7. januára 2021

Hoci hodnota jeho majetku v posledných mesiacoch rastie raketovým tempom, a Bloomberg už vo štvrtok vyhlásil, že je najbohatším človekom sveta, Elon Musk podľa odhadov Forbesu zostáva druhým najbohatším.

Cena akcií Muskovho výrobcu elektromobilov Tesla vzrástla vo štvrtok poobede amerického času o 7 percent a hodnota Muskovho majetku poskočila o 9,8 miliardy dolárov na 175,2 miliardy. S takýmto majetkom je o 22 miliárd dolárov bohatší ako tretí najbohatší človek sveta, Francúz Bernard Arnault.

Na prvé miesto, na ktorom zostáva zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, však stále stráca 11 miliárd dolárov. Podľa Forbesu je hodnota majetku Jeffa Bezosa 186,8 miliardy.

Muskov majetok naozaj počas minulého roka rástol astronomickým tempom. Od marca 2020 sa jeho hodnota zvýšila o takmer 150 miliárd dolárov. V tom čase mal jeho majetok hodnotu „iba“ 24,6 miliardy dolárov.

Väčšina nárastu pochádza z obrovského rastu ceny akcií Tesly, ktoré v roku 2020 zdraželi o 720 percent. Počas prvého týždňa 2021 sa posilnili o ďalších 10 percent.

Keď akcie Tesly pred jej začlenením do indexu S&P 500 zdraželi, Musk vystriedal na štvrtom mieste rebríčka zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga (jeho majetok dosahuje aktuálne 98,2 miliardy). Neskôr predbehol Musk aj zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa (121,9 miliardy) na treťom mieste.

Musk vlastní približne 21 percent akcií Tesly, ako aj podiel v raketovej firme SpaceX. Akcie Tesly stále dosahujú rekordné hodnoty, aktuálne sa predávajú za viac ako 800 dolárov. S trhovou kapitalizáciou 765 miliárd dolárov je Tesla s odstupom najcennejšou automobilkou sveta.

Sergei Klebnikov je redaktor Forbes.com, píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?