2. marca 2020

„V práci aj v živote sa oplatí porušovať pravidlá,“ tvrdí harvardská profesorka Francesca Gino, ktorá sa vo svojom výskume venovala talentovaným rebelom. Podarilo sa jej identifikovať črty vedúcich zamestnancov, ktoré im dávajú konkurenčnú výhodu. Títo rebeli bojujú proti konvencii a trénujú si myseľ, aby sa dokázali vyhnúť stereotypom. Tu je päť jednoduchých tipov, ako sa stať priekopníkmi:  

1. Identifikujte to, v čom ste odlišní. A v čom máte talent.

Urobte si inventár toho, čo vás robí jedinečnými. Čo vás odlišuje od väčšiny ľudí? Využite to, čo na rozdiel od iných máte, a dajte o tom vedieť.  

Stal sa z neho korporátny rebel. Opustil prácu,
chodí do top firiem sveta a hovorí, čo sa od nich treba učiť

Ideálnou príležitosťou, kedy ukázať, v čom ste iní, je moment, keď sa práve uchádzate o zamestnanie. Vystúpte z davu. V tomto momente sa predsa nechcete prispôsobovať a vyzerať úplne rovnako ako ostatní.

Radšej sa podeľte o to, v čom ste skutočne dobrí. Doprajte si možnosť byť sami sebou a nenechajte ďalších ľudí, aby si vás „zaškatuľkovali“.  

2. Buďte zvedaví. Klaďte otázky.

Počas pracovného pohovoru položte také otázky, vďaka ktorým personalista získa prehľad o tom, kto naozaj ste a čo vás motivuje. Práve otázky umožňujú druhej osobe porozumieť vám a vyhnúť sa nedorozumeniam. Dovoľte, aby vás vaša myseľ a záujem priviedli k novým informáciám či príležitostiam.  

3. „Áno, zvážim to,“ otvára dvere.

Slovo „áno“ rozširuje príležitosti, „nie“ ich zužuje. Presne preto sa osloboďte a kývnite na všetko, na čo len chcete.  

Potrebujeme rebelov!
Tri slovenské top firmy išli do zahraničia loviť študentov

Ak objavujete príležitosti v rámci firmy a vedenie sa pýta, či by ste boli na pozícii ochotní cestovať alebo či by ste premýšľali o podobnej úlohe, povedzte napríklad: „Áno, zvážim to.“

Pokračujte v tomto procese, aby potenciálny zamestnávateľ videl plnú hodnotu, ktorú môžete firme poskytnúť a ktorá môže byť oveľa vyššia, ako pôvodne očakával. Vďaka tomu budete mať väčší vplyv na vyjednávanie. Nezatvárajte dvere skôr, než sa vám stihnú otvoriť. 

4. Neviažte sa k tomu, čo vás naučili.

Neuviaznite v minulosti. Nedovoľte, aby vám to, čo ste sa naučili, bránilo hľadieť vpred. Ak niečo, čo počujete, nie je v súlade s tým, čo ste sa naučili, uistite sa, že nie ste zaujatí.

Robiť to, čo je pre vás komfortné, možno nie je najlepšie rozhodnutie. To, že je niečo nové, ešte neznamená, že je to menej pravdivé alebo viac riskantné. Ako hovorí Francesca Gino: „Naučte sa všetko a potom na všetko zabudnite“. Neobmedzujte sa.  

5. Myslite na to, čo sa dá urobiť.

Obmedzené možnosti vám môžu všetko uľahčiť. Nemusíte premýšľať o mnohých scenároch. Radšej sa zamyslite nad tými, ktoré existujú. Gino vraví, že lídri – rebeli nachádzajú slobodu v obmedzeniach. Nevidia ich ako prekážky, ale skôr ako príležitosti zamerať sa na pár možností.  

Ste jedineční. Tak to využite, aby ste sa mohli stať priekopníkmi. Klaďte otázky, buďte otvorení a vyhľadávajte vždy ďalšie možnosti.  

Prispievateľka Avery Blank píše pre Forbes.com o úspešných ženách i úspechu vo všeobecnosti. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk