8. decembra 2021

Dočkáme sa v tejto sezóne lyžovačky na Slovensku? Aktuálne vyhlásenia politikov počítajú s lyžovaním od Vianoc – s prísnymi obmedzeniami. Forbes sa pozrel na to, za akých podmienok si vychutnáte sneh v lyžiarskych strediskách Francúzska, Rakúska či Talianska.

V článku sa dočítate:

  • aké podmienky pre lyžovanie na Slovensku aktuálne navrhujú politici,
  • ako sa na sezónu pripravujú lyžiarske strediská,
  • kde v zahraničí môžete lyžovať
  • a aké pandemické opatrenia platia vo vybraných zahraničných strediskách.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aktuálne navrhuje predĺžiť lockdown na Slovensku do 16. decembra a následne postupne uvoľňovať režim pre zaočkovaných. Od 25. decembra by si tak Slováci mohli užiť aj viacdňovú lyžovačku. Otvorené by mali byť lanovky a vleky, kabínkové lanovky by mali byť nedostupné.

Hotely by mohli fungovať pod podmienkou, že naplnia maximálne tri štvrtiny svojej kapacity, zavrú spoločné priestory a wellness. Jedlo môžu vydávať len cez okienko a hostia by mali byť v režime OP a navyše sa preukázať aj PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo antigénový testom nie starším ako 48 hodín.

Mobilné odberové miesta by si mohli zriadiť aj lyžiarske strediská, prevádzkovatelia hotelov či lanoviek. Konečné slovo však bude mať vláda, ktorá bude o definitívnom znení opatrení rokovať v stredu.

Reklama

Vianoce na svahu

„Väčšie aj menšie strediská sa na spustenie poctivo pripravujú, predpokladáme, že od 25. decembra budú všetci prevádzkovatelia naplno fungovať,“ hovorí riaditeľ združenia prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov Lavex Miroslav Grešo. Strediská podľa neho počítajú s prísľubom politikov, že tento rok pandemické opatrenia nezasiahnu pohyb v prírode a na čerstvom vzduchu a lanovky budú môcť jazdiť.

„Pripravujeme sa na sezónu, dosnežujeme a nechceme si ani predstaviť, že by sezóna nebola,“ hovorí napríklad marketingová manažérka strediska Bachledka Ski & Sun v Belianskych Tatrách Kristína Ilčinová.

Lyžovanie je v mnohých krajinách možné pod podmienkou dodržania prísnych opatrení. Ilustračná foto: TMR

Grešo tiež upozorňuje, že cez víkend už privítali prvých lyžiarov strediská v českých Jeseníkoch, v Poľsku sa lyžovalo napríklad v podtatranskom Jurgowe. „Ak ostanú otvorené strediská v Poľsku, Českej republike a Rakúsku, je jasné, že Slováci pôjdu lyžovať tam a naše strediská ostanú bez príjmov, čo bude pre ne znamenať ranu, z ktorej sa už nemusia spamätať,“ upozorňuje Grešo.

Aj v európskych lyžiarskych veľmociach bojujú proti pandémii. V Rakúsku platí do pondelka lockdown, v Taliansku tento týždeň sprísňovali podmienky pre očkovaných. Lyžovanie je tu však stále možné, za viac či menej prísnych podmienok. Forbes vybral tri veľké zahraničné strediská, kde si môžete s rešpektovaním konkrétnych opatrení zalyžovať už dnes.

Lyžiarske stredisko Bormio, Taliansko

Lyžiarske stredisko v Lombardii patrí k najvyhľadávanejším talianskym rezortom. Na zjazdovkách v celkovej dĺžke 110 kilometrov si nájdu ideálnu trasu začiatočníci aj rodiny s deťmi. Skúsení lyžiari sa môžu za zážitkom z free ride vyviezť až pod vrchol Cima Bianca do výšky 3012 metrov nad morom či vyskúšať päťkilometrovú červenú trať Stelvio, ktorú preslávili preteky v zjazdovom lyžovaní. 

Ubytovanie je dostupné v blízkosti zjazdoviek, apartmány aj hotelíky si môžete prenajať v malebnom mestečku Bormio, ktoré dalo lyžiarskemu centru meno. „Snehu je aktuálne dostatok, stredisko je cenovo veľmi prijateľné a zažijete tu vynikajúcu lyžovačku,“ hovorí Katarína Kopoldová z cestovnej kancelárie Hitka, ktorá sa špecializuje na lyžiarsku turistiku v Európe.  

Mestečko Bormio v Taliansku privíta každoročne aj lyžiarov zo Slovenska. Foto: Wikimedia v licencii CC BY-SA 4.0

Taliansko používa na pandemické opatrenia semafor so štyrmi farbami od bielej po červenú podľa intenzity bezpečnostných opatrení. Krajina je aktuálne celá v najnižšom bielom stupni, okrem Benátok a okolia, ktoré je v žltej farbe. 

Sprísňovanie opatrení

„Neočkovaní by teda mali pri objednávaní pobytu a ubytovania zvážiť aj riziko, že sa ich stredisko môže v prípade nepriaznivého vývoja dostať do OP zóny,“ hovorí Katarína Kopoldová, cestovná kancelária Hitka.

V bielej aj žltej zóne platí pre lyžiarske strediská režim 3G alebo naše OTP. Vstup na svahy aj ubytovanie je teda otvorený pre zaočkovaných, prekonaných aj otestovaných. Na ostatné služby, napríklad bary, reštaurácie, spoločenské či kultúrne činnosti platí do 15. januára 2022 vo všetkých zónach režim 2G, teda OP – očkovaní a prekonaní, ten sa preukazuje tzv. zosilneným EÚ Covid certifikátom. 

Pandemická situácia sa prehodnocuje v týždennej periodicite. Ak región prepadne do oranžovej farby, opatrenia sa sprísnia do režimu OP. „Neočkovaní by teda mali pri objednávaní pobytu a ubytovania zvážiť aj riziko, že sa ich stredisko môže v prípade nepriaznivého vývoja dostať do OP zóny,“ hovorí Kopoldová. 

Od Nového roka musia mať lyžiari v Taliansku povinné poistenie, ktoré kryje zodpovednosť za škody alebo zranenia. Za porušenie zákona hrozia sankcie (pokuta vo výške 100 – 150 eur a odobratie skipasu). V lyžiarskom stredisku počítajte s preukazovaním Covid pasu aj pri nákupe skipasu, s používaním chirurgických rúšok alebo respirátorov FFP2 na vlekoch, v kabínkach vrátane miest výstupu a nástupu a s dodržiavaním odstupu najmenej jeden meter.

Val Thorens, Francúzsko

Mekka európskeho lyžovania, najvyššie položené stredisko a najrozsiahlejší lyžiarsky rezort na svete. To všetko sú prívlastky pre lyžiarsky región Tri údolia, ktorý ponúka sieť vlekov v celkovej dĺžke 610 kilometrov. Najvyššie položeným strediskom v regióne je práve Val Thorens, kde sa pri lyžovaní prakticky nedostanete pod výšku dvetisíc metrov nad morom.

„Ubytovanie je podobne ako v ostatných francúzskych strediskách riešené tak, aby sa návštevníci dostali z hotela priamo na vleky, takže na auto aj skibusy môžete zabudnúť,“ hovorí Kopoldová.

Lyžiarske stredisko Val Thorens vo Francúzsku patrí medzi najvyššie položené ski parky na svete. Foto: Unsplash

Francúzske lyžiarske strediská sú aktuálne otvorené aj pre neočkované osoby s negatívnym výsledkom covid testu. Maximálna doba platnosti testu je však 24 hodín, takže je potrebné si ho každý deň zopakovať. 

Pokiaľ ide o očkovaných, treba si dať pozor na aktuálne zmeny. Od 15. decembra budú vo Francúzsku všetky osoby nad 65 rokov potrebovať aj doklad o absolvovaní tretej dávky, ak už uplynul pol rok a jeden mesiac od poslednej vakcinácie.

Od 15. januára 2022 sa táto povinnosť rozšíri aj na osoby od veku 18 rokov. Očkovanie vakcínou Sputnik nie je uznané, v prípade vakcíny Janssen je od 15. decembra potrebné preočkovanie, ak od prvej dávky už prešiel mesiac.

Bad Kleinkirchheim, Rakúsko

Lyžiarske stredisko je známe spojením skvelej lyžovačky s relaxom v termálnych kúpeľoch. Areál ponúka vyše 130 kilometrov zjazdoviek všetkých stupňov obtiažnosti a pýši sa aj traťou svetového pohára, ktorá nesie meno šampióna Franza Klammera.

Reklama

Stredisko je vzdialené od Bratislavy asi tri hodiny cesty autom a nájdete tu výborné podmienky pre feeride, najdlhšie zjazdovky v Korutánsku aj modernú lyžiarsku infraštruktúru.

Lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim je vzdialené od Bratislavy tri hodiny autom. Foto: Wikimedia

Cestovanie za lyžovačkou a turistikou do Rakúska je aktuálne obmedzené plošným lockdownom pre zaočkovaných aj nezaočkovaných cudzincov, a to až do 13. decembra 2021. Ubytovacie a stravovacie zariadenia sú zatvorené. Prevádzkovatelia vlekov a lanoviek však dostali možnosť premávať a poskytovať služby pre miestnych obyvateľov. 

Po skončení lockdownu bude Rakúsko v režime 2G, teda väčšinu služieb vrátane vlekov budú môcť využívať len zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali covid s výnimkou detí do 12 rokov. PCR ani antigénové testy viac nebudú ako vstupenka akceptované.

Pokiaľ ide o očkovaných, jednodávková vakcína Janssen bude platná len do 3. januára 2022, po tomto dátume sa bude musieť lyžiar preukázať ďalšou vakcináciou. V prípade dvojdávkových vakcín je očkovací preukaz platný 270 dní po podaní druhej dávky.

Deti mladšie ako 12 rokov majú výnimku, na pravidlách pre 12 až 15 ročné deti sa aktuálne pracuje, mali by byť oznámené v stredu 8. decembra spolu s ďalšími opatreniami.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?