23. júla 2021

Pojem „zlý šéf“ sa stal komediálnou súčasťou pracovnej kultúry, ktorá sa často objavuje vo filmoch a seriáloch, ale keď skutočne pracujete pre zlého šéfa, nie je na tom nič vtipné.

Vedci z Harvard Business School a Stanford University meta-analyzovali výsledky viac ako 200 štúdií, aby lepšie pochopili účinky stresu na pracovisku. Zistili, že obavy zo straty zamestnania zvyšujú možnosť zhoršenia zdravotného stavu o 50 percent.

Neistota zamestnania a neutíchajúce požiadavky dokonale charakterizujú prostredie vytvorené zlými šéfmi. Negatívne účinky na zdravie sú porovnateľné s príznakmi ľudí, ktorí sú vystavovaní väčšiemu množstvu pasívneho fajčenia.

Je zrejmé, že zlí šéfovia majú katastrofálne dôsledky na zdravie a produktivitu zamestnancov. Tak čo s tým robia zamestnanci, ktorí práve pre takýchto šéfov pracujú? Nie veľa.

Štokholmský syndróm či lenivosť?

Zatiaľ čo 27 percent ľudí pracujúcich pre zlých šéfov odchádza ihneď po získaní nového zamestnania a 11 percent končí bez zabezpečenia si novej práce, až neuveriteľných 59 percent zamestnancov zostáva.

Reklama

Existuje veľa teórií, prečo ľudia stále pracujú pre zlých šéfov, od Štokholmského syndrómu až po vernosť voči spoločnosti. Niekedy však ide aj o tzv. syndróm lenivca, pri ktorom sa zdá, že vynaloženie úsilia na hľadanie si nového zamestnania je príliš náročné.

Problém je v tom, že čím dlhšie zostanete s takým šéfom, tým ťažšie je presvedčiť sa, že odchod je potrebný. A to má veľký dopad na vaše mentálne zdravie.

Preto je dôležité vedieť, ako rozpoznať príznaky zlého šéfa skôr než bude neskoro. Tu je niekoľko dôležitých vecí, na ktoré si treba dať pozor:

1. Ponižovanie.

Niekedy je potrebné, aby vám šéfovia dali spätnú väzbu, ktorá sa nie vždy ľahko počúva. No niektorí z nich vo vás vyvolajú silný dojem, že ich to priam baví.

Neposkytujú vám iba dôležitú spätnú väzbu, ale tešia sa z toho, že vás môžu ponížiť – o to viac, ak majú publikum.

Aj keď zrejme nechcete šéfa, ktorý nedokáže poskytnúť tvrdú spätnú väzbu, určite nechcete pracovať pre niekoho, kto rád kritizuje a obviňuje. Ak máte práve takéhoto šéfa, je čas na zmenu, a to čo najskôr. Hlavne kvôli vášmu zdraviu.

2. Záchvaty hnevu.

Rovnako ako všetci ostatní, aj šéfovia majú zlé dni. Tlak môže spôsobiť, že váš nadriadený stratí nervy, ale to by sa rozhodne nemalo stávať pravidelne. Ak stratí kontrolu nad sebou kedykoľvek, keď sa niečo nevyvíja úplne podľa jeho predstáv, je načase prehodnotiť zamestnanie.

Či už je jeho hnev namierený proti vám alebo jeho šéfom, záchvaty hnevu vydávajú negatívne emócie, ktoré sa rozliehajú po celom pracovisku. Robia ľudí plachými a opatrnými. Ľudia prestávajú hovoriť a zdieľať svoje kreatívne nápady, pretože sa boja, že ich hneď zakríknu.

Ak počujete, ako váš šéf kričí po chodbe, a namiesto toho, aby ste si pomysleli „Čo sa to deje?“ si hovoríte „Je to tu znova“, je čas posunúť sa ďalej.

3. Neprimerané očakávania.

Niektorí šéfovia vidia svojich zamestnancov rovnako ako malé deti svojich učiteľov – bez identity mimo práce. Nedokážu celkom pochopiť význam rodinných povinností, záľub alebo čohokoľvek iného mimo kancelárie.

To sú šéfovia, ktorí od vás očakávajú, že vynaložíte neprimerané úsilie aj na menej efektívne aktivity. Ak máte pocit, že sklamete šéfa zakaždým, keď odchádzate z práce, pracujete v nezdravom prostredí.

4. Neschopnosť ísť príkladom.

Ak existuje niečo, čo naštve takmer všetkých zamestnancov, je to šéf, ktorý nejde príkladom. Je nesmierne ťažké cítiť sa inšpirovaný a brať svoju prácu vážne, keď osoba, ktorá určuje vaše štandardy, sama tieto očakávania nesplní. Ak je váš šéf pokrytec, je čas ísť.

Mať zlého šéfa je viac než len frustrujúce – môže to mať veľmi vážne dôsledky na vaše fyzické aj mentálne zdravie. Takže ak máte zlého šéfa, prestaňte si hovoriť, že to pretrpíte. Namiesto toho si uvedomte, aký dosah to na vás má a ak je čas ísť, urobte s tým niečo už dnes.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Travis Bradberry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?