3. februára 2021

Nájsť nového zamestnanca na základe osobných odporúčaní je snom azda každého manažéra. Najmä pokiaľ vám ho odporučí človek, ktorého úsudku dôverujete. Niektorí šéfovia sú však ochotní zájsť ešte ďalej a za ideálneho kolegu či kolegyňu neváhajú zaplatiť aj desaťtisíce dolárov.

Príkladom je 25-ročná Daniella Pierson, CEO online platformy Newsette, ktorú založila pred štyrmi rokmi. Jej mediálna spoločnosť, ktorá zaujala prepracovanými newslettrami pre úspešné ženy, už pritiahla viac ako 500-tisíc užívateliek.

Ako sa hľadajú kolegyne

Celkovo si jej newslettre, ktoré sú základom biznisu firmy, vyslúžia mesačne zhruba štyri milióny videní. Pierson, ktorá spoločnosť založila ešte počas vysokej školy, získala medzičasom sponzoring od investičného fondu Fidelity, od kozmetickej spoločnosti Ulta či od zoznamky Bumble.

No a najnovšie má na konte aj spoluprácu s módnym domom Diane von Furstenberg. To sú dôvody, prečo sa mladá podnikateľka dostala aj do prestížneho rebríčka amerického Forbesu 30 pod 30.

Newsette má v súčasnosti len sedemčlenný tím, no už čoskoro sa chce rozrásť o štyri nové členky. Daniella Pierson preto ponúka čitateľkám 10-tisíc dolárov za každé odporúčanie na kamarátku, ktorá prejde výberovým konaním a stane sa novou súčasťou jej spoločnosti.

Reklama

Nové pozície, ktoré chce CEO obsadiť, sa týkajú obchodu, marketingu, prevádzky spoločnosti aj sociálnych médií. Jej štedrá ponuka platí najbližších 30 dní. Pierson tak na získanie tipov na nové kolegyne vyčlenila 40-tisíc dolárov.

„Peniaze dávame späť do nášho biznisu,“ hovorí 25-ročná zakladateľka iniciatívy Daniella Pierson. „Chceme sa priblížiť našej komunite a chceme jej pomôcť, aby sa rozrástla, pretože si veľmi vážime jej názory a sieť kontaktov.“

Nápad z detskej izby

Väčšina z 500-tisíc žien, ktoré odoberajú newsletter o kariére, kultúre, móde či kráse od Newsette má od 18 do 35 rokov a žije v pobrežných mestách USA. Súčasťou newslettra sú aj tipy na to, koho sledovať na Instagrame, tipy na nové kozmetické produkty či módne doplnky, ale aj originálne rozhovory s influencerkami a vplyvnými ženami.

Daniella Pierson je členkou amerického rebríčka Forbes 30pod30. Foto: Newsette

Napriek tomu, že ide o relatívne malú mediálnu spoločnosť, od založenia v roku 2015 zaznamenáva poriadny rast. Daniella Pierson, ktorá platformu spustila z detskej izby vo floridskom Jacksonville, sa stihla spojiť s veľkými značkami ako sú Walmart, zoznamka Bumble či fond Fidelity.

Tržby spoločnosti narástli z jedného milióna dolárov v roku 2019 na sedem miliónov v roku 2020. Newsette si na konto pripísala státisíce nových užívateliek, a to aj vďaka premyslenému marketingu – o platforme písali na sociálnych sieťach viacerí blogeri a influenceri.

Na školu som už nemala čas

Daniella Pierson nevyštudovala žurnalistiku, ani nikdy v tomto odbore nepracovala. Dokonca, nikdy nepracovala pre nikoho, len pre vlastnú spoločnosť, ktorú založila z nudy počas školských prázdnin. Potom už udalosti nabrali rýchly spád.

„Niektorí učitelia sa mi vyhrážali, že ma vyhodia zo školy, pretože sa mi veľmi zhoršil priemer. No ja som na školu nemala čas, venovala som sa svojmu biznisu. Musela som bojovať aj s rodičmi, pýtala som sa ich, aký má význam byť na škole, keď už popri nej budujem niečo pre seba,“ spomína Pierson.

No od toho času ušla ďalekú cestu. Dnes sa rozpráva s redaktormi Forbesu z luxusného domu módnej návrhárky Diane von Furstenberg na Manhattane, ktorá sa stala jej partnerkou v podnikaní a mentorkou.

Čo chystá ďalej

Pierson pritom dlho odolávala platenej reklame. No hneď ako ukončila vysokú školu, získala dva kontrakty so spoločnosťami Parachute a Casper, ktoré jej už počas prvého mesiaca priniesli 20-tisíc dolárov.

Napriek tomu, že Newsette je mediálnou spoločnosťou, Pierson hovorí, že neplánuje publikovať akýkoľvek obsah na webovej stránke. Viac sa jej páči prístup spoločností, aký má napríklad kozmetická značka Glossier. Tá zarába na komunite, ktorá sleduje blog Into The Gloss, no o niečo kreatívnejšie – vytvára a predáva make-up a iné kozmetické produkty.

„Pokiaľ začnete s budovaním komunity, oveľa ľahšie dokážete predať nejaký produkt alebo službu, pretože už budete mať dáta o tom, na čo vaši zákazníci klikajú a čo sú ochotní kúpiť,“ hovorí Pierson, ktorá však nechce zatiaľ prezradiť, aký druh produktu či služby chce uviesť na trh. „Môžeme pre nich vytvoriť perfektný produkt,“ povie so záhadným úsmevom.

Newsletter za milióny

Na prvý pohľad banálna záležitosť, akou sú newslettre, sa stala v poslednom čase dobrým biznisom. Napríklad spoločnosť Morning Brew, ktorá posiela svojim užívateľom denný prehľad správ zo sveta biznisu, investovania a technológií, nedávno zaujala spoločnosť Insider (vydavateľ portálu Business Insider), ktorá ju odkúpila za medializovaných 75 miliónov dolárov.

Substack, ďalšia mediálna platforma, ktorá umožňuje užívateľom písať a publikovať platené aj neplatené newslettre, nazbierala od založenia v roku 2017 vyše 100-tisíc registrovaných užívateľov. Dokonca aj americký Forbes plánuje v najbližšom čase najať 20 až 30 novinárov s podnikateľským „ backgroundom“, ktorí budú spravovať svoje newslettre.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že sa spoločnosť Newsette rozrastá a pri hľadaní nových členov chce načrieť priamo do svojej komunity. Dokonca aj prvé sponzorské kampane stránka získala tak, že nadšení čitatelia predstavili platformu svojim zamestnávateľom a tí neváhali investovať. Napokon, aj preto si môže mediálna platforma udržiavať celkom slušné marže už od čias, keď jej zakladateľka dokončila vysokú školu.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Alexandra Sternlicht, ktorá sa primárne venuje téme mladých úspešných ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?