16. júna 2020

Zo Spojeného kráľovstva prišli v utorok 16. júna popoludní pozitívne správy. Vedcom sa podarilo úspešne otestovať liek na nový koronavírus a zaberá najmä pri kritických pacientoch. 

Forbes Reštart vol. 4 prinesie diskusiu šéfov slovenských bánk i lídrov biznisu. S našimi hosťami sa budeme rozprávať o tom, ako sa banky stavajú  k financovaniu projektov, k úverovaniu firiem, porovnáme krízy 2008 a 2020 a ich dopad na biznis. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Zachrániť životy ľudí, ktorí ochoreli na Covid-19, by mohol pomerne lacný liek. Podľa britských vedcov má pomôcť liečba dexametazónom. Ako sa píše na webe stanice BBC, kortikoid je momentálne súčasťou najväčšieho testovania, ktoré má zistiť, či funguje aj proti koronavírusu.

Ako sa otvára Európa? Slovensko v sobotu zrušilo
posledné kontroly na vnútorných hraniciach

Už dnes vieme, že v prípade rizikových pacientov na ventilátoroch znižuje riziko úmrtia o tretinu a u tých, ktorí vyžadujú kyslík, zhruba o pätinu. Avšak u pacientov, ktorí si nevyžadovali špeciálnu starostlivosť v súvislosti s dýchacími ťažkosťami, nemal žiaden efekt. Vedci odhadli, že ak by sa liek používal od začiatku pandémie, len v Británií by mohol zachrániť okolo 5-tisíc životov.

Správy potvrdil prostredníctvom sociálnych sietí aj britský minister zdravotníctva Matt Hancock. „Je mi cťou oznámiť, že sme úspešne klinicky otestovali prvé liečivo na ochorenie Covid-19,“ cituje ministra The Independent.

Podľa jeho slov je liek lacný a ihneď dostupný. Vedci aktuálne pracujú na zverejnení detailov ich zistení.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?