11. augusta 2021

Môžete byť aj tou najkvalifikovanejšou osobou vo okolí, no na prijatie do nového zamestnania to nemusí stačiť. Čo robíte zle, ak vaše pohovory nikam nevedú? Tu je päť častých chýb, na ktoré by ste si mali dať pozor.

1. Ste príliš zameraní na svoju pracovnú históriu.

Túto chybu pravdepodobne robíte, ak napríklad počas rozhovorov neustále recitujete každú jednu vec, ktorú ste kedy urobili, a každé jedno miesto, kde ste kedy pracovali. Na pohovoroch zdieľate toľko informácií o svojej kariére, že sa z vás stane chodiaci 3-stranový životopis.

Samozrejme, niekedy vás môžu prijímací pracovníci požiadať, aby ste ich previedli vaším životopisom, ale napriek tomu možno robíte nováčikovskú chybu, keď ich zahltíte príliš veľkým množstvom podrobností.

Aby ste získali pracovnú ponuku, musíte sa zamerať na budúcnosť. Musíte vykresliť obraz svojich skúseností spôsobom, ktorý im poskytne predstavu, čo do firmy môžete priniesť. Recitácia vašej pracovnej histórie však hovorí viac o vás a menej o tom, čo pre nich môžete urobiť a ako môžete vyriešiť ich problémy.

2. Nadmerne precvičujete svoje odpovede na pohovore.

Jedna vec je pripraviť sa na pohovor, ale sedieť hodiny pred zrkadlom a cvičiť si odpovede znova a znova, kým si každú odpoveď dôkladne nezapamätáte, vám môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Reklama

Keď si až prehnane pripravujete odpovede, je väčšia pravdepodobnosť, že vás niečo zaskočí, ak vám položia otázku, ktorú ste nečakali. Počas pohovoru sa tiež môžete na seba naštvať, ak nedokážete odrecitovať nacvičenú odpoveď presne tak, ako ste ju trénovali. I keď nikto netuší, že ste povedali niečo inak, vaša nálada a sebavedomie sa môžu zmeniť a ovplyvniť výsledok pohovoru.

3. Ste „odpojení“ od ich poslania a kultúry.

Môžete byť dostatočne kvalifikovaní na zvládnutie tejto pozície, ale to nie je jediná vec, ktorú na pohovoroch hľadajú. To platí najmä vtedy, ak idete do záverečných kôl pohovorov a ak hľadáte pozíciu na vyššom stupni.

Napríklad, kedysi som pracoval s vynikajúcou inžinierkou, ktorá sa snažila získať nové miesto v inej spoločnosti. Prišla ku mne šokovaná, keď počula spätnú väzbu, že prácu nedostala, pretože bola pri rozhovoroch príliš technická. Neuvedomila si však, že robí chybu, keď sa nespája s poslaním a kultúrou danej spoločnosti.

Áno, je nevyhnutné ukázať, že úlohu dokážete splniť. Avšak zamerať sa na vaše schopnosti bez toho, aby ste firme jasne ukázali, ako a prečo sa dokážete zosúladiť s tímom a celou spoločnosťou, nemusí manažérom ukázať, že sa na danú pozíciu skutočne hodíte.

4. Prehliadate základy.

Znie to jednoducho, ale väčšina ľudí si napríklad neuvedomuje, že jednou z najzákladnejších vecí, ktoré budú musieť urobiť, aby sa mohli zamestnať, je opakovať sa. Napriek tomu existuje mnoho dôvodov, prečo sa kandidáti vyhýbajú opakovaniu svojich úspechov a schopností na pohovoroch: nechcú byť otravní, predpokladajú, že by si ich personalisti mali pamätať, alebo nechcú pôsobiť príliš sebavedome.

Ak sa však nad tým zamyslíte, personalisti hovoria s viacerými kandidátmi nad rámec svojich ďalších pracovných povinností. A väčšina ľudí si sotva pamätá, čo jedli pred dvoma dňami. Áno, pravdepodobne si robia poznámky o každom kandidátovi, je však vašou zodpovednosťou pripomenúť im pri každej interakcii, prečo ste osobou vhodnou pre túto prácu.

Nerobí vás to otravnými ani arogantnými. Naopak, robí vás to nápomocnými. Prehliadanie týchto základov je bežný spôsob, ako pokaziť pohovor, aj keď ste kvalifikovaní pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate.

5. Nie ste si istí, prečo ste dobrí v tom, čo robíte.

Dôkazom toho, že ste dobrí v tom, čo robíte, je celý váš životopis, výsledky, úspechy a skúsenosti, ktoré ste počas kariéry získali. Ale pokiaľ ide o rozpoznanie a vysvetlenie, prečo ste dobrí v tom, čo robíte, veci začnú byť trochu nejasné.

Pochopenie a úspešné vysvetlenie toho, čo z vás robí profesionála, odlišuje priemerného kandidáta, ktorý vie, že je kvalifikovaný, od špičkového kandidáta, ktorý vie, prečo je kvalifikovaný.

Ak to neviete rozoznať a odkomunikovať, investícia do vašej kariéry a získanie podpory od kariérneho trénera môže byť to pravé. Odborník vám môže pomôcť identifikovať, čo vás odlišuje, aby ste mohli vyniknúť autentickým spôsobom a dostať tak vysnívanú prácu.

Myslíte si, že vás neprijali, pretože ostatní kandidáti sú lepší ako vy alebo jednoducho nie ste dosť dobrí? Zamyslite sa radšej nad tým, ako pristupujete k svojim pohovorom. Zmena štýlu a vyhýbanie sa týmto bežným chybám môže byť tým, čo vás prenesie z prehliadaného kandidáta na zamestnaného.

Článok vyšiel na Forbes US. Autorkou je prispievateľka .