20. decembra 2021

Miera evidovanej nezamestnanosti za november tohto roka poklesla na 6,64 %. Informoval o tom v pondelok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Karolom Zimmerom. Ide tak o zhruba 0,15-percentný pokles v porovnaní s októbrom tohto roka.

Podľa ministra vývoj nezamestnanosti signalizuje, že pracovný trh na Slovensku funguje a ľudia si napriek pandémii dokážu nájsť prácu. „Čo sa týka celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, klesol o 0,16 % na 7,33 %,“ dodal minister.

Podotkol, že miera evidovanej nezamestnanosti už poklesla takmer na úroveň, ktorá bola na prelome marca a apríla roku 2020.

V rámci ďalších štatistík spresnil, že medziročne miera evidovanej nezamestnanosti poklesla o 1,75 %. Situáciu preto hodnotí ako výrazne lepšiu než bola minulý november. Celkovo si v novembri našlo prácu 10 900 uchádzačov. Minister si preto myslí, že tí, ktorí z nejakého dôvodu prídu o prácu, majú dostatok možností nájsť si novú.

Vyzdvihol aj to, že na trhu práce sa darí aj mladým ľuďom po skončení školy. V súčasnosti je ich evidovaných asi 26 000, čo znamená pokles. „Čiže aj mladí ľudia si dokážu nájsť prácu,“ podotkol Krajniak.

Reklama

Minister poznamenal, že trend poklesu v rámci mesačného porovnávania toho, koľko ľudí sa prišlo na úrady práce zaevidovať, pokračuje aj ďalej. V novembri sa ich prišlo zaevidovať historicky najmenej od roku 2000.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?