12. októbra 2021

Čínsky developerský koncern Evergrande, ktorého dlhy presiahli 300 miliárd dolárov, opäť nezaplatil úroky z dlhopisov, už tretíkrát za tri týždne. To ešte zvýšilo obavy na trhoch, že obrovské finančné problémy realitného koncernu sa rozšíria aj na ďalšie developerské firmy.  

Niektorí držitelia dlhopisov uviedli, že nedostali zaplatené úroky v hodnote 148 miliónov dolárov (127,87 milióna eur) z dlhopisov Evergrande splatných v apríli 2022, apríli 2023 a apríli 2024. Zaplatené mali byť do utorka 6.00 h SELČ.

Je to tretíkrát, čo spoločnosť mešká s platbou po dvoch nezrealizovaných platbách v septembri. Takýto vývoj zvyšuje riziko, že investori zaznamenajú obrovské straty po tom, ako sa Evergrande skončí 30-dňová ochranná lehota.

Spustí sa lavína defaltov?

Navyše, problémy Evergrande zhoršujú situáciu ďalších firiem. „Ak sa problémy s likviditou výrazne nezlepšia, budeme svedkami ďalších defaultov,“ uviedla maklérska firma CGS-CIMB. Na budúci rok budú musieť čínske developerské firmy splatiť dlhopisy v celkovej hodnote 101,2 miliardy dolárov, informovala spoločnosť Refinitiv.

V tejto súvislosti CGS-CIMB upozornila, že developeri s nižším úverovým ratingom majú v súčasnosti problémy s refinancovaním. Patria k nim firmy Modern Land a Sinic Holdings, ktoré sa usilujú termíny splatnosti svojich záväzkov posunúť na neskôr.

Reklama

Firma Modern Land v pondelok (11. 10.) požiadala vlastníkov dlhopisov o odklad splatnosti z konca októbra na koniec januára. Spoločnosť Sinic zasa vyhlásila, že už na budúci týždeň jej hrozí default.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?