26. novembra 2020

V prípade Leonarda Laudera platí, že všetky cesty viedli k rodinnému biznisu. Už od útleho detstva sledoval, ako jeho mama a neskôr aj otec budujú kozmetickú značku Estée Lauder, ktorej cieľom bolo ukázať ženám, že sú výnimočné, píše v nových pamätiach 87-ročný miliardár. Jeho radami by sa mal inšpirovať každý, kto má ambície vybudovať úspešnú a bohatú spoločnosť. Jednou z jeho životných lekcií je, aby bola pri stole vždy aj žena.

„Sme viac ako rodinný biznis,“ povedal jeho otec Joseph H. Lauder počas rozhovoru pre The New York Times v roku 1958, dvanásť rokov po tom, čo spoločnosť s manželkou Estée založili. „Sme rodina, ktorá sa pohybuje v biznise,“ dodal.

Cesta k miliardovému biznisu

Estée vyvinula prvé produkty — najprv pleťové krémy, neskôr make-up a vône — a neúnavne presviedčala obchody ako Saks na Piatej Avenue v New Yorku, aby ich zaradili do ponuky.

Jej manžel a najstarší syn pomáhali s ich balením, doručovaním a celou logistikou. Keď nastal čas, aby sa mladý Leonard vybral na strednú školu, otec mu poradil, aby sa stal chemikom. „Môžeš vyrábať krémy,“ hovoril synovi.

No Leonard mal iné plány. Namiesto toho sa dal na štúdium biznisu a po tom, čo strávil pár rokov u amerického námorníctva, sa v roku 1958 pridal k rodinnej spoločnosti. Tú pomohol „vyšvihnúť“ na multimiliardový kozmetický gigant.

Reklama
Leonard Lauder vybudoval z firmy, ktorú založila jeho matka, kozmetické impérium. Na fotografii z roku 2010 je na galavečere v New Yorku.

Prezidentom Estée Lauder bol medzi rokmi 1972 — 1995, zároveň pôsobil ako výkonný riaditeľ spoločnosti v rokoch 1982 — 1999. Následne odišiel do dôchodku.

Pod hlavičkou verejne obchodovanej spoločnosti Estée Lauder Cos. dnes združujú 29 kozmetických značiek, vrátane MAC, Bobbi Brown, Clinique, a predávajú produkty do 150 krajín sveta.

Kozmetický konglomerát, ktorý je upísaný na newyorskej burze, je vo vlastníctve šiestich členov rodiny Lauderovcov, z ktorých všetci sú vďaka podielom vo firme miliardármi.

Najnovšie pamäte Leonarda Laudera vezmú čitateľa na zaujímavú výpravu histórie rodu Lauerovcov. Foto: Forbes.com

Lauderov brat Ronald je predsedom predstavenstva značky Clinique. Ronaldova najstaršia dcéra Jane je globálnou prezidentkou Clinique, kým jeho mladšia dcéra Aerin je kreatívnou riaditeľkou Estée Lauder.

Leonardov syn William je predsedom predstavenstva Estée Lauder. Jeho najmladší syn Gary je jedným z mála rodinných členov, ktorý sa rozhodli nekráčať v šľapajach Leonarda Laudera, a pôsobí ako venture kapitálový investor v Silicon Valley.

Najnovšia autobiografia Leonarda Laudera predstaví čitateľom hneď niekoľko generácií Lauderovcov, ktorí budovali rodinný podnik, počnúc 40. rokmi minulého storočia. Vtedy Estée Lauder vďaka umu a marketingovým stratégiám (teda množstvu vzoriek zdarma) získala prvých zákazníkov aj biznis partnerov.

Pamäte sa končia rokom 2020, keď Leonard, ktorého majetok Forbes odhaduje na 21,8 miliardy amerických dolárov, premýšľa nad pôsobením novej generácie Lauderovcov, ktorá drží rodinný podnik v rukách odkedy odišiel do dôchodku.

Kniha zachytáva aj históriu premenlivého kozmetického odvetvia a tejto značky, ktorej tržby za fiškálny rok 2019 — 2020 dosiahli 14,3 miliardy amerických dolárov.

Predstavuje tiež manuál pre ďalších nádejných podnikateľov, ktorých ambície nie sú o nič menšie, ako vybudovať multimiliardovú spoločnosť. Leonard Lauder v nej formuluje hneď niekoľko zásad, ktorými by sa podľa neho mali všetci podnikatelia riadiť.

Pripravili sme pre vás jeho päť rád, ktorými sa môžete inšpirovať.

1. Starostlivo si vyberajte, s kým pracujete – a nech je vždy pri stole aspoň jedna žena.

„Svet je plný ľudí, ktorí sú múdrejší ako ja. Nemusím byť najmúdrejší človek v miestnosti na to, aby som poznal svoju hodnotu,“ píše Lauder. „Keď som sa dostal z námorníctva, zaumienil som si, že tých ľudí nájdem a najmem. Namiesto toho, aby som sa nimi cítil ohrozený, chcel som sa nimi obklopiť.“

Lauder má však jednu dobrú radu: Nikdy nenajímajte svojich najlepších priateľov a spolužiakov, pretože ich nebudete môcť vyhodiť. „Priateľstvo je priateľstvo, biznis je biznis.“

Najlepší človek, ktorého kedy najal? Jeannette Wagner, ktorá dohliadala nad zahraničnými vydaniami časopisu Cosmopolitan a neskôr sa v polovici 80. rokov minulého storočia pridala do Estée Lauder, aby značke pomohla expandovať do zahraničia.

„Nikdy nerobte dôležité rozhodnutia bez toho, aby ste mali pri stole aspoň jednu ženu,“ rekapituluje Leonard ďalšiu zo životných lekcií.

Produkty pod hlavičkou Estée Lauder a jej ďalších značiek sa predávajú v 150 krajinách. Foto: SITA/AP

2. Nebojte sa kritizovať, ale nešetrite ani uznaním a vďakou.

Lauder hovorí, že ako líder mal jeden hlavný cieľ – dať zamestnancom pocit uznania, ktorý si zaslúžili. „Napokon, keď je nejaká osoba vo svojej práci veľmi dobrá, neskutočne vám uľahčuje tú vašu,“ píše v knihe.

Nie je tajomstvom, že Leonard rád posielal ďakovné odkazy zamestnancom po celej krajine. Hovorí, že práve to, že nešetril chválou a vďakou, mu umožnilo podať zamestnancom aj konštruktívnu kritiku, keď bolo treba.

„Dobre premýšľajte skôr, ako budete niekoho kritizovať,“ píše a dodáva: „A vždy chváľte predtým, ako sa pustíte do kritiky.“

Reklama

Ak ste vy tým, kto pochybil („a to sa stalo mnohokrát,“ hovorí), nebojte sa priznať to. Dodáva, že jednou z jeho chýb bolo nestiahnuť z pultov lacnejšiu značku Prescriptives, aby sa mohol sústrediť na luxusnejšie predajne.

Nakoniec musela spoločnosť v roku 2010 aj tak stiahnuť celú radu Prescriptives, čo jej vygenerovalo dlhodobú stratu.

3. Neznehodnocujte svoju značku.

„Pokiaľ podnikáte s luxusným tovarom, zostaňte v tomto segmente. Nenechajte sa nalákať objemami, ktoré predávajú lacné značky. Nezapredajte sa distribučnému kanálu, ktorý sa nevyrovná vašej hodnote.“

Pre tých, ktorí dúfajú, že jedného dňa prerazia v odvetví luxusných produktov, má jednu radu. „Začnite na vrchole a zostaňte tam. Keď začnete pri priemerných produktoch, bude vždy niekto, kto bude lacnejší ako vy,“ píše s myšlienkou, že vyšplhať sa na vrchol je potom ešte náročnejšie.

Estée Lauder sa tohto drží a jej produkty nenájdete v bežných drogériách či predajniach.

Leonard Lauder (v strede) s biznis partnermi v roku 2014. Foto: SITA/AP

4. Buďte strojcom svojej konkurencie.

Počas štúdií začiatkom 50. rokov minulého storočia založil Lauder filmovú spoločnosť zvanú Cinema Club, ktorá členom účtovala ročný členský poplatok. Po tom, čo predal 1 500 členstiev klubu do kinosály s kapacitou asi 800 ľudí, sa Lauder rozhodol, že potrebuje konkurenciu.

A tak si ju vytvoril. Založil ďalší filmový klub, ktorý mal inú ponuku, oslovoval inú cieľovú skupinu a premietal experimentálnejšie firmy v celkom inej kinosále. „Úspech je pozvánkou pre konkurenciu,“ píše a dodáva: „Radšej než čakať, ktorí rivali sa na vás vyrútia a potom odpovedať na ich údery, nebolo by lepšie predbehnúť ich a vytvoriť si konkurenciu?“

Mysliac na túto lekciu vytvoril Lauder kozmetickú značku Clinique, ktorá od roku 1968 súťaží s produktmi Estée Lauder. Na rozdiel od pôvodnej značky, ktorá má skôr tradičnejšiu líniu, Clinique sa sústreďuje na kozmetické produkty bez alergénov.

5. Prijmite nové príležitosti.

Lauder radí podnikateľom, aby si ponechali otvorenú myseľ pre nové príležitosti a aby sa nebáli popustiť uzdu fantázie, aj keď by mali nohami zostať pevne na zemi.

Spomína, že keď chcel v roku 1994 odkúpiť 51-percentný podiel v značke profesionálnych make-upov MAC, ktorú dnes Estée Lauder vlastní celú, musel najprv presvedčiť svojich manažérov, ktorí boli stopercentne proti.

V súčasnosti sa make-up značky MAC predáva v 120 krajinách a je jedným z najväčších hráčov na trhu. „Každý zodpovedáme za vlastnú budúcnosť,“ píše Lauder v knihe. A dodáva: „Preto sa nebojte snívať vo veľkom.“

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Deniz Çam, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?