1. februára 2021

Prvá pomoc plus na udržanie pracovných miest a pre živnostníkov by sa mala zvýšiť a rozšíriť. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Zo štátneho rozpočtu by na toto opatrenie malo ísť mesačne o 40 miliónov eur viac.

Obdobie vyplácania prvej pomoci sa má predĺžiť do 30. júna tohto roka a pokračovať by sa malo dovtedy, kým to bude potrebné. Rozšíri sa tiež rozsah možných poberateľov zamestnancov a SZČO.

„Doteraz to bolo možné pre tých, ktorí začali podnikať, to znamená založili si živnosť alebo boli zamestnaní u daného zamestnávateľa, do 2. septembra 2020. Teraz posúvame tento limit na 1. februára 2021,“ priblížil Krajniak.

O koľko sa zvýši príspevok

Dôjsť by malo aj k zvýšeniu pomoci. „Ak sme doteraz mali tie jednotlivé škály pomoci na pokles obratu 20 až 40 percent, 40 až 60 percent, 60 až 80 percent a viac ako 80 percent, teraz to rozširujeme od 20 do 80 percent po desiatich percentách,“ dodal Krajniak.

Najvyššia možná pomoc bude 870 eur na mesiac na jedného zamestnanca alebo na jedného živnostníka, spodný limit sa podľa ministra práce zvyšuje na 330 eur.

Reklama

Krajniak dodal, že ďalšia možnosť, ktorú ponúka rezort pre poberateľov pomoci, je preplácanie 100 percent celkovej ceny práce v opatrení 1 a opatrení 3a, kde to bolo doteraz stanovené sumou 80 percent. Rovnako v opatrení 3b, kde sa preplácali jednotlivé sumy na pokles obratu, bude možné preplácať až do 100 percent celkovej ceny práce.

Čo môžu získať SZČO

Pomoc pre SZČO a jednoosobové eseročky sa podľa Krajniaka zvyšuje z 315 na 360 eur. Podotkol, že tí, ktorí sú v opatrení 4a a momentálne dostávajú 315 eur, môžu v priebehu februára prejsť do opatrenia 2.

Ak do 15. februára zaplatia dobrovoľné sociálne poistenie, budú môcť čerpať pomoc z tohto opatrenia, kde, ak je živnostník zavretý zo zákona, je maximum 870 eur. Prvá pomoc pre SZČO napríklad pri poklese príjmov o 50 percent by sa tak mala zvýšiť na 600 eur, u zamestnanca s približne priemernou hrubou mzdou 1000 eur na mesiac bude predstavovať 1082 eur.

Netreba podpisovať nový dodatok

Rozšírenie počtu tých, ktorí budú môcť žiadať, alebo na ktorých bude možné žiadať pomoc, chce minister predložiť na stredajšie rokovanie vlády. „Od budúceho týždňa vo výkazoch za január budú môcť žiadať o pomoc aj na ľudí, ktorí nastúpili do pracovného pomeru medzi 2. septembrom a 1. februárom tohto roku,” doplnil Krajniak. Žiadatelia nebudú musieť podpisovať nový dodatok.

Krajniak dodal, že všetky tieto zmeny musia ešte prejsť Európskou komisiou. Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) vyčíslil, že jednotlivé opatrenia by mali stáť spolu 40 miliónov eur mesačne navyše. Pripustil, že to pre slovenský rozpočet nie je „malé sústo“, poukázal však na vážnosť situácie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?