3. februára 2021

Česko-slovenské herné štúdio Beat Games, ktoré koncom roka 2019 odkúpila VR odnož Facebooku Oculus, má za sebou ďalší masívny úspech. Trojica, ktorá stojí za najúspešnejšou VR hrou na svete Beat Saber, oznámila, že predali už štyri milióny kópií. 

Beat Saber, hra, v ktorej hráči s headsetom na hlave „rozsekávajú“ do rytmu hudby prilietavajúce virtuálne kocky, prekročila ešte pred dvoma rokmi milión predaných kusov. Vďaka tomu jej tvorcovia utŕžili iba krátko po uvedení hry na trh okolo 20 – 30 miliónov dolárov.

Nový míľnik

Najnovšie však pražské herné štúdio, ktoré už druhým rokom pôsobí pod krídlami amerického Oculusu, oznámilo skvelé správy. Do dnešného dňa predalo vyše štyri milióny kusov.

Pri cene 20 – 30 dolárov za hru môžeme odhadovať, že česko-slovenské herné štúdio tak muselo utŕžiť už zhruba 80 – 120 miliónov dolárov.

Na čom všetkom zarábajú

To však zďaleka nie je všetko. Ďalšie peniaze zarábajú na predaji samostatných hudobných rozšírení, ktoré fanúšikom umožňujú pridať si do hry pesničky od svojich obľúbených kapiel, ako sú napríklad kórejská popová kapela BTS či americké kapely Imagine Dragons, Linkin Park alebo Green Day.

Do dnešného dňa predali vyše 40 miliónov „extra“ pesničiek, pričom cena za jednu sa pohybuje okolo dvoch eur. Hra však ponúka kúpu aj výhodnejších hudobných rozšírení, ktoré zahŕňajú hneď niekoľko pesničiek od obľúbeného interpreta.

Za megaúspešným herným hitom stoja dvaja spolužiaci z Popradu Ján Ilavský (v strede) s Vladimírom Hrinčárom (vpravo), ktorí ju naprogramovali, a Čech Jaroslav Beck (vľavo), ktorý ju vytiahol manažérsky aj hudobne.

V každom prípade, predaj týchto rozšírení je základom biznis modelu tohto herného štúdia, ktoré na nich zarába ďalšie milióny dolárov.

Tešiť sa tak môže aj VR odnož Facebooku Oculus, ktorá herné štúdio so sídlom v Prahe odkúpila koncom roka 2019. Cena za tento obchod nebola nikdy zverejnená, no odhady sa pohybujú na sume okolo 50 – 100 miliónov amerických dolárov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?