12. augusta 2021

Čo ak sa celý čas uchádzate o nesprávne zamestnanie, a to je dôvod, prečo vám hľadanie práce nevyšlo? Po množstvách úprav vášho životopisu, ktoré nepriniesli žiadnu pracovnú ponuku, to môže zvádzať k úvahám, či je pre vás vôbec možné nájdenie si novej práce. Problém však môže byť v tom, že sa pokúšate opraviť niečo, čo nemá vplyv na ponuku na pracovný pohovor. 

Jednou klasickou chybou, ktorú často vidím u ľudí v rôznych odvetviach, je, že sa uchádzajú o nesprávne zamestnanie a ani si to neuvedomujú. Namiesto toho sa zameriavajú na nekonečnú úpravu životopisu, ktorý rozosielajú do firiem.

Nevedia, že dôvod, prečo ich nikto nepozval na pohovor, je niekde inde. Prípadne, a to je ešte horšie, ak ich aj pozvú, ide o pracovnú pozíciu spojenú s rovnakými problémami, ktoré ich predtým motivovali hľadať si inú prácu. Tu je niekoľko znakov, že robíte chybu a uchádzate sa o nesprávne zamestnanie:

1. Píšete nejasné kľúčové slová pri vyhľadávaní pracovných príležitostí.

Ak na LinkedIn zadáte nejasné kľúčové slová, napríklad „práca v marketingu“, dostanete nejasné výsledky. Rovnako, ak vidíte iba nezreteľné pracovné ponuky, možno obmedzujete svoje príležitosti a uchádzate sa o prácu, ktorá pre vás nie je najvhodnejšia vzhľadom na vaše odborné znalosti a záujmy.

2. Prečítate si popis práce a pomyslíte si: „Toto by som mohol zvládnuť.“

Aj keď daná pozícia nie je stopercentne taká, akú si ju sami predstavujete, neváhate s odoslaním vášho portfólia. Uchádzate sa o prácu bez toho, aby ste zvážili, či je v súlade s vašimi túžbami a kariérnymi cieľmi.

Reklama

3. Keď konečne dostanete pozvánku na pohovor, nie ste z tejto príležitosti nadšený.

Síce sa cítite nadšený a šťastný z pozvánky na pohovor, no keď si uvedomíte, o akú pozíciu ide, neteší vás to. Okamžite si pomyslíte: „Prečo som sa o túto pozíciu uchádzal?“

4. Pristupujete k hľadaniu práce s mentalitou „musím niekde začať“, aj keď už nie ste čerstvý absolvent.

Toto mohlo fungovať, keď ste prvýkrát hľadali stáž alebo keď ste sa uchádzali o prvú prácu na plný úväzok. Ale teraz, keď máte za sebou roky praxe, je načase nechať takýto spôsob myslenia za sebou.

5. Počas pohovorov často zistíte, že nie ste nadšený z danej spoločnosti alebo z toho, čo robia.

Pri náhlení sa za získaním nového zamestnania je ľahké zameriavať sa na pracovné povinnosti spojené s danou pozíciou. No netreba ignorovať iné faktory. Ak neustále zisťujete, že nie ste spokojný so spoločnosťami, ktoré vás volajú na pohovory, vrátane toho, čo robia, pravdepodobne to znamená, že sa uchádzate o nesprávne pozície.

6. Akosi sa vám zdá, že plat je extrémne nízky.

Ak sa stále stretávate s ponukami, ktoré sú ohodnotené príliš nízko, pravdepodobne sa pri hľadaní práce zameriavate na pozície, ktoré nezodpovedajú vašej úrovni odbornosti alebo konkurenčnej trhovej hodnote.

7. V popise práce je požadovaných o šesť rokov praxe viac, než máte, ale napriek tomu sa rozhodnete o pozíciu uchádzať.

Ak sa uchádzate iba o zamestnania, ktoré vyžadujú dvakrát toľko rokov praxe, ako máte vy, potom svoj čas nevyužívate naplno. To neznamená, že by ste sa nemali uchádzať o miesta, na ktoré ste nie úplne kvalifikovaní, ak viete, že prácu zvládnete. Ale je rozdiel medzi „nie úplne kvalifikovaním sa“ a „nekvalifikovaním sa“.

8. Uchádzate sa o rovnaký typ pozície, v akej sa práve nachádzate, aj keď chcete kariérne rásť.

Keď ste silno rozhodnutý zmeniť kariéru, možno si ani neuvedomíte, že robíte túto chybu – najmä ak sa bezhlavo uchádzate o nové pozície. Ak sa vám však nová príležitosť nezdá ako kariérny krok vpred, riskujete tým, že strácate čas na pohovoroch alebo získate nové zamestnanie, v ktorom budete čeliť rovnakým problémom ako doteraz.

9. Predpokladáte, že budete musieť urobiť krok späť v rámci svojej kariéry, aj keď to nemusí byť pravda.

Vaše dôvody môžu byť aj oprávnené. Na druhej strane, ak ste sa rozhodli, že je čas urobiť krok späť, pravdepodobne sa neuchádzate o prácu, ktorá by zodpovedala vašej úrovni znalostí a skúseností.

10. Neustále počúvate, že ste na danú pozíciu príliš kvalifikovaný.

Ak sú k vám prijímací pracovníci úprimní a hovoria vám, že si myslia, že máte na viac, potom pravdepodobne vážne máte na viac.

11. Pozícia sa nezdá byť náročná.

Pokiaľ sa vám rola nezdá byť aspoň trochu náročná spôsobom, ktorý vo vás vzbudzuje vzrušenie, je pravdepodobné, že vás čoskoro omrzí a rýchlo budete pripravený na niečo iné.

12. Keď sa vás niekto spýta, čo by ste chceli vo svojej kariére ďalej robiť, odpoviete mu, že hľadáte nové príležitosti.

Ak nedávate konkrétne odpovede ľuďom, ktorí sa vás pýtajú na hľadanie zamestnania, pravdepodobne nebudete konkrétny ani pri vyhľadávaní nových pracovných možností. A to môže znamenať, že sa uchádzate o zamestnania, ktoré nie sú celkom pre vás.

13. Daná pracovná príležitosť vyžaduje, aby ste obetovali niečo, čo je pre vás dôležité.

Možno ide o váš životný štýl, váš plat alebo potenciál kariérneho rastu – nech je to čokoľvek, ak prinášate obete, ktoré ovplyvňujú vaše kariérne naplnenie, potom sa uchádzate o nesprávne zamestnanie. Lebo keď ho získate, budete v ňom nešťastný.

Ako to teda vyriešite?

Akokoľvek by bolo pekné nájsť si novú prácu, ak sa viete vžiť do niektorých z týchto znakov, musíte byť ochotný urobiť krok späť a prehodnotiť, ako pristupujete k hľadaniu zamestnania.

Uchádzanie sa o novú prácu by malo byť vzrušujúce, strategické a úmyselné. Ak vám nie je jasné, čo by ste chceli ďalej robiť, nájdite si čas na zhodnotenie možností a rozhodnite sa, kam by ste chceli napredovať.

Ak poznáte pozíciu, na ktorej by ste sa ďalej chceli uplatniť, ale neviete, ako na to, pripravte si plán, požiadajte o pomoc. Alebo spolupracujte s kariérnym koučom, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo veciach, ktoré nepoznáte, aby ste mohli zrýchliť a zefektívniť hľadanie práce.

Prinajmenšom, ak sa chcete vyhnúť uchádzaniu sa o nesprávne zamestnanie, skôr ako pošlete svoj životopis na akékoľvek pracovné miesto, spýtajte sa sami seba: „Je to pre mňa to pravé?“

Článok vyšiel na Forbes US. Autorkou je prispievateľka .