5. apríla 2021

Trend, ktorý trvá už celé roky – túžba hodiť všetko za hlavu a zbaviť sa hmotných statkov. Stať sa novodobým nomádom a zvoliť si kočovný spôsob života je však stále tak trochu riešením najmä pre rebelov. No ide o veľmi účinný spôsob vymanenia z kolobehu splácania drahej hypotéky alebo nájmu.

Stačí len opustiť trvalé bývanie na jednom mieste a začať čerpať výhody dočasných domovov a s nimi spojených komunít.

Popularita kočovného hnutia vzrástla potom, čo sa minulý rok začal premietať film Zem nomádov (Nomadland), ocenený Zlatými glóbusmi. Je o žene (hrá ju oscarová Frances McDormand), ktorá sa vydáva na cestu naprieč Amerikou len vo svojej obytnej dodávke.

Komunita nomádov. Foto: Kibbo

Z hľadiska dizajnu si už nomádska architektúra vydobyla v podstate vlastnú disciplínu – v odvážnych návrhoch sa spájajú výhody moderných mestských bytov aj romantika túlavého životného štýlu. Ďalší a ďalší dizajnéri pritom vytvárajú drzé, odvážne, ale pritom realistické koncepty, ktoré inšpirujú všetkých rojkov, aby zrealizovali svoje túžby po nekonvenčnom živote.

„Mestá, tak ako ich poznáme, boli dlho nákladné, ale pre silnú a šliapajúcu ekonomike bolo ťažké ich opustiť,“ hovorí Colin O’Donnell, zakladateľ spoločnosti Kibbo. Tá združuje nielen fanúšikov obytných dodávok, ale umožňuje svojim členom za vstupný poplatok používať rôzne auto-domy na kolesách.

Reklama

Podarilo sa im vytvoriť celú komunitu, ktorá brázdi cesty Los Angeles či San Francisca. ,,Rok karantény ukázal, že je možné pracovať na diaľku odkiaľkoľvek. A že chcú tiež cestovať a žiť v krásnej prírode so svojimi blízkymi bez toho, by sa vzdali svojej práce,“ doplnil.

Práve týmto ľuďom sú určené inšpiratívne dizajnové riešenia od architektov z celého sveta. Tu sú tie najšialenejšie – a zároveň až ohromujúcim spôsobom praktické – kúsky.

V kukle do džungle

Organické tvary, ktoré zapadajú do prírody skoro tak, ako by ich sama stvorila – to je rukopis dizajnérov, ktorí svoje originálne návrhy vytvárajú v Holandsku, na Mauríciu a v Južnej Afrike. Looper z dielne Nomadic Resorts je v podstate obývateľný ekologický stan, ktorý je podľa výrobcu možné ľahko rozložiť v džungli, na horách, v púšti či na pláži.

Looper má modulárny oceľový rám, cez ktorý je natiahnutá tkanina s izolačnou vrstvou z recyklovaných PET fliaš.

Obývateľný ekologický stan, ktorý je možné rozložiť takmer kdekoľvek. Foto: Nomadic Resorts

Súčasťou sady je bambusová podlaha a sklenené okná. Bývanie, ktoré pripomína bielu kuklu húsenice, môže byť doplnené priestornou kúpeľnou, klimatizovaným kútom na spanie, malou kanceláriou s wi-fi či dokonca veľkorysou terasou.

Vnútro domčeka. Foto: Nomadic Resorts

„Dokáže využívať aj dažďovú vodu a ďalšie prírodné zdroje, čím môže poskytnúť malý domov bez toho, aby ste museli rezignovať na pohodlie, bezpečnosť alebo štýl,“ vysvetľuje Louis Thompson, generálny riaditeľ spoločnosti Nomadic Resorts.

Domček z vlny

Domčeky sú inšpirované beduínskymi stanmi. Foto: Weaving Home Tent

Tieto kabíny nezaprú inšpiráciu tradičnými beduínskymi stanmi. „Chcel som predstaviť úplne novú formu bývania, ktoré ale využíva tradičné postupy, a tiež trochu zabudnuté materiály, ako je napríklad vlna alebo kozia koža,“ hovorí uznávaný architekt Abeer Seikaly.

Využívajú rôzne i zabudnuté materiály. Foto: Weaving Home Tent

Unikátny je podľa neho tiež tvar obydlia. Kupola vraj pomáha dvojvrstvovej tkanine, aby vydržala i drsnejšie počasie, než v akom sa obvykle používa.

Vodná posteľ

Domček si môžete „zapriahnuť“ aj za bicykel. Foto: Daniel Durnin

Minimalistický hybrid lode, stanu a vozíka. Je určený primárne na krátkodobé prespávanie na mestských riekach. V doslovnom spojení ide skutočne o vodnú posteľ, ktorá je obalená stenami s oknami a je celá na kolieskach, aby bolo možné ju zapriahnuť za bicykel a doviezť kamkoľvek.

Foto: Daniel Durnin

„Dúfam, že táto konštrukcia prebudí túžbu po spojení s prírodou nielen tu v Londýne,“ hovorí autor Daniel Durnin.

Chodiaci dom

Predstavte si, že prídete domov, dáte si bundu na vešiak, potom pomocou kompasu nastavíte určitý smer, stlačíte enter a váš dom sa začne pomaly pohybovať krajinou, prípadne ulicou. Sci-fi? Vôbec nie.

Domček na stračej nôžke má nasledovníka. Foto: Sam Kronick

Túto futuristickú kabínu poháňa slnečná a veterná energia, chytá dažďovú vodu a pomocou solárnych panelov ju ohrieva. Dokáže sa pohybovať rýchlosťou až 60 metrov za hodinu a zmestia sa do nej štyria ľudia. K základnému modulu je možné pripojiť i skleník, v ktorom si obyvatelia môžu vypestovať niečo na jedenie.

Toaleta funguje ako kompost a pre prípad zimných potuliek krajinou je možné interiér vybaviť aj malou pecou.

Článok vyšiel na webe Forbes.com a jeho autorom je prispievateľ Jim Dobson, ktorý pre americký Forbes píše o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?