29. novembra 2021

Nikto nemá rád konflikty, avšak niekedy môžu vyústiť do produktívnych výsledkov. Ak však s niekým nesúhlasíte, ale chcete sa konfliktu  vyhnúť, nemusíte mlčať. Tu sú tri rady, vďaka ktorým vyjadríte človeku podporu a vyhnete sa hádke, aj keď máte iný názor.

1. Identifikujte oblasti, v ktorých sa zhodnete.

Či už riešite pracovný projekt s kolegom alebo napríklad budúcnosť s partnerom, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nezhodnete vo všetkom. Avšak aspoň v niektorých aspektoch sa určite zhodnete.

Rozprávajte sa teda o častiach, s ktorými súhlasíte. Ukážte druhej strane, že ju počúvate, rozumiete jej a že na niektoré aspekty máte rovnaký názor.

2. Pýtajte sa na oblasti, ktorým nerozumiete.

V oblastiach, v ktorých máte pocit, že sa nezhodujete, sa pýtajte otázky. Ak sa vám zdá, že je problém v prístupe, zistite viac o tom, aké má predstavy o ďalšom „procese“. Ak máte pocit, že sa nezhodujete na účele, položte mu otázku „prečo“.

Preukážte úprimný záujem. Ukážte, že sa chcete dozvedieť jeho pohľad na vec a porozumieť mu predtým, než s ním budete zdieľať váš názor. Ak je to možné, dajte si prestávku, a potom sa k problému vráťte, aby ste o ňom mohli racionálne popremýšľať a vyhli sa negatívnej reakcii.

Reklama

V tejto fáze je možné, že zmeníte názor. Po tom, ako sa dozviete viac informácií, možno začnete rozmýšľať inak. Ak sa vaše myšlienky začínajú meniť, umožnite im to. Nebojujte s tým.

Ukážte, že máte dobré úmysly a že sa na vás dá spoľahnúť. Pokiaľ budete defenzívni, ublíži to vám aj vášmu vzťahu. Keď riešite pracovné záležitosti, sústredíte sa na to, čo potrebuje firma. Ak súkromné, zamerajte sa na potreby vášho vzťahu.

3. Vyjadrite, s čím nesúhlasíte a odôvodnite to.

Ak nesúhlasíte aj po tom, ako ste sa dozvedeli viac informácií, povedzte, v čom máte iný názor. Zároveň však protistranu svojím prístupom podporte. To je naozaj dôležité, najmä ak ste ešte nemali čas vytvoriť si vzťah založený na dôvere.

Pri vyjadrovaní nesúhlasu sa jasne zamerajte na problém (nie na daného človeka) a na to, prečo nesúhlasíte. Chcete ukázať, že váš názor je odôvodnený a že ste neurobili unáhlené závery. Vyvážte dôkladnosť s dobrými úmyslami, aby ste si vybudovali dôveru.

Nezhodám v práci ani v súkromnom živote nie je možné sa vyhnúť. A ani by sa nemalo. Nesúhlas napomáha inovácii a umožňuje ľuďom, aby boli sami sebou.

Ujasnite si, na čom sa zhodujete, pýtajte sa, aby ste lepšie porozumeli a vysvetlite, prečo s niektorými vecami nesúhlasíte. Komunikácia je kľúčová, aby ste druhému vysvetlili, o čo vám ide a ukázali, že máte dobré úmysly.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Avery Blank.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?