20. novembra 2020

Pravidelne si kontrolujete e-maily aj mimo pracovného času? Beriete si so sebou na dovolenku počítač, ak by vás náhodou niekto potreboval? Neustále ste k dispozícii? 

Pokiaľ ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali áno, prečítajte si slová kouča Travisa Bradberryho. Ten hovorí, že svojmu šéfovi ani firme, v ktorej pracujete, rozhodne nič nedlžíte.

Preto by ste nemali na rebríčku hodnôt posúvať týchto šesť vecí až za prácu. A rozhodne by ste ich nemali obetovať, pretože práca ani peniaze vám ich nevynahradia. Ktoré to sú?

Zdravie

V žiadnom prípade nedopustite, aby vás práca oberala o zdravé životné návyky. Pokiaľ teda hrozí, že budete musieť pravidelne ťahať nadčasy, a preto budete zanedbávať vaše doterajšie zvyky ako behanie, cvičenie či dokonca dostatok spánku, porozmýšľajte, či sa vám to oplatí. Skúste si nájsť prácu, ktorá bude rešpektovať vaše osobné hranice.

Rodina

Je veľmi jednoduché prepadnúť myšlienke, že musíte veľa pracovať, aby ste dokázali uživiť rodinu. Ale verte, že spoločne strávené chvíle sú cennejšie a dajú vašej rodine oveľa viac, než tá trocha peňazí navyše, ktorá sa vám podarí zarobiť.

Reklama

Pokiaľ už čas s rodinou trávite, pokúste sa ho neprerušovať pracovnými povinnosťami. Myslite na to, že najdôležitejšie sú spoločné spomienky a zážitky, pretože tie vašu rodinu držia pokope a robia ju jedinečnou, nie peniaze.

Duševná pohoda

Je pravda, že stav duševnej pohody sa nedá odmerať, ale dosiahnuť sa dá pomerne jednoduchým pravidlom – robte to, čo vás baví a čo sami chcete. Kľúčové je, že pokiaľ sa vám to nedarí v práci, mali by ste si to vynahradiť počas voľna a nájsť si koníček, ktorý vám prináša radosť.

Áno, z času na čas môžete zostať v práci dlhšie, ale nikdy by ste to nemali robiť pravidelne na úkor svojich záujmov. Aj keď chcete ísť len von s kamarátmi, nerušte svoje plány kvôli kariére.

Identita

Aj keď je práca neoddeliteľnou súčasťou našej identity, nie je v poriadku, pokiaľ nás celkom pohltí. Inak povedané, nemali by ste ako osobnosť pozostávať iba z toho, čo robíte v práci.

Je dobré budovať si identitu aj mimo pracovnej doby. Či už je vaším ďalším „ja“ to, že ste rodičmi, súrodencami, vášnivými horolezcami alebo milovníkmi alternatívnych filmov. Je to vaša dôležitá súčasť, preto sa snažte tieto identity od seba neoddeľovať – ste to predsa stále vy.

Kontakty

Tie sú súčasťou vášho súkromia, kariérneho postupu aj vašej práce. Aj keď je samozrejme bežné, že kontakty zdieľate naprieč rôznymi zamestnaniami, mali by ste si uvedomiť, že to, s kým sa stretávate, je vaša osobná voľba. Sieť kontaktov ste si vybudovali sami. Je teda len na vás, ako s ňou budete nakladať.

Česť

Pokiaľ v práci prídete do bodu, keď máte pocit, že niekto od vás vyžaduje veci, ktoré by ste v osobnom živote nikdy neurobili, je načase porozprávať sa so šéfom a ujasniť si hranice.

Verte, že len čo budete donútený robiť niečo, čo sa vám bytostne prieči, je to začiatok vášho konca.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?