10. júla 2018

Akt učenia je rovnako dôležitý ako to, čo sa učíte. Veriť, že sa môžete zlepšiť a v budúcnosti robiť veci, ktoré presahujú vaše súčasné možnosti, je vzrušujúce a napĺňajúce.

Váš čas je však obmedzený, a preto by ste sa mali venovať vzdelávaniu, ktoré vám prinesie najviac výhod. Existuje 7 zručností, ktoré na tento popis sedia. Tu sú:

1. Vedieť, kedy držať jazyk za zubami

Samozrejme, cítite sa výborne, keď sa môžete zbaviť bremena a povedať ostatným ľuďom, čo si naozaj myslíte. Tento pocit je ale dočasný. Čo sa stane nasledujúci deň, týždeň alebo rok? Je to ľudská prirodzenosť, chcieť dokázať, že máme pravdu, no efektívne je to len zriedkavo.

Čelíte toxickému človeku? Skúste si s ním poradiť po vzore úspešných ľudí

Nekontrolovateľné emócie v konflikte spôsobujú, že sa zapojíte do takého druhu bitky, ktorá môže vážne poškodiť ako vás tak i vaše vzťahy. Ak svoje emócie dokážete prečítať a reagovať na ne, môžete si bitky vyberať múdro a ozvať sa len v správnom čase. V prevažnej väčšine to ale znamená, že sa budete musieť jednoducho uhryznúť do jazyka.

2. Emocionálna inteligencia (EQ)

EQ je „niečo“ v každom z nás, čo je tak trochu nehmotné. Ovplyvňuje to, ako sa správame, orientujeme v sociálnych záležitostiach a robíme rozhodnutia, ktoré prinášajú pozitívne výsledky. EQ je vaša schopnosť rozpoznať a pochopiť ako svoje emócie tak i emócie ostatných. Je to schopnosť používať toto vedomie na zvládnutie svojho správania sa a vzťahov. Dekády výskumu teraz poukazujú na emocionálnu inteligenciu ako na rozhodujúci faktor, ktorý dokáže oddeliť zrno od pliev. Je to dobrý spôsob, ako sústrediť vlastnú energiu jedným smerom a dosiahnuť obrovské výsledky.

3. Time manažment

Jednou z vecí, ktoré bránia efektívnemu time manažmentu, je tzv. „tyrania urgentných záležitostí.“ Ide o tie malé veci, ktoré je potrebné urobiť ihneď, aby nestáli v ceste tomu, na čom naozaj záleží.

Ako trávia víkendy úspešní ľudia? Vyskúšajte týchto 10 tipov

Keď tomu podľahnete, nikdy nesplníte skutočnú prácu. Koľkokrát ste na konci dňa skončili s prácou a uvedomili ste si, že ste s dôležitými vecami nepohli ani o centimeter? Naučiť sa manažovať svoj čas efektívne vás oslobodí, aby ste mohli pracovať čo najlepšie, a to každý jeden deň.

4. Počúvať

Tento bod by mal byť jednoduchý. Ak nehovoríme, tak počúvame, že? Nuž, nie tak celkom. Mnohokrát si myslíme, že počúvame, no v skutočnosti len plánujeme, čo povieme ako ďalšie. Skutočné počúvanie znamená, že sa zameriame na to, čo hovorí druhá osoba. Ide o pochopenie a nie vyvrátenie. Naučiť sa, ako stopnúť svoj úsudok a zamerať sa na pochopenie slov druhej osoby je jednou z najdôležitejších zručností, ktoré môžete rozvíjať.

Na pracovisku sa toľko hovorí, až sa nám rozširujú i príležitosti na počúvanie. Hovoríme, aby sme poskytli ľuďom spätnú väzbu, vysvetľujeme pokyny a oznamujeme termíny. Okrem hovorených slov existujú i neoceniteľné informácie, ktoré je možné dešifrovať vďaka tónu hlasu i reči tela. A preto ak nebudete mať uši (a oči) nastražené, môžete vypadnúť z hry.

5. Povedať „nie“

Výskum, ktorý bol uskutočnený na University of California v San Franciscu, ukázal, že čím zložitejšie je pre vás povedať „nie“, tým väčšia je pravdepodobnosť, že zažijete stres, vyhorenie alebo dokonca depresiu. Vysloviť ho je pre mnohých ľudí výzvou. „Nie“ je mocné slovo a vy by ste sa nemali báť používať ho. Keď je čas povedať ho, vyhnite sa frázam ako „Nemyslím si, že môžem,” alebo “Nie som si istý.“ Ak sa naučíte povedať „nie“, oslobodíte sa od nepotrebného nátlaku a svoj čas a energiu budete venovať dôležitejším veciam v živote.

6. Kvalitne spať

Vždy sme vedeli, že kvalitný spánok je dobrý pre náš mozog, no najnovší výskum z University of Rochester ukázal, prečo to tak vlastne je. Štúdia ukázala, že keď spíte, tak sa váš mozog zbavuje toxických proteínov, ktoré sú vedľajším produktom neurónovej aktivity počas bdenia.

Spočíva to teda v tom, že váš mozog dokáže adekvátne odstrániť tieto toxické bielkoviny len vtedy, ak máte dostatok kvalitného spánku. Ak sa tak nestane, a vy nespíte dostatočne hlboko, tieto zostávajú vo vašich mozgových bunkách, spôsobujú zmätok a nakoniec zhoršujú vašu schopnosť premýšľať. A to nenapraví ani množstvo kofeínu. Spomaľuje to tiež vašu schopnosť spracovávať informácie a riešiť problémy, zabíja to kreativitu a zvyšuje emocionálnu reaktivitu. Naučiť sa, ako získať kvalitný spánok na pravidelnej báze, je ťažké, no oplatí sa to. Rozdiel uvidíte už po prebudení do ďalšieho dňa.

7. Zostať pozitívni

Všetci sme už určite v živote dostali dobré rady, aby sme „mysleli pozitívne“. Čím väčšia výzva pred nami ale stojí, tým nerealistickejšia sa táto múdrosť zdá byť. Je ťažké nájsť v sebe motiváciu a sústrediť sa na to pozitívne, ak sa pozitívnosť ukazuje len ako akési túžobné myslenie. Skutočnou prekážkou pozitívneho myslenia je to, že naše mozgy stále hľadajú a sústredia sa na hrozby. Tento mechanizmus prežitia slúžil ľudstvu dobre, ešte keď sme boli lovcami a zberačmi a denne sme čelili skutočnej hrozbe, že by nás niekto alebo niečo v bezprostrednom okolí mohlo zabiť. Odvtedy prešla ale celá večnosť.

Tento mechanizmus dnes akurát tak vytvára pesimizmus a mozgovú tendenciu blúdiť, až kým nenájdete hrozbu. Ak je táto hrozba skutočná a číha na vás v kríkoch po ceste, tak vám tento mechanizmus poslúži dobre. V prípade, že je vymyslená a vy strávite dva mesiace v presvedčení, že projekt, na ktorom pracujete, vybuchne, tak vám tento mechanizmus zanecháva len spletitý pohľad na skutočnosť. A to spôsobuje vo vašom živote zmätok. Zostať pozitívni je každodennou výzvou, ktorá si vyžaduje sústredenosť a pozornosť. Ak chcete prekonať tendenciu mozgu sústrediť sa na hrozby, musíte mať zámer byť pozitívni.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a téme leadershipu.