Počítačové a mobilné hry, ktoré vyvinul Pixel Federation, hralo doposiaľ viac ako 75 miliónov ľudí v dvoch stovkách krajín sveta. Každý deň im pritom pribudne približne ďalších 80-tisíc hráčov. Jeden z najúspešnejších slovenských startupov stojí za populárnymi hrami TrainStation, Diggy´s Adventure, Emporea, Seaport alebo Colab. Na jeho čele je Šimon Šicko, ktorý Pixel Federation ešte v roku 2007 spoluzakladal.
Na začiatku mala firma dvoch zamestnancov, dnes je ich približne 180. Podobne raketovo rástli firmy aj tržby, minulý rok dosiahli 17,8 miliónov eur. Šimon Šicko prezrádza svojich sedem rád, ako byť lepším. Nielen v biznise, ale aj v jeho prepájaní s osobným životom.
Prvá rada: Buďte k sebe úprimní. Najlepšie je, pokiaľ poznáte svoju SWOT analýzu. Čiže svoje silné a slabé stránky, potenciálne príležitosti a taktiež hrozby. Pokiaľ ste sám k sebe úprimní, dokážete ako manažér svoje silné stránky ďalej rozvíjať a obklopiť sa ľuďmi, ktorí vaše slabiny vykompenzujú. Na nich sa môžete spoľahnúť a outsourcovať. Na druhej strane však musím povedať, že v rodinnom živote to funguje presne naopak.
Nepočúvajte druhých. 5 rád, ako byť lepší od komika Bekima Aziriho
Druhá rada: Naučte sa hovoriť „nie“. Pokiaľ ste zaneprázdnený, je veľmi dôležité naučiť sa určovať priority. Súčasťou toho je aj naučiť sa hovoriť „nie“. Najčastejšie som s tým mal problém z dvoch dôvodov: buď som sa obával, že niekoho nahnevám alebo budem pôsobiť nespoľahlivo. Prípadne, že mi niečo unikne, a preto som sa snažil zapájať do všetkého. Postupne som sa však naučil niektoré ponuky odmietať a vysvetliť druhej strane, prečo to robím. Bez výhovoriek narovinu povedať, že to nie je v súlade s mojim dlhodobým cieľom.
Tretia rada: Neopakujte rovnaké chyby dvakrát. Na jednu stranu je mottom nášho biznisu hýbať sa neustále dopredu a rozbíjať bariéry, ktoré sú pred nami. Prirodzene tak prichádzajú aj chyby a sú dôležitou súčasťou tohto procesu. No je potrebné si svoje chyby pamätať a poučiť sa z nich. Robiť rovnaké chyby dvakrát je všetko len nie smart. Presne to je problém, ktorý je typický pre startup scénu, keď ľudia veria na náhodu a očakávajú, že jedného dňa to vyjde. No pokiaľ nič nezmeníte a svoje chyby opakujete, šanca na úspech je takmer nulová.
4 tipy, ako byť lepší v akejkoľvek profesii. Radí svetový barman Stan Vadrna
Štvrtá rada: Dajte si ambiciózne ciele. Dream big. Je dôležité nastavovať si veľké ciele, úplne to zmení spôsob vášho premýšľania. Viete, ako sa hovorí: možno nedoletíte na koniec galaxie, ale možno pristanete na Mesiaci. Na druhú stranu, napredovať by ste mali po malých krokoch. Po míľnikoch, ktoré sú merateľné a dosiahnuteľné. Pri rozhodnutiach, ktorou cestou sa vydať, odporúčam použiť pravidlo 10:10:10. Čiže si odpovedať na otázku, ako vaše rozhodnutie ovplyvní 10 najbližších dní, 10 najbližších mesiacov a 10 najbližších rokov. Jednoducho povedané, pri rozhodovaní treba rozmýšľať z hľadiska viacerých časových úsekov.
Piata rada: Stojte nohami pevne na zemi. Nič nie je staršie ako včerajší úspech. Pokiaľ si človek uvedomuje podstatu podnikania, tak vie, že neexistuje nič také, ako trvalé naplnenie cieľa. Ten sa neustále pred vami posúva a drží vás pri zemi. Najúspešnejší ľudia bývajú často tí najpokornejší.
Šiesta rada: Nezabúdajte na balans. V mojom prípade ide o balans medzi rodinou, prácou a športom. Myslím si, že všetky tieto zložky života sa navzájom ovplyvňujú, snažím sa ich preto čo najviac vyvážiť. Napríklad dodržiavam pravidlo, že cez víkendy nepracujem, alebo si každé ráno doprajem spoločné raňajky s rodinou. Keď človek nedbá na balans, nie je podľa mňa možné z dlhodobého hľadiska podávať v práci neustále výkony, alebo dobre fungovať v rodine.
Siedma rada: Buďte autentickí. Platí to o to viac, pokiaľ manažujete ďalších ľudí. Pokiaľ chcete, aby vás nasledovali a verili vám, buďte sami sebou. Podľa mňa je autenticita jednou z najdôležitejších vlastností lídrov. Každá imitácia vypláva časom na povrch. Ďalšou je agilnosť a schopnosť reagovať aj na nepredvídateľné okolnosti.