30. septembra 2020

Speváčka Zuzana Frenová Malotová, zdravotníčka Lucia Sokolová a someliér Dominik Baránek z občianskeho združenia Art With Benefits pomáhajú slovenským neziskovým organizáciám spôsobom, ktorý je u nás zatiaľ trochu netradičný.

„Kto chce pomáhať ľuďom, čo žijú na ulici, musí byť pripravený na to, že od nich sa vďaky nedočká.Veta zaznela počas benefičného koncertu s názvom Song for Neviditeľní, ktorý sprevádzala veľká degustačná večera. A nasledovalo po nej aj pár rovnako nediplomatických viet o živote na ulici.

„Keď s ich obyvateľmi pracujete, uvedomíte si, že sú to naozaj tí poslední z posledných… až natoľko, že sa zdá, akoby ani neexistovali. Nie je ich veľmi vidieť, ich stopami sú často len použité striekačky.

Kariéra pomoci

Fine dining a streetwork. Luxusná večera a pouličný boj so závislosťami. Taniere plné originálnych kreácií a vedľa, v jednej z najstarších vínnych pivníc na Slovensku, na výstave fotografie Mareka Jánoša zo života ľudí bez domova. Nečakané spojenie?

„Je to náš spôsob, ako prejaviť vďačnosť ľuďom, ktorí si ju zaslúžia, podporiť neziskovú činnosť na Slovensku, vyjsť v ústrety podnikateľom, ktorí ju podporujú a ukázať pozitívnu stranu našej spoločnosti,“ vysvetľuje Zuzana Frenová Malotová, zakladateľka a CEO Art With Benefits.

Melinda Gates sa spojila s MacKenzie Bezos.
Za riešenia rodovej rovnosti ponúkajú 30 miliónov dolárov

Je dôležité, aby sme uznali tých, ktorí pred všetkým ostatným uprednostnili ‚kariéru pomoci‘, a robia tak spoločnosť, v ktorej žijeme, lepšou. Často aj na úkor vlastného pohodlia. Umenie by malo propagovať dobro, to je moja túžba ako speváčky, ale aj ako človeka. Doceniť týchto ľudí, to je cieľ našej práce.“

Pieseň ako poďakovanie

Myšlienkou, že bude propagovať prácu neziskových organizácií prostredníctvom koncertov, sa začala zaoberať pred tromi rokmi po návrate zo zahraničia. „Prvé tri roky som pracovala s ideou a vytvárala návrh, ako umenie, ktoré má propagovať dobro, uviesť do praxe a pred diváka,“ spomína.

Namiesto toho, aby sa vybrali na Slovensku tradičnou cestou výročných charitatívnych akcií či zbierok, vytvorili so spoluzakladateľkou Luciou Sokolovou koncept, ktorý umožňuje, aby sa akcie konali priebežne počas roka, a tiež – alebo predovšetkým – prepája viaceré kreatívne činnosti.

Keďže na koncertoch znie aj vlastná tvorba, a speváčka je súčasne aj textárkou, venujú na každom večeri spolu s basgitaristom Adamom Hudecom a klaviristom Richardom Danelom jednu novú pieseň neziskovke, pre ktorú je koncert určený.

Pomoc ako zážitok

Možnosť pomôcť je výsada, z ktorej máme mať radosť,sformulovali zakladateľky Art With Benefits motto – a hľadali miesto, kde by mohli prepojiť tých, čo túto výsadu majú, s tými, čo už pomáhajú priamo v teréne.

Pred rokom ho našli v špičkovej bratislavskej reštaurácii Globo. Spolu s jej manažérom Dominikom Baránkom, someliérom s dlhoročnými skúsenosťami z londýnskeho hotela Savoy či Kempinskeho v Katare, tam rozbehli sériu benefičných koncertov spojených s degustáciou. Koncept charitatívneho podujatia sa tak dostal do podoby jedného celku, zážitku pre všetky zmysly.

Dominik Baránek. Foto: Lucia Cabajová

Od júna 2019 stihli koncertov usporiadať viacero: večer pre občianske združenie Malíček, ktoré pomáha rodinám s predčasne narodenými deťmi, ďalší pre neziskovku Tu sme doma, starajúcu o ľudí s duševnými poruchami, a ešte jeden pre chránenú dielňu matiek v núdzi Rajecké radosti.

Neziskové organizácie bojujú s výpadkom sponzorov. Nad vodou ich držia jednotlivci

Po novom roku koncertovali na podporu neziskovej organizácie Alternatíva, ktorá asistuje zdravotne postihnutým pri hľadaní práce.

Na jar však reštauráciu Globo zatvorili pre pandémiu. Tradíciu koncertov sa podarilo obnoviť v júli, už v Hoteli Matyšák. Hrali pre Plamienok, hospic pre nevyliečiteľne choré deti – a potom pre „Neviditeľných“, čo je názov kampane, ktorú zorganizovali občianske združenia Stopa a Prima.

Pragmaticky, ale vkusne

Možno nie je celkom náhoda, že na pokus o prepojenie benefície, charity, luxusu, marketingu a potenciálnych donorov do jedného celku sa odhodlala skupina mladých ľudí, ktorí žili dlhší čas aj v zahraničí. Vybrali si prístup, na ktorý sa celkom hodí refrén piesne, prvej, ktorú vydali, venovanej neziskovke Tu sme doma. Stojí na zdanlivých paradoxoch: „Pragmaticky nežný / s rebéliou vkusu.

Na Slovensku pôsobí luxus v charite novátorsky, tradičný štandard vníma podporu charity ako prísne súkromnú aktivitu, s ktorou sa nikto príliš nechváli a ktorá sa s luxusom veľmi nespája.

Ako novinárovi z Forbesu vám však rýchlo napadnú slová jedného z najbohatších ľudí sveta, multimiliardára Warrena Buffetta o tom, že na charitatívnej práci je najdôležitejšie, aby sa ňou všetci v spoločnosti čo najviac chválili – lebo až vďaka tomu sa budú pridávať ďalší.

Lucia Malotová, Zuzana Frenová Malotová a Zuzana Kubovčíková Šebová. Foto: Lucia Cabajová

Napokon, aj skúsenosti z každoročných charitatívnych dražieb počas výročného galavečera Forbes Top Covers naznačujú, že schopnosť pomáhať často stúpa zároveň s tým, ako rastú príjemné pocity, pozitívne emócie, či dokonca – zábava.

Jednoducho, ak idete na fine dining, nemali by ste ísť celkom hladní, a keď sa chystáte pomáhať, mali by ste si to vedieť trochu aj užiť.

Marketing, nie fundraising

Na záver pripomeňme: hoci si Art With Benefits získalo podporu aj od niekoľkých partnerov, jeho cieľom nie je maximalizovať prostriedky, vyzbierané pre neziskovky, ale propagovať a oceňovať ich prácu, a tiež im poskytnúť marketingovú pomoc.

A hoci ambasádorkou Art With Benefits je (zhodou okolností) osobnosť z obálky augustového Forbesu, populárna herečka Zuzana Kubovčíková Šebová, zakladateľky nejdú do charitatívneho marketingu spôsobom, ktorý by stál na počítaní lajkov.

„Chceme vytvoriť príležitosť, čas a priestor, aby ste si mohli všimnúť to dobré v našej krajine,“ hovorí Zuzana Frenová Malotová. „Zviditeľniť ľudí a organizácie, ktoré robia ťažkú prácu a veľa ľudí o nich ani nevie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?