPM LLP v Bratislave. Dnes je Head of Investor Relations a rozvíja vzťahy aj s čínskymi partnermi. Porozprávali sme sa s ňou o rozdieloch medzi slovenskou a čínskou kultúrou, najmä vo vzdelávaní a v biznise.

Učivo v čínštine zvládla vďaka prvému roku, kedy sa učila len jazyk, nápomocným spolužiakom a húževnatosti. Kým sa jej spolužiaci uplatnili v bankách ako Morgan Stanley a Citi Bank v Tchaj-Peji alebo pokračovali v štúdiu v Hongkongu a USA, Dominika sa vrátila domov na Slovensko a rozvíja vzťahy s investormi v londýnsko- slovenskej private equity spoločnosti IPM LLP. Vďaka znalosti čínštiny a prostredia prirodzene dostala na starosť aj rozvoj vetvy IPM China.

Ženy a peniaze. Zoznámte sa, toto sú najväčšie miliardárky

Odlišný prístup ľudí z Ázie k povinnostiam zažila Dominika Žiaková už pri štúdiu na Taiwane. Kým na Slovensku sa stretávala s názormi „je jedno, čo vyštuduješ, aj tak budeš robiť niečo iné“ alebo „nikto sa ťa nebude pýtať na známky“, na Taiwane sa naučila, že je dôležité, akú známku dostane, čo sa naučí a ako sa snaží. „Každú etapu života berú vážne a sústredia sa na ňu. Keď je mladý človek študent, tvrdo študuje. Keď pracuje, oddá sa tomu naplno,“ vysvetľuje Dominika.

Dominika Žiaková v priestoroch IPM LLP v Bratislave. Foto: Miro Nôta

Keď sa jej spýtame, na čom najviac záleží pri obchodovaní s Číňanmi, bez váhania odpovedá: „Číňania rozmýšľajú v úplne iných dimenziách a číslach. Ide o to vybudovať si s nimi vzťah a potom už „dealy“ idú ľahšie a aj prieniky sa jednoduchšie hľadajú. Veľmi záleží na medziľudských vzťahoch a komunikácii. Sú dôležitejšie ako čísla.”

Idete na zahraničné trhy? Ján Široký radí, ako sa nepopáliť v Číne a na Ukrajine

Čínskeho partnera podľa nej potrebujete získať na svoju stranu a následne sa vám bude ľahšie spolupracovať. Aj pri prvom oslovení je takmer nevyhnutné, aby vám k nemu niekto otvoril dvere, predstavil vás a prepojil, ideálne pri večeri. “Jedlo ako také je v čínskej kultúre nesmierne dôležité. V Európe je známe, že väčšina dealov alebo biznisov sa robí v baroch a vinárňach, avšak v Číne je to pri jedle v reštauráciach. Úvodné debaty pri večeri neprebiehajú štýlom, akú veľkú investíciu má dostať tá-ktorá firma. To už prebieha v komunikácii po. Večere sú skôr rituál, aby sme sa spoznali, začali si dôverovať. Spolu konverzujete a jete. Tak sa uzatvárajú dealy. Po tom ako si začnete dôverovať, nasledujú nekonečné obchodné rokovania,” vysvetľuje.

Dominika Žiaková na stretnutí s investorom Zachary Hanom a Mariánom Bočekom z IPM LLP. Foto: Archív Dominika Žiaková

Pri vyjednávaní Číňanom záleží na iných veciach ako Európanom. „Sú to tvrdí obchodníci, ale je to úplne iný svet. Myslia v úplne iných číslach, majú iné priority. Čím ďalej, tým viac ich fascinujú technologické spoločnosti pochádzajúce zo stredoeurópskeho regiónu. Záleží im na tom, aká kvalitná a jedinečná je daná technológia, aké má PR, výška valuácie nie je až taká podstatná. Majú dostatok peňazí, aby to zaplatili. Hľadajú viac pridaných hodnôt, než sú peniaze. Napríklad už to spomínané PR, alebo ako im tento obchod pomôže s inými. Premýšľajú v širšom kontexte,“ zamýšľa sa Dominika.

Čím je človek úctivejší, tým viac dosiahne. „Je dôležité vzdať úctu a nebyť európsky frajer. Číňania sú viac skromní a niektorí Európania sa na základe mylného dojmu, že sú submisívni, stavajú hneď do alfa pozície. Funguje úctivá hierachia. No mladý Číňan alebo Taiwanec sa môže vypracovať, je to tam veľmi meritokratické. Človek sa tam až tak neukazuje, koľko zarobil a aké má auto, uznávaní sú tí, ktorí sú múdri a šikovní,“ hovorí Dominika.

Viac o program Slovak Professionals Abroad a návrate Dominiky Žiakovej späť na Slovensko nájdete v marcovom vydaní magazínu Forbes.

Titulná fotka: Archív Dominika Žiaková