9. augusta 2021

Minulý rok bol na finančných trhoch veľmi turbulentný. Pandémia začala zatvárať ekonomiky a globalizácia zabezpečila, že sa vírus rozšíril do všetkých častí sveta. Následne klesol dopyt po niektorých produktoch a službách, na finančný trh prišla nervozita, panika a index strachu VIX, meradlo volatility, vyskočil nad hranicu 80 bodov. Zlato však utešene rástlo. 

Centrálne banky po celom svete vlani vytlačili niekoľko biliónov dolárov, a to z dvoch dôvodov:

  1. ako reakciu na prepad akciového trhu,
  2. na záchranu rastu globálnej ekonomiky.

Spojené štáty sa dostali až tak ďaleko, že dokonca ľuďom rozdávali helikoptérové peniaze, čiže štát im dával peniaze na ruku. Centrálne banky tlačením nových peňazí takýmto spôsobom devalvovali svoje meny a dozvuky týchto nových peňazí môžeme teraz cítiť pri zvýšenej inflácii. Tá napríklad v máji v USA dosiahla až 5 % a bola najvyššia za posledných 13 rokov.

Zlato zareagovalo na krízu pohotovo

V turbulentnom období minulého roka sa investori obrátili k zlatu, ktoré na danú situáciu zareagovalo veľmi pohotovo a tak, ako sa od neho očakávalo. Hodnota zlata začala stúpať nielen s rastúcou neistotou na finančných trhoch, ale aj s novými peniazmi v obehu.

Netrvalo dlho a na londýnskej burze vzácnych kovov (London bullion market) prekonala v júli 2020 cena zlata svoje maximum zo septembra 2011. V tom čase sa jeho cena takmer dotkla 1900 amerických dolárov za jednu uncu, keď v rannej aukcii v Londýne dosiahla 1896,5 USD za jednu uncu. Následne však prišlo dlhšie obdobie, keď sa zlatu až tak nedarilo a jeho cena postupne klesla pod 1100 USD za jednu uncu.

Reklama

V nemilosti investorov bolo až do decembra 2015, keď sa k nemu investori začali znova vracať. Následne sa počas takmer 4 rokov zlato pohybovalo v rozpätí od 1200 do 1500 dolárov za uncu.

Aj vtedy sa po zlate zľahla zem, tak ako teraz. Médiá stíchli a časť investorov presúvala svoje investície zo zlata do rizikovejších finančných inštrumentov. Druhá časť zlato ďalej akumulovala, držala sa investičného horizontu a nakupovala zlato priebežne aj v tomto období. Takto mohla nakúpiť viac zlata za rovnaké peniaze.

Aktuálna cena zlata?

V auguste 2020 dosiahla cena zlata maximum 2067,15 USD za jednu uncu. Potom začala pozvoľne klesať, no nižším tempom ako v roku 2012.

Aktuálne sa cena zlata pohybuje len približne 300 dolárov pod svojím cenovým maximom, a teda na úrovni približne 1750 dolárov.

Pozrime sa na dopyt po zlate a porovnanie prvých polrokov 2021 a 2020 na základe údajov World Gold Council.

  • V prvom polroku 2020 ťahali rast cien zlata hlavne ETF fondy, ktoré za prvých 6 mesiacov nakúpili 733,9 ton zlata. Rok predtým však tieto fondy nakúpili len 115,69 ton zlata. Vlaňajší dopyt fondov hnal cenu zlata vyššie, ale v tomto roku sa karta obrátila – a v prvom polroku 2021 dochádzalo k výpredajom zlata z fondov v čistej váhe mínus 138,55 ton.
  • V prvom polroku 2021 došlo k zvýšeniu dopytu centrálnych bánk po zlate. Tiež bol zaznamenaný vyšší počet predaných investičných tehličiek a mincí. Prudko ožil šperkársky priemysel a aj technologický sektor spotreboval o niekoľko ton zlata viac ako v prvom polroku 2020.
  • Medziročne bol však zaznamenaný len 10 % pokles dopytu po zlate na celom svete. Na trhu sa neudialo nič tragické, dokonca v 2. kvartáli 2021 vidieť ešte výraznejšie oživenie v šperkárstve a vzrástli aj nákupy tehličiek a mincí. Z centrálnych bánk ich najviac nakupovalo Thajsko, Maďarsko a Brazília.

Prečo sa teraz o zlate mlčí?

Opakuje sa minulosť a prežívame teraz rovnaké obdobie? Kladiem si rôzne otázky. Prečo sa už o zlate mlčí? Zmizlo z povrchu? Zavreli sa komoditné burzy vo svete? Čo sa vlastne stalo, že sa o zlate nepíše? Netreba klientom diverzifikovať ich portfóliá?

Minulý rok sa popri pandémii roztrhlo vrece s informáciami o zlate, ktoré ukazovalo svoju silu a rástlo práve počas kríz na finančných trhoch. Asi nebolo média, ktoré nepísalo o zlate. V televíziách a na portáloch boli odvysielané reportáže a diskusie o zlate, diverzifikácii portfólia, rozložení rizika. K zlatu sa vtedy vyjadrovalo mnoho inštitúcií, odborníkov aj bankárov.

Podľa štatistík portálu Gold price, malo od roku 2006 zlato 11 rokov s kladným zhodnotením a 5 rokov so záporným zhodnotením, ak počítam aj tento rok. Najlepší ročný zisk zažilo v roku 2007 – až 30,9 %. Najhorší výsledok zlato zaznamenalo v roku 2013, keď jeho cena klesla o 28,3 %.

Príležitosť nakupovať za lepšie ceny

Aktuálne môžu klienti akumulovať zlato za lepšie ceny pred jeho možným rastom. Tento rok má zhodnotenie zlata zápornú bilanciu, ale to neznamená, že sa ho neoplatí kupovať.

Priemerné zhodnotenie zlata od roku 2006 je na úrovni 9 % ročne.

Pokiaľ si chce človek budovať dlhodobý majetok a uchovať hodnotu peňazí v čase, mal by sa obzrieť do minulosti, pretože tam sa skrýva odpoveď. Pokojne sa môže zopakovať nová kríza, ktorá môže priniesť ešte viac vytlačených peňazí. Tie zdevalvujú menu a jednou z možností, ako zachovať kúpnu silu peňazí, je investovať do zlata.

Dobre vieme, že pred desiatimi rokmi sme si za 100 eur mohli kúpiť oveľa viac ako za rovnaké peniaze dnes.

Autor komentára František Burda sa investovaniu venuje viac ako 20 rokov a špecializuje sa na zlato, ropu a akcie. Viac ako 10 rokov pôsobil v najväčších slovenských bankách, neskôr prešiel do oblasti finančného sprostredkovania a bol riaditeľom pre investície a zlato v broker poole FinGO.sk. V súčasnosti je prevádzkovým riaditeľom investičnej spoločnosti Golden Oak Trust.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?