17. júla 2021

Mihajúce sa svetlo sviečok, tiene na tehlových stenách vytvárajú zvláštne obrazy a všade okolo sa vlní voda. Londýnske kúpele AIRE Ancient Baths London, inšpirované tradíciami starovekého Ríma, predstavujú nový spôsob kúpania v termálnych vodách. A nájdete v nich aj čaro Petra Pana.

Rovnaký koncept, ktorý spája tradície so špičkovými priestormi, nájdete aj v New Yorku, Chicagu, Kodani a v Španielsku (kde sú až štyri – v Seville, v Barcelone a v Almérii).

Spojenie starého s moderným

Novootvorené londýnske kúpele sa nachádzajú v historickom mestskom dome, ktorý navrhli najslávnejší architekti 18. storočia, bratia Adamovci. Zaujímavosťou je, že tu žil aj škótsky spisovateľ a dramatik J. M. Barrie, ktorý sa preslávil najmä ako autor Petra Pana (v hale si môžete pozrieť jeho prvé vydanie).

Magický svet Krajiny-Nekrajiny, nekonečné možnosti predstavivosti a túžba po úniku z reality sú tri dôvody, vďaka ktorým sa majstrovské dielo J. M. Barrieho stalo obľúbeným po celom svete – a všetky z nich sa zdajú byť prítomné aj v kúpeľoch.

Tajomná atmosféra a svetlo sviečok pripomínajú andalúzsky hammam. Foto: AIRE Ancient Baths London

Keď tam prvýkrát vstúpite, hneď uvidíte typické znaky z obdobia, v ktorom žil. Vznešené stropy, veľké krby a akási „vyblednutá vznešenosť“ zašlej minulosti. Tú predstavujú zámerne nedokončené steny, ošúchané knihy, ktoré sú použité ako dekorácie, a holé podlahové dosky.

Reklama

Je to eklektický a očarujúci mix, skôr v štýle vidieckeho domu, ako typických denných kúpeľov, s hnedými koženými sedačkami vedľa hlinených kvetináčov, drevených truhlíc zdobených lampiónmi a francúzskych ľanových kresiel a veľkých sviečok. Všade sú stovky sviečok, ktoré sa trblietajú a vrhajú elegantné svetlo do celého priestoru.

Éterický zážitok

Bazény s rôznymi teplotami vody a netradičné procedúry, napríklad masáž himalájskou soľou či kúpeľ vo víne, sľubujú dokonalý relax. Foto: AIRE Ancient Baths London

Srdcom budovy sú však klenuté pivnice, v ktorých sa nachádzajú kúpele a priestory na relaxáciu. Tehlové steny a odhalené potrubia dodávajú priestoru industriálny vzhľad, zatiaľ čo trblietajúca sa voda, podsvietená svetlami, upokojujúca hudba a tlmené osvetlenie vytvárajú éterickú atmosféru.

Dolu sa dostanete výťahom a po prezlečení do plaviek si budete môcť vychutnať termálne kúpele, ktoré sú nastavené na rôzne teploty a v každom sa budete cítiť inak. Je tam teplý vodný kúpeľ Tepidarium (36 °C), o niečo teplejší Caldarium (40 °C), studený Frigidarium (14 °C) a parný kúpeľ Vaporium. Potom je tu bublinkový kúpeľ Balneum – taktiež nazývaný „kúpeľ tisícich trysiek“ (akoby bol vyčarovaný zo starodávnej rozprávky) – a Flotarium, slaný kúpeľ, v ktorom sa môžete úplne uvoľniť a oddať sa magickému pocitu vznášania sa na vode.

Poschodie pripomína staré anglické sídlo a je odkazom na pôvodného obyvateľa domu – spisovateľa J. M. Barrieho. Foto: AIRE Ancient Baths London

Relaxácia vo víne

Okrem toho sa na poschodí nachádzajú aj miestnosti, kde si môžete dopriať rôzne masáže a procedúry. Najunikátnejšia je asi vínna procedúra, ktorá využíva antioxidačné vlastnosti hrozna. Počas tejto terapie sa ponoríte do historického kamenného kúpeľa naplneného červeným vínom – konkrétne španielskou odrodou Ribera del Duero, po ktorom nasleduje masáž olejom z hroznových jadier. (Upozorňujeme, že vám to môže stúpnuť do hlavy.)

„Myšlienka vytvoriť AIRE Ancient Baths sa zrodila v Seville pred takmer 20 rokmi, s cieľom obnoviť starodávne tradície, ktoré sa počas storočí stratili,“ hovorí Amadeo Serra, CEO AIRE Ancient Baths. A teraz ich úspešne šíria do sveta, budúci rok by mali pribudnúť ďalšie kúpele v Toronte.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?