Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
5. decembra 2019

Užitočnosť bežného plastového obalu na jedlo je nanajvýš niekoľko hodín, potom končí na skládke. V rodinnej firme Bionela si povedali, že je škoda, ak sa musí kvôli tomu znečisťovať životné prostredie. Preto priniesli na slovenský trh vkusné, praktické a hlavne kompostovateľné obaly, ktoré sa po vyhodení v priaznivých podmienkach rýchlo rozložia.

Ekologickí skôr, než to bolo cool

Firma Bionela je na slovenskom trhu od roku 2013. Miesto polovičatých riešení chceli od začiatku do gastro sveta priniesť najvyšší stupeň ekologickej udržateľnosti – kompostovateľné obaly na jedlo. Spustili tiež iniciatívu „Nejem z plastu“, prostredníctvom ktorej motivovali širokú verejnosť, aby dala stop jednorazovým obalom.

Dnes majú veľkoobchod a eshop s ekologickými obalmi pre domácnosti i gastro sektor, sú popredným dodávateľom gastro obalov a rodinná firma sa rozrástla, čo do počtu členov tímu i priestorovo. „Podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s najväčšími výrobcami kompostovateľných obalov a zároveň sme postupne získavali stále viac zákazníkov. Je veľmi zaujímavé, ako sa za pomerne krátky čas zmenil postoj verejnosti k ekoobalom. Na začiatku zohrávala podstatnú úlohu cena, dnes je to aj otázka prestíže prevádzky,“ hovorí Monika Hromadová, spolumajiteľka Bionely.

Bionela je rodinná firma z Prievidze. Zdroj foto: Archív značky

Čo sa dá kompostovať, prírode neublíži 

Existuje viacero typov ekologických obalov. Kompostovateľný, biologicky rozložiteľný a recyklovateľný neznamená to isté. Recyklovať odpad nie je možné donekonečna, väčšinou sa to stane dva – trikrát. Recyklovanie zmesových materiálov je zároveň veľmi zložité. Ak sa o produkte dočítame, že je biologicky rozložiteľný, je potrebné sa opýtať, aké sú produkty rozkladu.

Ak sa má množstvo odpadu skutočne eliminovať, riešením by mohli byť kompostovateľné materiály. „Náš zákazník má istotu, že u nás v ponuke nájde výhradne kompostovateľné gastro obaly, všetky sú certifikované a overené, takže môžu byť spracované v komposte a rozložiť sa na látky, ktoré sa bežne nachádzajú v prírode,“ vysvetľuje Monika Hromadová. Surovinami na výrobu gastro obalov Bionela sú cukrová trstina, bioplasty, papier a drevo.

Zdroj foto: Archív značky

K ekoobalom patrí aj ekoservis

Aby plastom mohli ekoobaly konkurovať, musia mať vytvorené dostatočné distribučné kanály a pestré portfólio. To boli hlavné dôvody, prečo plasty doteraz dominovali. „Našu ponuku sme rozšírili aj o ekologické čistiace prostriedky. Zákazník si môže objednať obaly aj čistiace prostriedky pre svoju prevádzku na jednom mieste. Samozrejmosťou je rýchle dodanie, poradenstvo či poskytnutie vzoriek,“ zdôrazňuje Monika Hromadová. Bionela priniesla na slovenský trh tiež bioplastové fľaše, po ktorých bol veľký dopyt a tiež možnosť zataviť jedlo do stopercentne kompostovateľného obalu.