18. októbra 2021

Cestovný ruch má za sebou ťažké obdobie, no v hlbinách Stredozemného mora vznikol počas tohto leta pre turistov nový tematický park. Múzeum podmorských sôch Agia Napa (Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa) na Cypre ako prvé na svete návštevníkov zavedie aj do podmorského lesa.  

Park je dielom eko-umelca Jasona deCairesa Taylora a jeho cieľom je atraktívnou formou upozorniť verejnosť na negatívne efekty klimatickej zmeny a nadmerného rybolovu na ekosystém. V Agia Napa si môžete pozrieť ideálne podmienky pre podmorský svet v rôznych hĺbkach.

Špeciálne sochy boli vyrobené z materiálu, ktorý láka rôznorodé morské tvory v rozličných hĺbkach, a tak ukazuje ako by mal vyzerať zdravý podmorský život. Marina Aegyro, riaditeľka miestneho oddelenia rybolovu a morského výskumu, ktoré sa na stavbe parku podieľalo, dodala: „Verím, že 93 umeleckých výtvorov Jasona prispeje k zlepšeniu biodiverzity v tejto oblasti a že priláka rozmanité morské živočíchy.“

The Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa © MUSAN/@JASONDECAIRESTAYLOR

Bez negatívneho vplyvu

Projekt bol behom na dlhú trať. Mestská rada dostala návrh na vytvorenie parku už v roku 2014. Rozpočet na projekt bol na úrovni jedného miliónu eur.

Park sa nachádza 200 metrov od pieskového pobrežia cyperského turistického rezortu Agia Napa. Sochy sú vyrobené z pasívnych materiálov s neutrálnym pH, takže nemajú negatívny vplyv na životné prostredie. Očakáva sa, že biodiverzita oblasti bude vďaka parku v budúcnosti rozmanitejšia. 

Reklama

Návštevníci si môžu park pozrieť v potápačskom výstroji, ak majú certifikáciu a poistenie, no dá sa obdivovať aj so šnorchlom.  

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes. Jeho autorkou je prispievateľka Alex Ledsom, ktorá sa venuje témam o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?