3. augusta 2021

Spomínate si ešte na časy, keď sa influenceri považovali len za tvorcov fotiek s pekným vizuálom, no bez hlbšej myšlienky či významu? Hoci Instagram a iné sociálne siete sú takýchto príspevkov plné aj naďalej, influenceri čoraz častejšie využívajú silu najmä Instagramu na šírenie osvety a pozitívne ovplyvňovanie. A darí sa im to.

Profily na sociálnych sieťach im neslúžia len na sebaprezentáciu. Ich zámerom je vzdelávať followerov v oblasti, v ktorej sú naozaj doma. Sociálne siete sa vďaka nim opäť stávajú miestom, kde nereálne úpravy fotografií prestávajú byť najväčším lákadlom na získavanie fanúšikov.

Pozrite si rebríček top influencerov Slovenska za rok 2021.

„Ľudia sa pomaly presycujú peknými fotkami. A nejde iba o presýtenie – čoraz viac sa diskutuje o negatívnom vplyve týchto ,pekných fotiek‘, najmä na mladých ľudí,“ vysvetľuje tento jav Barbora Gabrižová, Head od Data and Analytics v agentúre GroupM.

Dôveryhodní experti

Ktorí slovenskí influenceri teda majú na Slovákov pozitívny vplyv a zo svojich sociálnych sietí urobili miesto, kde šíria poznatky a osvetu? A koho najviac považujeme za expertov na tému, ktorej sa venujú vo svojich príspevkoch? Odpovede nám poskytla najväčšia mediálna investičná skupina na svete, agentúra GroupM, ktorá stojí za rankingom 20 top influencerov Slovenska.

Reklama

Nasledujúca štvorica influencerov je zoradená podľa skóre, ktoré získala v kategórii influence funnel. Ten ukazuje, ako veľmi ľudia dajú na odporúčanie influencera, respektíve ako veľmi ho berú ako experta na určitú tému.

Z prieskumu vyplýva, že dopytovaní za najväčšieho experta vo svojom odbore považujú Samuela Kováčika alias Vedátora. Uvedená štvorica má však vo všeobecnosti nadpriemerný vplyv na svoje publikum, čo potvrdzuje influence funnel, ktorého hodnoty sa v ich prípade vyšplhali výrazne nad 100. Ľudia teda vo veľkej miere dôverujú tomu, čo títo influenceri publikujú.

Tenká hranica

„Pri Pažickej, Svitekovej či Kováčikovi je potenciál vo využití dôvery, ktorú si vybudovali so svojimi fanúšikmi. Prostredníctvom týchto mien môže značka edukovať či vplývať na verejnú mienku. Preto je dôležité, aby si značka rozmyslela, akú spoluprácu s nimi chce realizovať. Pri vede a histórii sa ťažko nájde konkrétny produkt naviazaný na tieto oblasti, ktoré by mohli populárno-náuční influenceri propagovať,“ vysvetľuje Jakub Lazarčík, Content Developer v agentúre Wavemaker, to, ako môžu značky pracovať so spomenutými influencermi a využiť ich dôveryhodnosť.

Dodáva však, že pri ekológii vie byť v súčasnosti „ekologické“ už čokoľvek. „Treba upozorniť, že medzi skutočnou ekológiou a greenwashingom existuje veľmi tenká hranica a značky vrátane influencerov by mali každú zelenú tému dostatočne zvážiť.“

A prečo sú medzi Slovákmi čoraz nielen dôveryhodnejší, ale aj obľúbenejší práve ľudia, ktorých sociálne siete nie sú zamerané na publikovanie fotografií luxusných vecí alebo dovoleniek, ako to býva u mnohých influencerov zvykom?

„Popularita ľudí ako sú Sandra či Samuel ma neprekvapuje. Populárno-náučné články boli odjakživa veľmi obľúbený obsah, čo vidíme aj u spravodajských médií, ktoré sa venujú práve takýmto témam,“ odpovedá Lazarčík.

Zostať autentický

Posledných pár rokov sa na sociálnych sieťach čoraz viac upriamuje pohľad na autentický obsah. Je to pre niektorých influencerov výhoda či skôr naopak?

„Predpokladám, že firmy budú mať záujem využívať vysokú dôveru uvedených mien a im podobných influencerov. No nie vždy existuje prirodzené spojenie influencera s určitým produktom alebo značkou. Relevancia bude vždy prvoradá. Je na značke a najmä na influencerovi premyslieť si, aby spolupráca pôsobila hodnoverne,“ odpovedá odborník.

Práve z toho dôvodu si takíto ľudia musia dávať väčší pozor na to, aký obsah vytvárajú pre značky. Ak príspevky nebudú rezonovať v ich publiku, celá spolupráca vyjde nazmar.

Potvrdzuje to aj Jakub Lazarčík: „Využitie spomenutých influencerov však vidím hlavne v komunikácii náročnejších tém. Títo ľudia majú vysokú dôveru a ich fanúšikovia sú zvyknutí, že od nich dostávajú komplexné informácie. Preto najväčší zmysel badám v spoluprácach, kde firmy podporujú svoju značku alebo CSR aktivitu, a teda nejde o typické produktové kampane, kde by sa tieto mená len odfotili s produktmi. Tým by jednoducho nezaujali.“

Kto je ich cieľová skupina?

  • Po vyhodnotení dát vidieť, že všetci štyria uvedení influenceri majú výrazne vyššiu znalosť u respondentov bez detí.
  • Natália Pažická má vyššiu znalosť u mladšej cieľovej skupiny (15 – 25 rokov). Rovnako má na nich najväčší vplyv v porovnaní s inými cieľovými skupinami aj v porovnaní s ostatnými tromi influencermi v tejto cieľovej skupine.
  • Sandra Sviteková má výrazne vyššiu znalosť medzi najmladšou cieľovou skupinou (15 – 25 rokov). Z regionálneho hľadiska má vyššiu znalosť na východe.
  • Samuela Kováčika viac poznajú ženy ako muži.
  • JurajVie je výrazne známejší u mužského publika, u ženského publika je najmenej známy zo spomínanej štvorice.

Metodológia

Na základe dopytovania takmer 15 000 respondentov vo veku 15 až 40 rokov vznikol ranking 200 slovenských influencerov a celebrít založený na technike dopytovania CAWI, pri ktorej respondenti vypĺňajú elektronický dotazník.

Štúdia IPI vyhodnocuje nielen znalosť, a teda potenciálny zásah, obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj takzvaný influence funnel, čo je meranie toho, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich followerov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?