7. októbra 2021

Za posledných 30 rokov stúpa počet slobodných ľudí, teda takých, ktorí nežijú v manželstve alebo s partnerom. Potvrdzuje to nová americká štúdia, ktorá hovorí, že takíto ľudia zarábajú menej ako ľudia v rovnakom veku, ktorí majú vážny vzťah. Podľa dát z roku 2019 žije bez partnera 38 percent ľudí vo veku od 25 do 54 rokov. Pričom v roku 1990 to bolo len 29 percent.

Tento prieskum hovorí, že slobodní muži zarobili ročne v priemere o 21 400 dolárov menej než ich zadaní rovesníci. U žien predstavoval rozdiel v príjmoch medzi zadanými a slobodnými rovesníčkami 8-tisíc dolárov ročne.

Ďalším zistením prieskumu je, že ľudia, ktorí sú v partnerskom alebo manželskom vzťahu, mávajú vyššie vzdelanie než ich slobodní rovesníci. A okrem častejšieho vysokoškolského titulu bývajú aj menej často nezamestnaní.

Tieto rozdiely medzi slobodnými a zadanými sa od roku 1990 zväčšili, čo platí najmä u mužov pri porovnaní ich platu a vzdelania.

Aké je možné vysvetlenie?

Štúdia však naznačuje aspekty, ktoré vysvetľujú túto priepasť medzi zadanými a nezadanými mužmi. Môže to totiž súvisieť s tým, že vzdelanejší muži s lepším platom sú žiadanejší a ženy ich vnímajú ako schopnejších partnerov.

Reklama

U žien môžeme od roku 1990 pozorovať výraznejší rast pracovnej participácie. Vydaté ženy pracujú v rovnakej miere ako tie slobodné. Čelia preto oveľa menším finančným ťažkostiam a sú tak schopné žiť samostatnejšie.

Manželstvo a život s rodičmi

Atraktivita manželského zväzku klesá už nejaký čas a v roku 2018 dokonca klesol počet manželstiev na historické minimá. Kým v minulosti to bolo 17 percent, dnes je 33 percent dospelých ľudí, ktorí nikdy neokúsili manželstvo.

V partnerstve žilo doteraz aspoň raz 59 percent dospelých vo veku 18 až 44 rokov. Manželskú skúsenosť malo podľa prieskumu len 50 percent oslovených a len 29 percent dospelých pokladá manželstvo za „veľmi dôležité“ pre výchovu detí. K tomu záveru prišiel Gallupov inštitút.

Prekvapujúcim faktom je aj nárast podielu ľudí žijúcich s rodičmi. Neplatí to totiž len pre mladých. Až 20 percent slobodných mužov vo veku 40 až 54 rokov žije s matkou alebo otcom.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Marisa Dellatto.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?