24. júna 2021

Ak ste niekedy snívali, že strávite noc ako francúzsky kráľ, vaše predstavy sa konečne môžu premeniť na skutočnosť. Prvýkrát v 340-ročnej histórii otvára Versailles  svoje brány turistom aj na noc.

Le Grand Contrôle je prvý hotel, ktorý sa kedy otvoril v grandióznych priestoroch hádam najznámejšieho panovníckeho sídla na svete. Pred pandémiou navštevovalo Versailles viac ako 10 miliónov turistov ročne, vďaka čomu bol považovaný za najobľúbenejšiu destináciu všetkých čias.

Hotel sa rozprestiera v troch historických budovách z roku 1681, ktoré zrekonštruoval do súčasného stavu architekt a dizajnér Christophe Tollemer, známy projektmi ako parížska reštaurácia Palais Royal alebo hotel Aman Le Mélézin v Courcheveli.

Hotel ponúka 14 kráľovských izieb a apartmánov, kúpele Valmont s 15-metrovým bazénom a exkluzívny prístup k zámku a rozľahlým záhradám. Foto: Le Grand Controle/airelles.com

Budovy versailleského hotela postavil s odkazom na francúzsky klasicizmus obľúbený architekt Ľudovíta XIV. Jules Hardouin-Mansart. Kedysi hostili európske politické a kultúrne elity – od veľvyslancov po hudobníkov, spisovateľov a vedcov z obdobia osvietenstva.

Základom celého areálu bol pritom skromný lovecký zámoček, ktorý dal postaviť Ľudovít XIII. O jeho transformáciu do monumentálnej podoby sa postaral práve jeho syn, prezývaný aj Kráľ Slnko, a ďalej vo zveľaďovaní pokračovali Ľudovít XV. aj XVI.

Reklama

Sídlo ponúka 14 kráľovských izieb a apartmánov, kúpele Valmont s luxusným 15-metrovým bazénom a exkluzívny prístup k zámku a rozľahlým záhradám. Hostia hotela majú k dispozícii komorníka a súkromné prehliadky aj v častiach areálu, kam sa bežní návštevníci nedostanú. Taktiež môžu použiť golfový vozík či čln.

Gurmánsky zážitok

O chuťové poháriky hostí sa postará renomovaný francúzsky šéfkuchár Alain Ducasse, ktorý vyskladal menu inšpirované Ľudovítom XIV., vrátane klasických francúzskych jedál. Súkromnú večeru pre dvoch si vychutnáte vo versailleskej oranžérii so sprievodom sláčikového kvarteta.

Za 1 700 eur môže byť kráľovská noc vaša, lepšie povedané, túto čiastku zaplatíte za dvojlôžkovú izbu Deluxe. No môžete sa ubytovať aj v apartmáne Necker za 10-tisíc eur. Za túto sumu budete bývať v súkromnom byte Jacquesa Neckera, najobľúbenejšieho ministra Ľudovíta XVI.

Hoci obrovské priestory dýchajú históriou, nezabúda sa ani na udržateľnosť a výdobytky 21. storočia. Hotel je vyhrievaný geotermálnou energiou, luxusným historickým lustrom dávajú nový život LED svietidlá a v reštaurácii sa podávajú len jedlá zo surovín od lokálnych dodávateľov.

Le Grand Contrôle sa stal šiestym projektom luxusnej hotelovej siete Airelles, ktorá prevádzkuje napríklad hotely vo francúzskych Alpách, Avignone alebo Saint Tropez. Otvárať sa mal už skôr, ale plány prekazila pandémia, a tak sa svetu ukázal v plnej kráse až túto jar.

Foto: Le Grand Controle/airelles.com

Pôvodné články boli publikované na webe Forbes.cz a Forbes.com. Autorkami sú česká redaktorka Klára Mandausová a prispievateľka Michelle Gross. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?