11. októbra 2021

Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali traja vedci pôsobiaci v Spojených štátoch amerických – David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. V pondelok (11. 10.) to oznámila Kráľovská švédska akadémia vied.

„Polovicu ceny v hodnote 10 miliónov švédskych korún (viac ako 988-tisíc eur) dostane David Card za svoje empirické príspevky k ekonómii práce. Druhú polovicu si rozdelia Angrist a Imbens za to, že ukázali, aké závery a vplyvy môžeme vyvodiť z kvázi prirodzených experimentov,“ uviedol Nobelov výbor. Víťazi okrem finančnej odmeny získali aj symbolickú medailu.

Kanaďan David Card pôsobí na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Joshua Angrist, ktorý má izraelsko-americký pôvod, pracuje pre Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) a Guido Imbens na Stanfordovej univerzite.

Priniesli nový pohľad na trh práce

„Cardove štúdie základných otázok pre spoločnosť a metodologické príspevky Angristu a Imbensa ukázali, že prírodné experimenty sú bohatým zdrojom znalostí,“ povedal po vyhlásení víťazov Peter Fredriksson, predseda výboru Nobelových ekonomických vied. „Ich výskum výrazne zlepšil našu schopnosť odpovedať na kľúčové príčinné otázky, čo bolo pre spoločnosť veľkým prínosom.“

Laureáti v kategórii ekonomika získali cenu s oficiálnym názvom Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela za nové pohľady na trh práce a analýzy týkajúce sa vyvodzovania záverov z neúmyselných experimentov alebo takzvaných prirodzených experimentov.

Laureátov Nobelove ceny za ekonómiu 2021 vyhlásili online. Zľava (na obrazovke) David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Foto: SITA/AP

Zaujímavosti

  • Tento rok má Nobelova cena iba jednu laureátku – filipínsku novinárku Mariu Ressa, ktorá spolu s ruským Dmitrijom Muratovom získala cenu za mier. Minulý rok získali štyri ženy Louise Glück, Emmanuelle Charpentier, Jennifer A. Doudna a Andrea M. Ghez prestížnu cenu za svoje práce v oblasti literatúry, chémie a fyziky.
  • Jedna z Angristových doktorandiek, francúzsko-americká ekonómka Esther Duflo, bola spolu s Abhijitom Banerjeem a Michaelom Kremerom v roku 2019 ocenená Nobelovou cenou za ekonómiu.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Siladitya Ray

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?