2. júla 2021

Začiatkom júna minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil spustenie očkovania proti Covid-19 vo firmách, ktoré má prispieť ku kolektívnej imunite. Výhodou je, že zamestnanci a ich rodinní príslušníci nemusia nikam chodiť, môžu si vybrať z dvoch vakcín (Pfizer/BioNTech alebo Johnson & Johnson) aj deň a hodinu očkovania. Zisťovali sme, aký je o vakcináciu záujem a aké obmedzenia či motiváciu môžu zamestnávatelia uplatniť.

„Termíny sú zatiaľ naplánované na najbližšie týždne a podľa záujmu zo strany zamestnancov budú postupne pribúdať. V tejto chvíli má už svoj termín vakcinácie prvou dávkou rezervovaný viac ako 150 zamestnancov,“ opisuje Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovakia. Zamestnanci môžu podľa nej prihlásiť na očkovanie aj svojich rodinných príslušníkov. 

Okrem podávania vakcíny priamo v závodoch mali firmy, ktoré sa do projektu zapojili, možnosť prihlásiť svojich zamestnancov aj do veľkokapacitných centier alebo požiadať aj o mobilnú očkovaciu jednotku. Podľa informácií ministra Lengvarského sa v prvej fáze prihlásilo 18 firiem.

Imunita aj psychologický efekt

Ako zdôrazňoval minister, hlavným cieľom skupinovej vakcinácie vo veľkých fabrikách je síce dosiahnutie kolektívnej imunity medzi kolegami, ale môže mať aj psychologický efekt. Ak totiž niekto váha alebo sa obáva, často pomôže, ak vidí, že jeho manažéri či kolegovia túto procedúru zvládli bez problémov a ochota zaočkovať sa stúpne. 

Viaceré firmy už hlásia napríklad aj dosiahnutie kolektívnej imunity. Medzi nimi napríklad aj jeden z najväčších producentov mäsa, rimavskosobotská spoločnosť Tauris Group.

Reklama

„Vo väčšine našich závodov sme už dosiahli odporúčanú kolektívnu imunitu. Najviac zaočkovaných, viac ako 95 %, máme v závode v Spišskej Novej Vsi. Kolektívna imunita v Tauris Nitra v Mojmírovciach dosiahla viac ako 82 %, v prípade závodu Ryba Košice sa počet zaočkovaných blíži k 60 %,“ hodnotí Richard Duda, generálny riaditeľ Tauris Group.

 Slovenská pošta využila prednostnú vakcináciu už v apríli či máji. „Podľa prieskumu, ktorý sme realizovali, malo o očkovanie záujem 6 500 zamestnancov, čo je viac ako 50 % zamestnancov,“ hovorí pre Forbes hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. No dodáva, že legislatíva im neumožňuje kontrolovať, či vakcínu skutočne aj dostali. 

Právnik o očkovaní

Zamestnávateľ navyše nemôže vyžadovať, aby boli jeho zamestnanci zaočkovaní. Výnimka sú pracovníci, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku vybraných chorôb a musia byť očkovaní. Vakcína proti ochoreniu Covid-19 však zatiaľ nie je medzi povinnými očkovaniami.

Naše zákony okrem toho neprikazujú, aby zamestnanci museli informovať svojho zamestnávateľa o tom, či sa očkovať dali a ak vakcínu odmietnu, nemusia uviesť dôvod. „Firma ani nemôže odmietnuť prijať zamestnancov, ktorí nie sú očkovaní. Takúto možnosť náš právny poriadok neumožňuje,“ hovorí Pavol Kundrik, právnik na oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko. 

Na záver sme sa preto zozbierali odpovede na niekoľko základných otázok, ktoré si môžu firmy v súvislosti s očkovaním svojich zamestnancov klásť. 

Ako môžu firmy motivovať svojich zamestnancov k očkovaniu?

Ako sa píše vo vysvetľujúcom materiáli právnickej kancelárie CMS Slovensko, na Slovensku zatiaľ neexistujú konkrétne právne predpisy na to, aby zamestnávateľ mohol poskytnúť napríklad finančný stimul tým zamestnancom, ktorí majú záujem o očkovanie. Akákoľvek finančná podpora alebo výhody, napríklad deň voľna navyše, by sa mala poskytnúť tak, aby nediskriminovala ostatných zamestnancov. 

Je zamestnávateľ povinný poskytnúť svojim ľuďom vakcínu? 

Momentálne nie. Vakcíny sú distribuované štátom a aplikované lekármi. 

Môže zamestnávateľ podmieniť obsadenie pracovného miesta očkovaním? 

Nie. Existujú však výnimky, napríklad v zdravotníckom sektore, kedy sa očkovanie môže vyžadovať. 

Môže zamestnanec odmietnuť očkovanie? 

Áno, a to aj bez udania dôvodu. 

Čo v prípade neočkovaných ľudí a pracovných ciest do zahraničia?

Aj v prípade pracovných ciest sa na ľudí vzťahujú podmienky podľa platných pravidiel cestovného Covid automatu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?