12. marca 2021

Dôležitá práca si vyžaduje vašu plnú pozornosť a niekedy aj to, aby ste konali rýchlo a dosiahli želaný efekt. Chcete byť plne prítomní a oddaní práci, ktorú máte pred sebou, no bojujete s nutkaním nadmerne analyzovať a v hlave vám víria všakovaké myšlienky. Plne sa sústrediť je možné len s čistou hlavou.

Prinášame vám tri spôsoby, ako sa zbaviť nepotrebných myšlienok a plne sa sústrediť na prácu.

1. Dajte myšlienky na papier.

Ak sa potrebujete sústrediť na úlohu, no neustále myslíte na niečo iné, zapíšte si tú myšlienku a zabudnite na ňu. Napíšte si to do diára alebo na papier a dajte ho do zásuvky vášho stola. Alebo si urobte poznámku v telefóne a potom ho odložte – najlepšie mimo dosah, nech vás neruší.

Zapíšte si všetky myšlienky na papier alebo do diára, nech ich môžete vypustiť z hlavy. Foto: Pixabay/Aspirations

Keď máte svoje myšlienky zapísané, viete, že na ne nezabudnete a môžete ich preto nateraz vypustiť z hlavy a vrátiť sa k nim neskôr. Teraz už môžete byť pokojní a oddať sa práci, ktorú potrebujete vykonať.

2. Minulosť nezmeníte, vypustite ju.

Nič sa nestane, keď premýšľate. Myslenie nie sú činy. Ak sa zamyslíme nad minulosťou, znamená to, že situácia sa už stala. Možno sa vám nepáči výsledok, ale myšlienka na minulosť nič nezmení. Len vás zbytočne rozladí.

Reklama

Poučte sa zo situácie a v budúcnosti aplikujte lekciu, ktorú vám to dalo, no neanalyzujte minulosť. Buďte v prítomnosti a zamerajte sa na úlohu, ktorú máte pred sebou.

3. Naučte sa s tým žiť.

Nebuďte na seba príliš tvrdí a naučte sa žiť s trápeniami z vašej minulosti.Niektoré veci sa nedajú zmeniť, začnite si zvykať a prijmite realitu. Uvedomte si, že nie všetko vždy pôjde perfektne. Je v poriadku, ak niečo nevyjde presne podľa plánu. Ak si uvedomíte, že je v poriadku cítiť sa občas nekomfortne, pomôže vám to rýchlo prekonať pretrvávajúce myšlienky a sústrediť sa na prítomnosť.

Čistá hlava, myšlienky na papieri

Urobiť dojem si niekedy vyžaduje, aby ste mysleli a konali rýchlo. To sa však nedá bez toho, aby ste riešili problémy s čistou hlavou.

  • Zapíšte si všetky vaše pretrvávajúce myšlienky, starosti, veci, ktoré chcete urobiť či vyriešiť, nápady a podobne, aby ste sa k nim mohli neskôr vrátiť.
  • Nezabudnite, že premýšľanie o minulých situáciách veci nezmení.
  • Začnete sa cítiť komfortne aj s pocitom nepohodlia, ktorý nemôžete zmeniť.

Aké tipy na sústredenie a prečistenie hlavy máte vy? Podeľte sa s nami na Facebooku.

Pôvodný článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je senior kontribútorka a právnička Avery Blank, ktorá píše najmä o témach spojených s kariérnymi príležitosťami a tipmi pre biznis lídrov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?