2. januára 2021

Množstvo zariadení s batériami, ktoré nás obklopujú, znamená, že je dôležité mať na pamäti, ako tieto potenciálne toxické veci používame a ako ich likvidujeme.

V roku 2018 sa v Európskej únii predalo približne 191-tisíc ton batérií. Každá obsahuje ťažké kovy, z ktorých mnohé sa ťažia v skorumpovaných konfliktných zónach, napríklad v Afganistane, kde robotníci často pracujú vo veľmi zlých podmienkach. Ťažba má vplyv na pôdu ako aj na domorodé spoločenstvá, ktoré sú často vysídľované.

Ak sa batérie vyhadzujú na skládky, vytekajú z nich do pôdy toxické chemikálie a potenciálne kontaminujú podzemné vody. Rozpadajúce sa batérie tiež uvoľňujú skleníkové plyny. So zlepšením dojazdu a spoľahlivosti elektrických automobilov došlo v oblasti inovácií batérií ako potenciálne obnoviteľného zdroja energie k obrovskému posunu vpred.

Každý typ batérie má odlišnú životnosť: všetky vyššie uvedené hodnoty poskytnú rovnaké množstvo energie. Infografika: publikácia Žijeme zodpovedne

Pri batériách na domáce použitie však nedošlo k významnejšiemu pokroku v zmysle vyššej efektivity, a preto na otázku, ktoré z nich sú ekologicky najprijateľnejšie, nie je ľahké odpovedať. Dopad používania batérie môžete minimalizovať niekoľkými spôsobmi:

  • Znížte celkovú spotrebu batérií. Zvážte alternatívy ako trebárs solárne nabíjačky telefónov alebo svietidlá na dynamo.ers alebo wind-up dynamo torches.
  • Batérie vždy recyklujte. Nádoby na recykláciu môžete nájsť v mnohých obchodoch a v recyklačných centrách.
  • Nekupujte batérie na jedno použitie. Nabíjateľné batérie vydržia až tisíc nabití. Pri výbere nabíjateľných batérií existujú tiež ekologickejšie možnosti. Zvoľte typ NiMH, ktorý dokáže udržať nabitú energiu dlhšie ako iné nabíjateľné batérie. Kombinujte ich s inteligentnou nabíjačkou, ktorá sa vypne, keď je batéria úplne nabitá.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?