15. októbra 2020

Niekedy sa práce a povinností nahrnie toľko, že si začnete pripadať ako robot. Vstanete, idete do práce, z práce, pripravujete deťom raňajky, večeru, plánujete rodinné výlety. Vaša energia sa začne vytrácať.

Alebo už svoju prácu vykonávate tak dlho, že to, čo sa vám na nej kedysi páčilo a prinášalo vám radosť, zrazu vnímate automaticky a chýba vám zápal a nadšenie.

V tom prípade je najlepšie si po prvé tento problém priznať a po druhé sa z neho dostať.

Ako? Poďte si zahrať hru Sam Horn, autorky knihy „Someday Is Not a Day in the Week”, ktorá vám vnesie do všedných dní zase trochu poriadku.

Vystúpte z komfortnej zóny a rozvíjajte sa.
Nepohodlie je na to potrebné

Reklama

Pravidlá sú nasledujúce: Vezmite si papier a ceruzku, nakreslite štvorec, ktorý rozdelíte na štyri polia, a odpovedzte na nasledujúce otázky.

FOTO: FORBES.CZ

Štvorec č. 1: Čo robím a zároveň to robiť chcem? Chodíte na prechádzky so psom? Užívate si kultúrny život a navštevujete (kým sa dá) divadlá, kiná alebo výstavy? Robí vám radosť čas strávený s partnerom a deťmi? Zapíšte to.

Štvorec č. 2: Čo chcem robiť, ale nerobím to? Chcete viac cestovať? Nájsť si viac času na rodičov alebo priateľov? Chcete viac športovať – ​​behať, hrať futbal, boxovať alebo liezť na stenu? Alebo sa naučiť hrať na nejaký hudobný nástroj?

Štvorec č. 3: Čo robím, ale robiť nechcem? Chodíte neskoro spať? Udržujete vzťah, ktorý nefunguje? Plníte úlohy, ktoré vás nebavia? Neviete chodiť včas? Trávite veľa času na Netflixe, HBO Go alebo na Facebooku, Twitteri a Instagrame?

Štvorec č. 4: Čo (už) nerobím, pretože nechcem? Prestali ste fajčiť? Snažíte sa nakupovať ovocie bez plastových vrecúšok? Začali ste vstávať na prvé zvonenie budíka, bez toho, aby ste ho niekoľkokrát odsunuli? Nahradili ste fastfood zdravým stravovaním?

Zaznamenajte to do tohto štvorca.

Ako ukončiť nepríjemný rozhovor a nikoho neuraziť?
Dá sa to spraviť aj s gráciou

Odpovede v poliach 1 a 4 podľa Sam Horn prispievajú k našej spokojnosti, a preto by mali byť našimi prioritami. Aktivity vo zvyšných dvoch nám energiu berú a prinášajú stres.

A ďalej sa opýtajte sami: Ako dlho už robíte veci, ktoré robiť nechcete? A ako dlho nerobíte to, čomu by ste sa chceli venovať?

Prekážky zo života nezmiznú. Znamením úspechu je však, že ich riešite. Podľa niekdajšieho amerického politika Johna Fostera Dullesa je najdôležitejšie, aby sme nemali rovnaké problémy, ktoré nás trápili vlani či predvlani, a pokiaľ možno začali robiť veci hneď, a nie „až raz”.

Nie je potrebné a ani reálne meniť všetko naraz. Stačí pustiť sa z napísaných vecí vo štvorci 2 a 3 aspoň do jednej.

Už viete, ktorá to bude?

Autorka článku Anna Beránková píše pre Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?