17. decembra 2020

Kontaktné šošovky sa môžu zdať príliš malé na to, aby mohli spôsobiť problémy s odpadom. Ale ak sa nesprávne likvidujú, môžu sa objaviť v riekach, v moriach a v pôde a prispieť tak k problému s mikroplastmi. Napríklad v USA ich nosí okolo 45 miliónov ľudí a podľa jednej štúdie 15 až 20 percent používateľov si oplachuje šošovky v dreze, alebo ich po použití spláchne v toalete.

Štúdia z roku 2018 v USA skúmala, kde končia kontaktné šošovky, ak sa nerecyklujú. Tie, ktoré neskončia na skládke, preniknú do vodných tokov alebo pôdy prostredníctvom splaškových vôd.

Ročne tak pribudne 20 až 23 ton plastového odpadu vo vodných tokoch. Šošovky klesajú na morské dno, kde ich môžu prehltnúť morské živočíchy, alebo sa v priebehu času rozpadnú na mikroplasty.

Existujú aj iné spôsoby, ako sa zbaviť jednorazových kontaktných šošoviek a znížiť vplyv ich používania na životné prostredie (hoci podľa jedného prieskumu si 39 percent používateľov šošoviek nie je istých, aké možnosti sú im dostupné). Tu je návod ako nosiť kontaktné šošovky ekologickejším spôsobom:

  • Znížte množstvo odpadu výmenou denných šošoviek za týždenné alebo mesačné – znížite tým nielen počet šošoviek, ale aj plastových obalov.
  • Ak je to možné šošovky recyklujte. V Spojenom kráľovstve umožňuje systém recyklácie kontaktných šošoviek používateľom zaslať staré šošovky späť k výrobcovi, alebo ich nechať u miestneho optika, aby mohla prebehnúť ich recyklácia vo veľkom meradle. Podrobnosti nájdete na webových stránkach výrobcu šošoviek, alebo sa informujte, akú schému recyklácie používa váš dodávateľ.
  • Ak nemáte možnosť recyklovať ich, uistite sa, že vaše šošovky a obaly idú do koša na pevný odpad, nie do drezu alebo záchodu.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?