„Pri vymýšľaní darčekov by mal človek pozerať na to, čo obdarovaný reálne využije,“ hovorí blogerka a minimalistka Zuzana „Zuz“ Štefanides. „A ak na to nevie prísť, je lepšie nedať mu nič. Nie je nič horšie, ako dostať darček, ktorý človek nechce.“
Zuzana začala s blogovaním ešte ako študentka. „V tom čase dostávali blogerky v rámci spoluprác veľmi veľa vecí – oblečenie, kozmetiku. Vtedy mi prišlo super, že môžem dostávať veci zadarmo. Bola som študentka, nemala som veľa peňazí,“ spomína.
Postupne si však začala uvedomovať, že väčšinu z toho, čo dostala, vôbec nevyužíva. „Umocnilo sa to, keď som otehotnela,“ hovorí. „Práve vtedy som sa začala zamýšľať, že je úplne v poriadku nič nechcieť a nič nedarovať. A je veľmi fajn, keď to ľudia rešpektujú a nedávajú si zbytočnosti len preto, lebo sa to spoločensky očakáva.“
Od srdca
Darčeky dnes kupuje len manželovi a mame, všetky ostatné vyrába. „Je tiež fajn myslieť na darčeky v predstihu, zbierať nápady aj veci, ktoré by sa na ich realizáciu mohli hodiť,“ vysvetľuje Zuzana.
Ten, kto darček vyrába, by si mal dať prácu aj s balením a ručne písaným venovaním. „Balenie radosť z darčeka násobí.“
Blogerka tiež upozorňuje, že ak dostanete niečo, čo vás až tak nepoteší, mali by ste to darcovi povedať. „V takom prípade je lepšie nedávať si prekvapenia. Čaro Vianoc je o prekvapeniach, keď máte 6 rokov, ale v dospelosti je to o inom.“
Handmade darčeky
Rozhodli ste sa, že darčeky tento rok vyrobíte? Zuzana odporúča, aby ste zvolili také veci, ktoré vás budú baviť. „Mám napríklad kamarátku, ktorá miluje varenie. Preto nám vždy dáva darčeky, ktoré sa dajú zjesť. Dlho ju bavilo miešať čaje, takže každá kamarátka dostala čajovú zmes podľa toho, čo práve prežívala, čo ju trápilo.“
Čaro Vianoc je o prekvapeniach, keď máte 6 rokov, ale v dospelosti je to o inom, hovorí minimalistka Zuzana. Foto: archív Zuzany Štefanides
Myslieť pri vyrábaní na obdarovaného je podľa blogerky tiež veľmi dôležité. „Človek, ktorý obdarúva, by sa mal snažil trafiť do vkusu a problémov obdarovaného.“
Okrem jedlých handmade darčekov je podľa Zuzany super dostať napríklad aj sviečky alebo prírodnú kozmetiku. Ich výroba si však už vyžaduje isté zručnosti.
Podobné je to aj so šitím. Zuzanu Štefanides baví vyrábať voňavé vrecúška alebo ľanové utierky, ktoré sama ušije. „Je to milý a praktický darček,“ hovorí.
Domáci krém na ruky podľa Zuz
Potrebujete:
- 50 ml oleja z makadamiových orechov
- 30 g bambuckého masla
- 9 g včelieho vosku
- 15 kvapiek esenciálneho oleja z geránia
- 15 kvapiek esenciálneho oleja z levandule
Postup:
Zmiešajte olej, maslo a vosk a pomaly zohrejte (napríklad vo vodnom kúpeli), nech sa všetko spojí. Po zahriatí pridajte esenciálne oleje a prelejte do peknej nádoby. Nechajte vychladnúť. Vôňu si zamilujete!
Deťom stačia dva
Pri minimalistickom obdarovávaní treba špeciálne myslieť aj na deti. Zuzanin syn Eliáš tento rok dostane kuchynku, ktorú kúpila cez bazár a sama prebrúsila a premaľovala. Deti sa podľa nej vždy potešia aj kartónovým domčekom či figúrkam alebo domácemu bublifuku.
„Naše deti zatiaľ nechodia do škôlky, preto vlastne ani nič nechcú. Aj keď niečo dostanú, baví ich to len chvíľku. Uvidíme, ako to bude, keď začnú chodiť do škôlok,“ priznáva.
Verí, že ani potom nebudú vyžadovať desiatky darčekov. „Myslím, že keď to v domácnosti funguje tak, že nemá každý všetko hneď, aj deti sa na to nastavia. Dá sa to. Dieťa na Vianoce nepotrebuje 12 darčekov, dva mu úplne stačia.“
Čas ako darček
Podľa minimalistky je skvelým darčekom aj čas. „Od jednej kamarátky sme napríklad minulý rok dostali dve hodiny domácej škôlky – mohli sme k nej dať svoje deti a ona sa o ne postarala. Bol to podľa mňa veľmi dobrý darček,“ hovorí.
Veľkým trendom sú aj rôzne kupóny na spoločne strávené chvíle. Zuzana upozorňuje, že to nie vždy vyjde podľa plánu. „Raz som kamarátke darovala kupóny na náš rôzne strávený spoločný čas, ale ona ich vôbec nevyužila. Stretávali sme sa, ale nikdy to nebolo pre jeden z tých kupónov,“ priznáva.
„Bola to moja chyba. Keď niekto takto daruje čas, mal by nástojiť na tom, aby ho obdarovaný naozaj využil. Takéto darčeky sa ľahko dávajú, ale ich realizácia je zložitejšia.“
Bylinkové voňavé vrecká podľa Zuz
Na jedno vrecko potrebujete:
- látku s rozmerom 35 x 15 cm
- nožnice
- špendlíky
- šijací stroj (prípadne to zvládnete aj ručne)
- bylinky (levanduľa, rozmarín, tymián, klinčeky alebo bobkový list)
Postup:
- Oba konce látky dvakrát zohnite a prešite, aby sa nepárali.
- Látku položte lícovou (tou škaredou) stranou nadol a ohnite vrchnú časť tak, aby mala cca 5 cm.
- Cez vrchnú časť preložte spodnú tak, aby látku prekrývala o cca 2 cm a zošpendlite ich.
- Obe strany zošite a vrecko otočte naruby.
- Do vrecka vsypte bylinky. Obmieňajte ich pravidelne, po troch mesiacoch.
Peniaze a poukážky
Podobné problémy sa spájajú napríklad aj s dávaním peňazí. „Peniaze sú dobrý darček len vtedy, ak ich ten, kto ich dostal, naozaj minie na niečo pre seba,“ hovorí blogerka.
„Mnohí ľudia ich minú na bežné veci, ktoré si kupujú denne. To by mal tiež ustrážiť ten, kto ich dáva.“
Niekedy je preto podľa nej lepšie darovať poukážky do konkrétneho obchodu, kaviarne či reštaurácie.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]