10. februára 2021

Koç a Bertermann mali úspech so startupmi aj v minulosti, podieľali sa na firmách RocketInternet a Groupon. Auto1 však za osem rokov vyrástlo na najhodnotnejší startup v Nemecku. Táto online burza ojazdených áut debutovala na burze cenných papierov vo Frankfurte už minulý štvrtok. Obaja zakladatelia sa tak stali miliardármi.

Koç a Bertermann mali úspech so startupmi aj v minulosti, podieľali sa na firmách RocketInternet a Groupon. Auto1 však za osem rokov vyrástlo na najhodnotnejší startup v Nemecku.

Autá z priehľadnej dodávky

Na stanovovanie ceny auta používa stránka online aukcie aj vlastné algoritmy. Imidž sa zvyšuje tým, že autá zákazníkom doručuje v priehľadných, zo strany presklených dodávkach.

FOTO: FORBES USA/ARCHÍV AUTOHERO

Zakladatelia pôvodne firmu nazvali „wirkaufendeinauto“ (kúpime tvoje auto). Popudom na založenie stránky bolo, že Bertermann mal problém s predajom dvoch ojazdených áut, ktoré patrili jeho babke.

Od tých čias už Auto1 predalo viac ako dva milióny áut v tridsiatich krajinách Európy. Brand Autohero spustili v roku 2017, keď záber rozšírili aj na priamy predaj individuálnym zákazníkom.

Reklama

Stali sa miliardármi

Berlínsky startup vyzbieral v rámci prvotného úpisu akcií 1,8 miliardy dolárov, trhová kapitalizácia firmy tak dosiahla 10,5 miliardy. Zakladatelia Hakan Koç a Christian Bertermann vlastnia každý po 12 percentách. Ich majetok tak dosiahol okolo 1,3 miliardy dolárov.

Firma predala v roku 2019 vyše 600-tisíc áut na online aukciách dílerom aj priamo zákazníkom. Zapamätateľná online značka, Autohero, pomohla urobiť boháčov nielen z dvojice startupistov, ale aj z ich pôvodných investorov. Tí do firmy od jej založenia v roku 2012 napumpovali už dve miliardy dolárov.

Najväčším je známy japonský multimiliardár Masajoši Son a jeho SoftBank Vision Fund. Takmer 17-percentný podiel SoftBank sa od pondelka ustálil na hodnote okolo 1,8 miliardy dolárov.

Búrajú zaužívané stereotypy

Z výťažku z príchodu na burzu chce firma použiť 410 miliónov na marketingovú kampaň, ktorá má podporiť značku a akceptovateľnosť konceptu, že aj ojazdené auto sa dá kupovať na internete, hoci ste ho ani nevideli. Aktuálne sa v Európe na internete predáva iba jedno percento áut.

Šéfom Auto1 je Bertermann. Koç, ktorý bol pôvodne „ko-CEO“, sa od jesene zúčastňuje na dozorných radách a venuje sa aj zákazníkom z radov dílerov.

FOTO: FORBES USA/ARCHÍV AUTOHERO

Firma tvrdí, že Autohero by sa mohlo zamerať na predaj novších áut v dobrom stave a staršie, lacnejšie, by predávali najmä dílerom. Auto1 ako celok dosiahlo v roku 2019 tržby 4,1 miliardy dolárov, v zisku však ešte nebolo.

Firma čelí aj tvrdej konkurencii zo strany portálov Mobile.de a Autoscout24. Investori však konceptu online predaja ako zážitku zjavne veria. Hoci sa cena akcií na štvrtkových 55 eur neudržala, aj tohtotýždňových 50 eur je nad úrovňou ceny, ktorú banky stanovili ako úvodnú.

Koç a Bertermann nie sú jedinými boháčmi, ktorí zarobili na online predaji áut. Počas minulého roka vzrástla cena akcií americkej firmy Carvana o 222 percent, čo z jej zakladateľov Ernesta Garciu II and Ernesta Garciu III urobilo multimiliardárov.

Autorom článku je redaktor Forbes.com Iain Martin, ktorý píše o firmách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?