23. decembra 2020

Hádanka na úvod. Niektorí z vás ich milujú, iní z duše nenávidia. Premýšľate nad tým, o čom by mohla byť reč? Ide predsa o tie najviac obohrané vianočné piesne, ktoré sa v čase sviatkov ozývajú zo všetkých strán. Sadáte do auta, zapnete rádio a sú tam. Prekročíte prah obchodu, opäť ich počujete. Výsledkom je, že sa pred nimi nedokážete skryť. Viete, koľko si každoročne zarobia tieto nestarnúce hity? Ktorá je najstaršia? A ktorá má najviac zhliadnutí na YouTube?

Pripravili sme päticu vianočných piesní, ktoré každoročne prekonajú čas a priestor, len aby sa opäť usídlili v playlistoch rádií, nákupných centier či zarytých fanúšikov. Napriek tomu, že niektorí z vás ich už nezvládajú počúvať, nemožno poprieť ich úspech. 

Mariah Carey: All I Want for Christmas Is You

Za obohraný vianočný hit možno jednoznačne považovať túto pieseň od americkej speváčky, textárky a hudobnej producentky Mariah Carey. Skladbu All I Want for Christmas Is You, ktorá vyšla ako súčasť albumu Merry Christmas, naspievala ešte v roku 1994. To znamená, že patrí medzi sviatočné stálice v hudobnom svete už 26 rokov.  

Na YouTube sa táto pieseň objavila presne mesiac pred Vianocami v roku 2009 a odvtedy nazbierala viac ako 679 miliónov zhliadnutí. V klipe stvárnil Santa Clausa Tommy Mottola, vtedajší manžel speváčky, s ktorým sa o štyri roky neskôr rozviedla. Po prvom klipe, ktorý pôsobí skromne, prišla vlani Mariah Carey s jeho luxusnou verziou, ktorá má na Youtube cez 118 miliónov zhliadnutí.  

Reklama

Skutočný boom zažíva táto vianočná skladba vďaka Spotify, kde sa iba počas obdobia od 10. do 17. decembra tohto roku umiestnila na druhom mieste globálneho rebríčka 200 najstreamovanejších piesní. Počas týchto dní dosiahla takmer 33 miliónov prehratí. Pieseň zarobí speváčke každoročne okolo 600-tisíc amerických dolárov (489-tisíc eur). 

Wham!: Last Christmas

Čo by to bol za zoznam najobohratejších piesní, keby sa na ňom neobjavila skladba o nevydarenom vzťahu a zlomenom srdci? Za vznikom vianočného hitu Last Christmas stojí dvojica britských hudobníkov v zložení dnes už zosnulého Georgea Michaela a Andrewa Ridgeleya. 

Táto pieseň od dvojice Wham! vznikla ešte v roku 1984. George ju zložil počas jednej obyčajnej nedele vo svojej detskej izbe, keď spoločne s Andrewom navštívili jeho rodičov. Pôvodný klip, ktorý sa dostal na YouTube v roku 2009, má doposiaľ viac ako 579 miliónov zhliadnutí. Snímka, v ktorej si skupina priateľov užíva vianočné sviatky na horách, si získala mnoho sŕdc predovšetkým kvôli uhrančivému pohľadu, ktorým George Michael rozhodne nešetril. 

Aj skladba Last Christmas sa usídlila v rebríčku 200 najstreamovanejších piesní na Spotify. V rovnakom období ako hit od Mariah Carey obsadila štvrtú priečku s počtom prehratí takmer 29 miliónov. Ročne táto skladba zarobí na licenčných poplatkoch približne 500-tisíc amerických dolárov (408-tisíc eur). 

Band Aid: Do They Know It´s Christmas

Známou skladbou, ktorá sa spája so sviatočným obdobím, je aj Do They Know It´s Christmas. Pôvodná verzia pochádza z roku 1984 od charitatívneho zoskupenia Band Aid, ktorého súčasť boli zvučné mená najmä britských a írskych hudobníkov vrátane Stinga, Bona Voxa, Georgea Michaela či Boya Georgea. Cieľom spolupráce bolo vybrať peniaze na pomoc Etiópii, čo sa so sumou 8 miliónov britských libier (8,8 milióna eur) aj podarilo. 

Skladba sa na Youtube pod oficiálnym účtom Band Aid objavila v roku 2011, odkedy nazbierala takmer 6 miliónov zhliadnutí. Čo sa týka Spotify, tak v rebríčku 200 najstreamovanejších piesní obsadila v určenom období až 47. miesto s viac ako 13 miliónmi prehratí.  

Naposledy v roku 2014 prespievalo túto skladbu zoskupenie Band Aid 30, v ktorom sa opäť objavil Bono Vox a spoločnosť mu robili hudobníci ako Ed Sheeran, členovia One Direction, Seal, Rita Ora či Ellie Goulding. Pôvodná verzia z roku 1984 zarobí ročne okolo 130-tisíc amerických dolárov (106-tisíc eur). 

Andy Williams: It´s the Most Wonderful Time of the Year

Táto vianočná skladba uzrela svetlo sveta v roku 1963 a naspieval ju dnes už zosnulý americký spevák Andy Williams. Zaradil ju do svojho prvého sviatočného albumu s názvom The Andy Williams Christmas Album. Zaujímavosťou je, že sa táto skladba objavila v obľúbenom vianočnom filme Sám doma 2: Stratený v New Yorku z roku 1992 počas ironickej scény, kedy rodina McCallisterovcov odcestovala oslavovať sviatky na upršanú Floridu, kde ju rozhodne nečakalo to najkrajšie obdobie roka. 

Na YouTube sa pieseň objavila na oficiálnom profile v roku 2011, odkedy sa jej podarilo nazbierať cez 5 miliónov zhliadnutí. V globálnom rebríčku Spotify zaznamenala v období od 10. do 17. decembra cez 19 miliónov prehratí, vďaka čomu obsadila 20. miesto z celkového počtu 200 najstreamovanejších piesní. 

Bobby Helms: Jingle Bell Rock

Tou najstaršou piesňou na našom zozname je stálica Jingle Bell Rock, ktorú v roku 1957 naspieval americký spevák Bobby Helms. Táto vianočná skladba sa dokonca stala o tridsať rokov neskôr po vydaní úvodnou piesňou, ktorá otvorila dej kultového filmu Smrtonosná zbraň v hlavných úlohách s americkými hercami Melom Gibsonom a Dannym Gloverom.

Oficiálna verzia piesne Jingle Bell Rock sa na YouTube objavila vlani, a odvtedy má cez 13 miliónov zhliadnutí. Rovnako ako všetky predchádzajúce skladby sa do 200 najstreamovanejších skladieb na Spotify dostala aj originálna verzia od Bobbyho Helmsa, ktorá v spomínanom období zaznamenala viac ako 21 miliónov prehratí.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?