Tento článok je prestige. Čo to znamená?
30. októbra 2019

Nick Leventis patrí medzi ľudí, ktorí chcú zmeniť svet. Jeho cesta k tomuto cieľu bola však celkom nezvyčajná. Ak sa vám zdá jeho meno povedomé, môže to byť pre mnoho dôvodov. Preslávil sa svojou pretekárskou kariérou a najmä výhrou v pretekoch 24 hodín Le Mans v roku 2010, kde zároveň pokoril 5 svetových rekordov. 

Nick Leventis. Foto: Jean Baptiste Fort

Možno ste počuli o jeho projekte Strakka Performance. Je to tréningový program, ktorý založil, aby pomohol mladým talentovaným pretekárom presadiť sa. Absolventi programu sa prebojovali do najprestížnejších súťaži ako sú WEC alebo F1. Prípadne sa vám jeho priezvisko zdá známe lebo je členom rodiny Leventisovcov, ktorí vlastnia flaškovacie továrne pre Coca-Colu v 28 krajinách. Akokoľvek ho poznáte, najznámejší je vďaka svojim filantropickým aktivitám. 

Rozhodnutie ukončiť pretekársku kariéru pre Nicka nebolo jednoduché. Bol to náročný proces, psychicky aj fyzicky, no dalo mu to šancu pozrieť sa na veci z nadhľadu. “Úprimne, ukončenie aktívnej kariéry mi poskytlo oveľa jasnejšiu predstavu o tom, aké sú moje priority a aké obete som robil v rôznych oblastiach môjho života,” opisuje svoje rozhodnutie. Momentálne sa hlavne sústredí na trávenie času s rodinou a pomáhanie iným.

S týmto cieľom buduje Uprising Center, špičkové a priekopnícke športové stredisko. Cieľom strediska je poskytnúť športovcom nástroje a skúsenosti, ktoré potrebujú, aby prekonali svoje pomyselné hranice. Nick má s prekonávaním hraníc dostatok skúsenosti, hlavne vďaka náročným prípravám na súťaže. Svoje znalosti chce využiť na vytvorenie niečoho jedinečného. „Navštívil som niektoré z najlepších tréningových zariadení na svete a viacero z nich považujem za veľmi klinické, pripomínajú mi zdravotnícke zariadenia. A to je niečo, čo vôbec nechcem. Milujem vrelé priateľské prostredia, nenávidím ega a chcem vytvoriť tréningové centrum s dušou. “

nick leventis
Nick Leventis. Foto: Jean Baptiste Fort

Tréningové centrum je však len zlomok toho, na čom pracuje. Ďalší projekt, s ktorým chce pomôcť iným ľuďom a zvyšovať povedomie o rôznych problémoch je Uprise. „Cieľom projektu je akýmkoľvek možným spôsobom inšpirovať a zvýšiť vedomie a povedomie o rôznych svetových problémoch,“ opisuje projekt. Podľa neho mladšia generácia dokonale ovláda umenie inšpirácie a ak ju ľudia vedia využiť na to, aby urobili niečo zmysluplné, stojí za to do nej investovať. Dúfa, že z projektu sa stane séria eventov, ktoré budú ľudí inšpirovať a zároveň zvýšia povedomie o problémoch, ktorým v súčasnosti svet čelí.

Sledujte Nicka na Instagrame