5. novembra 2020

Naše výročné vydanie zdobí exkluzívny rozhovor s miliardárom z Fiľakova, ktorý sa po úteku z krajiny postupne vypracoval v Austrálii na úspešného podnikateľa a neskôr aj filantropa, za čo ho ocenila aj kráľovná Alžbeta II. Príbeh sira Franka Lowyho je naozaj strhujúci. 

Prvú desaťročnicu sme oslávili aj v spoločnosti osobností, ktoré boli v uplynulých rokoch na našich obálkach. Na 164 stranách vydania, ktoré pre nás štartuje ďalšiu etapu, sme sa tiež pozreli medzi úspešné malé a stredné biznisy, do kuchyne Netflixu či do 160-ročného hodinárstva TAG Heuer. A v projekte Moderná krajina, kde sa pýtame šikovných ľudí, ako zmeniť Slovensko, sme sa obrátili tentokrát na Ľuda Ódora z NBS a na Richarda Marka z Esetu.  

Sir Frank Lowy. Foto: Alina Gozin’a / Headpress / Profimedia

Novembrový Forbes si môžete kúpiť tu.

A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa novembrový magazín oplatí prečítať:

Dva svety Franka Lowyho

Sir Frank Lowy, ktorý v Austrálii vybudoval pod značkou Westfield svetový biznis, hovorí o osude, práci i osobných radostiach. Foto: Alina Gozin’a/Headpress/Profimedia

Čerstvý deväťdesiatnik sir Frank Lowy, ktorý pochádza z Fiľakova, doteraz prežil veľmi dramatický i činorodý život. Ako židovský chlapec musel za vojny z krajiny utekať, no Austrália, kde sa ocitol, mu poskytla nové príležitosti. A on ich dokonale využil. Vďaka sieti obchodných centier, ktorú rozšíril nielen tam, ale aj v zámorí, sa stal najbohatším mužom kontinentu s majetkom počítaným v miliardách dolárov. Firmu pred pár rokmi predal, teraz sa venuje hlavne filantropii. A futbalu, ktorý je jeho celoživotnou vášňou.

Reklama

Čo nám napísali osobnosti z obálok

Investor Gabriel Eichler, na fotke z roku 2018, ktorý kedysi zachraňoval VSŽ Košice, bol prvou osobnosťou na obálke Forbesu v roku 2010. Foto: Tomáš Halász

Eichler, Kohútiková, Trnka, Berger, ale aj Dangl, Vinczeová či Chára… Oslovili sme tucet osobností z našich obálok, aby nám napísali, ako vidia a prežili uplynulú dekádu a čo ich naučila do ďalších rokov. Samozrejme, všetkých sa dotkla súčasná koronakríza. No viacerí sa podelili aj s optimistickejšími ideami či novými skúsenosťami. Viete, kto sa napríklad naučil piecť domáce bagety?

Diamanty biznisu

Spolumajitelia firmy Vnet (zľava) Juraj Lustoň, Vojtech Németh a Vladimír Kupčo. Foto: Miro Nôta

Každoročne vo Forbese oceňujeme v spolupráci s EI menšie, no rýchlorastúce firmy zo všetkých kútov Slovenska. Pozrite si, kto sa dostal medzi Diamanty slovenského biznisu tentokrát. Z nich bližšie predstavíme bratislavský Vnet, príbeh troch kamarátov, ktorí zo svojho startupu založeného v časoch, keď to ešte nebolo populárne slovo, vybudovali dôležitého hráča medzi prevádzkovateľmi dátových centier.

Chrenkov Factcool to otočil

Petr Král vedie e-commerce firmu Factcool, do ktorej investoval Ivan Chrenko, najbohatší Slovák. Foto: Mino Nôta

Najbohatší Slovák Ivan Chrenko, ktorý je predovšetkým rozhodujúcim vlastníkom developerskej skupiny HB Reavis, má aj iné biznisové záujmy. Investoval do viacerých startupov, ktoré chcú rásť vďaka šikovnému využívaniu nových technológií. Jedným z nich je aj e-commerce firma Factcool. To, čo možno vlani vyzeralo na zlú investíciu, teraz prejavuje svoj potenciál. Nedávna história trenčianskeho startupu ukazuje, že aj nepriaznivý vývoj sa dá otočiť, keď to do rúk zoberú správni ľudia.

Príbeh pána Netflixu

Mocný pán Netflixu Reed Hastings. Foto: Kwaku Alston pre Forbes.

Rozpínavá streamingová služba Netflix sa už dostala aj do mnohých slovenských obývačiek. Čas karantény jej praje. No nielen ten. Príbeh jej šéfa a spoluzakladateľa Reeda Hastingsa je rovnako fascinujúci, ako je úspešná jeho firma, ktorej sa už právom obávajú aj veľké filmové spoločnosti.

Nech sa vám novembrový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?