4. decembra 2020

Od pondelka 7. decembra má byť niektorým žiakom umožnený návrat do školských lavíc. Otvárať sa však budú len tie školy, ktoré kontaktovali premiéra alebo vládu a zapoja sa do testovania žiakov a tým aj pilotnej akcie otvárania.

Ak bude pilotný projekt fungovať, od januára by sa mohli otvoriť aj zvyšné školy, ktoré sa do tejto „akcie“ nestihnú alebo nebudú chcieť zapojiť. Počas nasledujúcich týždňov bude vláda sledovať situáciu, vyhodnocovať prípadné chyby a nedostatky, aby následne nastavila pravidlá čo najefektívnejšie.

Ako má otváranie prebiehať

Základom má byť pretestovanie žiakov, pedagógov aj všetkých zamestnancov školy. Pretestovať sa bude musieť aj jeden zákonný zástupca žijúci v spoločnej domácnosti s dieťaťom. Na pretestovanie môžu školy využiť odberné miesta, ktoré si zazmluvnia, alebo si zabezpečiť vlastné odberové jednotky.

Frekvencia testovania bude závisieť od epidemiologickej situácie v danom okrese a je stanovená na 7, 14 alebo 21 dní.

Minister školstva Branislav Gröhling však podotkol, že ešte nevedia poskytnúť všetky podrobné informácie a počas nasledujúcich dní budú spracovávať dokumenty s prerokovanými uzneseniami a podrobnými pravidlami, ktoré následne zverejnia.

Reklama

K plánu sa ešte vyjadrí hlavný hygienik, ako aj úrad podpredsedu vlády pre legislatívu. V posledných dňoch bolo totiž sporné, či je podmieňovanie možnosti zúčastniť sa na prezenčnom vyučovaní výsledkom testu, v súlade s právnym poriadkom.

Podpredseda vlády Štefan Holý sa na tlačovke vyjadril, že tento postup v súlade s právom je, podrobnosti povedať nechcel.

Školy môžu otvoriť kedykoľvek

Úrad vlády podľa Matoviča kontaktovali „desiatky škôl“, ktoré chcú od pondelka 7. decembra otvoriť triedy pre svojich žiakov. Ak si však aj iné školy zabezpečia pretestovanie, môžu otvoriť, zdá sa, že prakticky kedykoľvek.

Podľa slov premiéra Matoviča sa od začiatku týždňa bude postupne vytvárať koridor pre vzdelávanie detí, Matovič  pevne verí, že postupne sa do projektu zapojí čoraz viac škôl. Predpokladá však, že sa určite nestihnú zapojiť všetky školy, čo je podľa neho dobre.

Má im to totiž pomôcť lepšie odsledovať chyby a nastaviť v priebehu času systém tak, aby fungoval čo najlepšie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?