25. novembra 2020

Možno to bude znieť ako klišé, ale šťastie je naozaj o nastavení mysle. Toto je šesť vecí, ktoré by ste mali urobiť, aby ste ho dosiahli.

Milujte ľudí, využívajte veci

Naopak to nikdy nefunguje. Prečo si chcete kúpiť nové auto? Pretože budete vyzerať úspešne? Alebo preto, že to „natriete“ susedovi? Naozaj chcete, aby vaše životné rozhodnutia stáli na tak vratkom základe?

Radšej sa zamerajte na ľudí, ktorí vás neposudzujú podľa toho, čo máte alebo nemáte a pokúste sa s nimi tráviť čo najviac času. Vaším cieľom nie je vlastniť čo najviac vecí, ale mať okolo seba ľudí, s ktorými ste šťastní.

Malá výzva: Zavolajte kamarátovi, ktorému ste sa dlho neozvali, a pozvite ho na večeru.

Pozerajte sa na veci s odstupom

Podrazili vás v práci? Alebo sa k vám niekto nezachoval pekne? Nie je to príjemne, ale naozaj si tým chcete znepríjemniť deň?

Reklama

Treba si uvedomiť, že čas, ktorý tu máte, je obmedzený. A preto si ho nenechajte kaziť niekým, kto za to nestojí. Je to to najhoršie, čo môžete urobiť. Samozrejme, že nie vždy je jednoduché nepríjemné veci prekonať, ale skúste si počas nich uvedomiť, že v tej chvíli to nie ste vy, kto udáva tempo.

Riaďte sa preto pravidlom knihy „The Subtle Art of Not Giving a F * ck“ (mimochodom, je to skvelé čítanie) a nechajte veci jednoducho plávať.

Zaoberajte sa len tým, čo môžete ovplyvniť

Novinár a trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny Herbert Bayard Swope raz povedal: „Nedokážem vám dať zaručený recept na šťastie, ale ten na nešťastie je nasledovný – starajte sa o veci, ktoré nemôžete ovplyvniť.“

Nestresujte sa počasím, výsledkami futbalového zápasu, dĺžkou radu v supermarkete ani tým, čo si o vás myslia ostatní. Nič z toho neovplyvníte. Sústreďte sa na svoje slová, myšlienky, správanie a na ostatné zabudnite.

Majte na veci vlastný názor

Nestalo sa vám v poslednej dobe, že ste boli zahltení cudzími názormi, napríklad na politiku? Snažte sa tomu čo najviac vyhýbať a pokúste sa vytvoriť si na problém najprv vlastný názor a až potom ho rozoberajte s ostatnými.

No ak žiadny názor na danú vec nemáte, asi vám za to ani nestojí. Tak sa tým nestresujte.

Naučte sa vidieť príležitosti

Čo by bolo prvé slovo, ktoré by ste povedali, keby ste zistili, že vám doma nejde internet? A čo tak ho nahradiť slovom „dobre“? Kouč Tim Ferris, autor knihy Tools of Titans, to odporúča hovoriť zakaždým, keď sa niečo prihodí.

Neuložil sa vám dokument s rozpracovaným reportom? Dobre, je to príležitosť, ako ho napísať lepšie. Nejde mi auto? Dobre, ďalšia príležitosť prejsť sa a stráviť čas s deťmi.

Trvá vaša objednávka v reštaurácii príliš dlho? Dobre, aspoň sa viac porozprávame. Cítite ten rozdiel?

Neberte veci príliš osobne

Prišiel váš kolega neskoro na schôdzku? Dostali ste nepríjemný e-mail? Mračí sa na vás predavačka v obchode? Asi vás sklameme, ale nie všetko, čo sa deje, je kvôli vám.

Niekto môže mať zlý deň, pretože ráno zaspal. Niekto zase mohol prísť o svojho blízkeho. Iný je nepríjemný, pretože sa tak jednoducho rozhodol. Nemusí to automaticky znamenať, že to súvisí s vami. Nerobte si z toho teda ťažkú hlavu.

Článok vyšiel na Forbes.cz v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?