Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
9. septembra 2020

Spoločnosť ENG2, ktorá sa venuje službám developerom, projektovému manažmentu, riadeniu a technickému dozoru developerských projektov, pôsobí na trhu už 18 rokov. Za ten čas prežila rôzne zásadné zmeny v sektore, preto sa do budúcnosti díva optimisticky. 

Ako vnímate aktuálnu situáciu na trhu, ktorá sa tento rok tak zásadne zmenila? 

Pred finančnou krízou v 2008 asi nikto z nás nebol pripravený na to, že môžu nastať takéto výrazné výkyvy v biznise. Dnešný stavebný a developerský trh sa zásadne mení. Prechádza na digitalizáciu, vznikajú nové sofistikované riešenia, zväčšujú a zrýchľujú sa toky informácií, ktoré treba vyhodnotiť a spracovať. Každé podstatné vychýlenie, či už je to smerom ku konjunktúre, alebo k recesii, mení naše správanie. 

Vo firme aktuálne riešime opatrenia, aby nás pokles zasiahol čo najmenej, a sústreďujeme sa aj na optimalizáciu interných procesov, vytváranie nových štandardov. V spolupráci s externými konzultantmi sme vyvinuli naše vlastné inteligentné cloudové riešenie na manažment a archiváciu dokladov a dokumentácie, ktoré sa tvoria počas prípravy a samotnej výstavby. Nastavujeme a upravujeme štandardy postupov riadenia a kontroly kvality, optimalizácie nákladov na výstavbu, komunikácie v rámci projektu. Tak, aby sme boli lepšie pripravení, a hlavne nerobíme paniku.

Ľuboslav Hasaj, konateľ spoločnosti ENG2 (vľavo) a Boris Dobrodenka, CEO spoločnosti ENG2. Zdoj foto Marek Mucha

Aké služby od vás potrebujú developeri a partneri teraz najviac? 

V prvom rade profesionalitu a odbornosť. V rámci tímu musia byť zaradení špecialisti na jednotlivé časti výstavby. Technický dozor musí byť minimálne na takej odbornej a manažérskej úrovni ako jeho náprotivok v dodávateľskej firme. Musí byť rešpektovaný a jeho prítomnosť na stavbe výrazná. Developerom dnes oveľa viac záleží na kvalite prostredia, v ktorom budú majitelia a nájomníci pracovať alebo bývať. Nie je to už len o kvantite.

V štádiu prípravy projektu sa teraz častejšie venujeme optimalizácii technických riešení, kontrole projektovej dokumentácie tak, aby sme znižovali riziká a nepríjemné prekvapenia v priebehu výstavby. Developeri od nás vyžadujú zrozumiteľne spracované informácie tak, aby sa podľa nich dokázali rýchlo a správne rozhodnúť. Mnohokrát oni sami nemajú jednoznačný názor, potrebujú argumentáciu a podporu nášho tímu, ktorý sa v problematike vyzná. Máme aj niekoľkých klientov, ktorí sa v pozícii developera ocitli prvýkrát a spoliehajú sa len na nás.

Aké máte očakávania do budúcnosti? 

Tento rok začal s veľkými očakávaniami a následne zrozpačitel. V sektore stavebníctva sa však zdá, že to nebude až také zlé. Určité spomalenie sme síce pocítili, napríklad pri rozhodovaní o nových projektoch, ale nie je to katastrofický scenár. V čase recesie napríklad klesajú ceny stavebných prác a materiálov a zvyšuje sa dostupnosť kvalitných stavebných firiem. Všetko však závisí od nálad a schopností na strane budúcich majiteľov a užívateľov nových projektov.