5. júna 2017

Pred štyrmi rokmi sa rozhodla vymeniť prácu obchodnej zástupkyne v energetickej firme za vlastný obchod so šitím. Katarína Blaško Švecová založila značku šVecičky, pod ktorou vlastnoručne vyrába hravé pánske motýliky a iné ozdobné produkty. Svoje motýliky predáva cez vlastný e-shop a čiastočne aj cez ďalšie známe hand-made portály. Balíčky posiela zákazníkom do celého sveta – okrem Európy aj do USA, Číny či Austrálie.

Často si farebné motýliky od šVecičiek objednávajú zahraniční Slováci a ich známi alebo cudzinci, ktorých nadchli slovenské produkty na sociálnych sieťach. V roku 2015 vyhrala Katka Blaško Švecová prvé miesto v súťaži Podnikateľka Slovenska v kategórii najlepšia živnostníčka. Od toho obdobia sa rozrástlo jej podnikanie o značku Made By BLASKO, pod ktorú odčlenila výrobu dámskych fascinátorov, čiže štýlových klobúčikov a ozdôb hlavy. Prečítajte si sedem rád, ako byť lepší, od mladej podnikateľky, ktorá zmenila svoj koníček na živobytie a vytvorila známu odevnú značku.

Prvá rada: Ak chcete baviť svojich zákazníkov, musíte sa baviť aj vy.

Keď som začínala s podnikaním v oblasti odevnej výroby, nemala som žiadnu predstavu o tom, čo všetko to obnáša. Jednoducho ma to bavilo. Je dôležité mať rád svoju prácu, alebo si v nej nájsť to, čo vás baví a ak je to možné, tak zvyšok delegovať alebo obmedziť na nutné minimum. V opačnom prípade je možné, že prídete o „šmrnc“ a nadšenie, ktoré je pri podnikaní práve v začiatkoch najsilnejšie. A ak vás práca nebaví vôbec, zmeňte ju!

Druhá rada: Buďte sústredení.

Keďže si zastrešujem výrobu, predaj aj komunikáciu so zákazníkmi sama, musela som sa naučiť rozdeliť si deň na jednotlivé časti, v ktorých sa venujem len konkrétnym činnostiam. Ak si v pracovnom dni spravíte systém, stihnete toho oveľa viac. Nemám na mobile aktívny WhatsApp, Viber ani Facebook. Viem, znie to predpotopne, ale skúste si dať telefón počas práce aspoň na chvíľu bokom a uvidíte, koľko toho stihnete.

Tretia rada: Nedokázali ste to sami.

Pre mňa nie je nikdy úspech víťazstvom jednotlivca. Človeka ovplyvňuje množstvo faktorov (výchova, rodina, škola) a množstvo ľudí, ktorí ho počas života motivovali, naviedli na správnu cestu, podporili v ťažkej chvíli. Zvyšok je už len na nás. No štart, nech je už akýkoľvek, nie je nikdy iba o jednom človeku. Snažím sa na to nezabudnúť.

Reklama
Foto: archív Katarína Blaško Švecová

Štvrtá rada: Neberte všetko, čo sa vám ponúka.

Nie všetky obchody a dohody sú vždy obojstranne výhodné. Naučila som, že niekedy je lepšie povedať nie na spoluprácu, ktorou by som šla proti sebe. Ak svoju prácu robíte poctivo a dobre, ponuky si vás vždy nájdu.

Piata rada: Neprestávajte na sebe pracovať.

Snažte sa byť to najlepšou možnou verziou samého seba. Je jedno, v ktorom odvetví pracujete, inšpirujte sa ľuďmi okolo seba. Vyhľadávajte novinky, veľa čítajte, navštívte rôzne kurzy a naučte sa niečo, čo ste predtým nikdy nerobili. Či už je to kurz web dizajnu, varenia alebo šitia. Je to skvelý relax a zdroj inšpirácie, miesto na stretnutie nových ľudí. Platí, že sa oplatí udržiavať svoju myseľ sviežu.

Šiesta rada: Ráno je múdrejšie večera.

Pri podnikaní nastanú situácie, ktoré volám „kardio tréning“. To sú tie, kedy sa vám trocha zdvihne tlak. Práve vtedy by ste si možnože aj najradšej s niečím zatriasli. No mne sa zakaždým osvedčilo s reakciou počkať. Nový pohľad = nová situácia.

Siedma rada: Neprestávajte tancovať.

Síce posledná rada, no pre mňa kľúčová. Bez tohto bodu by pre mňa nemalo zmysel ráno vstať a snažiť sa to niekam dotiahnuť. Pamätáte si čo vás naozaj bavilo keď ste boli deťmi? Mňa tancovanie. V detskej izbe s plagátmi Michaela Jacksona som mala pravidelne vypredané koncerty a bola som tou najväčšou hviezdou. Keď som sama doma, koncertujem stále… Pri podnikaní je ťažké „odložiť myseľ“ a vypnúť. Napriek tomu je popri všetkej práci stále veľmi dôležité ukradnúť si čas len pre seba a pre svojich blízkych. Len tak. A z vďaky, že kým ste v práci, tak na vás počkajú.