2. decembra 2021

Zdá sa, že plány Tesly vyrábať autá v Nemecku nenapredujú podľa očakávaní. Elon Musk bojuje s nemeckou byrokraciou, ktorá oddialila otvorenie jeho Gigafactory. Teraz odmietol obrovský európsky grant, v tomto prípade nešlo byrokraciu. Vyvoláva to však otázky, či spravil správne rozhodnutie, keď sa rozhodol postaviť svoju hlavnú európsku základňu neďaleko Berlína.

Nemecko totiž nebolo jedinou možnosťou. Minulý rok sa hovorilo, že Musk rokuje s vládou Spojeného kráľovstva o otvorení Gigafactory v Somersete. Krajina bola populárnou lokalitou pre mimoeurópskych výrobcov automobilov, lebo mala priamy prístup na trh Európskej únie, ale mala voľnejšie pracovné zákony.

Brexit zmenil pravidlá hry

Niekoľko japonských výrobcov, vrátane Toyoty, tam údajne z tohto dôvodu postavilo svoje továrne. Preto ju v roku 1992 Jacques Calvet, vtedajší šéf francúzskej automobilky PSA Group (ktorá bola v tom čase najväčšou priemyselnou spoločnosťou v krajine a dnes je súčasťou Stellantis), označil za „japonskú lietadlovú loď plávajúcu pri pobreží Európy“.

Žiaľ, brexit v tomto ohľade znížil príťažlivosť Spojeného kráľovstva, takže jedinou výhodou pre investorov zostala nižšia byrokracia vo fáze výroby. Pokiaľ však ide o obchodovanie zo Spojeného kráľovstva s Európskou úniou, je tam v súčasnosti oveľa viac byrokracie, čo bol údajne aj hlavný dôvod, prečo Honda po 35 rokoch uzatvára svoju továreň vo Swindone.

Dotácie Muskovi nevoňajú

Oficiálnym dôvodom, prečo Tesla odmietla dotácie od Európskej únie na výstavbu závodu v Nemecku, nebola byrokracia. Musk uviedol, že odmietol 1,28 miliardy dolárov, lebo „názor Tesly vždy bol, že dotácie by sa mali odstrániť. Musí to zahŕňať aj obrovské dotácie pre ropu a plyn. Vlády to však z nejakého dôvodu nechcú robiť…“.

Reklama

Takéto Muskove vyhlásenia treba vždy brať trochu s rezervou, hlavne vzhľadom na jeho pracovné vzťahy, ktoré nie sú také benevolentné ako jeho environmentálne posolstvo. Jeho názor na dotácie však má niečo do seba.

Existuje množstvo sťažností na vládnu pomoc pre elektrické vozidlá a zelenú energiu, ale ropný a plynárenský priemysel je stále podporovaný. Aktivistická skupina Paid to Pollute tvrdí, že Spojené kráľovstvo poskytlo len od roku 2016 dotácie na ropu a plyn vo výške takmer 14 miliárd libier.

V USA sa toto číslo každoročne zvyšuje, pričom správa Oil Change International z roku 2017 uvádza, že celková suma v USA ročne je vo výške 20,5 miliardy dolárov.

Inovácie a zásoby lítia

Nielen bezproblémové zamestnávanie, finančné provízie a dohody o voľnom obchode lákajú podniky. Spojené kráľovstvo má aj množstvo ďalších príležitostí vo svete elektrických vozidiel.

Napríklad startup Britishvolt v auguste prerazil s prvým batériovým Gigaplantom v krajine. Projekt v hodnote 2,6 miliardy libier plánuje vytvoriť 8 000 nových pracovných miest a vyrábať 30 GWh batérií od roku 2027, čo by stačilo pre 300-tisíc elektrických vozidiel ročne.

Británia má tiež vlastné zásoby lítia, ktorý je kľúčovým prvkom vo väčšine dobíjateľných batérií. Spoločnosti Cornish Lithium a British Lithium tvrdia, že lítia bude dostatok na elektrifikáciu všetkých áut v celom Spojenom kráľovstve. Práve vzácny kov a dostatok talentov prilákali na ostrovy aj výrobcu elektromobilov Rimac.

„Pravostranný“ trh je lukratívny

Tesla sa musí zamyslieť aj nad tým, kde bude vyrábať autá s pravostranným riadením. To sa netýka len Spojeného kráľovstva, tieto vozidlá sa využívajú aj v Japonsku, Juhoafrickej republike (a niekoľkých priľahlých krajinách), Austrálii, na Novom Zélande, v Indii, Indonézii, Pakistane a Bangladéši. Počet vodičov, ktorí jazdia po pravej strane, je spolu 2,8 miliardy ľudí, čo je 36 % svetovej populácie.

Momentálne sa autá pre britský trh vyrábajú v Číne a, paradoxne, sa považujú za kvalitnejšie ako tie, ktoré schádzajú z liniek v USA. Čínsky Model 3 sa teraz dodáva aj s LFP batériami, ktoré sú lacnejšie, odolnejšie pri nabití na 100 % a neobsahujú kobalt. No hoci je Čína výhodná čo sa týka produkcie áut, ich preprava do sveta práve nie je ekologická záležitosť.

Tesla takmer určite počas roka 2022 vyrieši svoje problémy v Nemecku. Natíska sa však otázka, či Elon Musk neľutuje rozhodnutie zriadiť Gigafactory v Berlíne pre množstvo byrokracie, ktorej musí čeliť. Tá bude pravdepodobne pokračovať aj po otvorení továrne.

Možno s rastúcim trhom s elektrickými autami bude opäť zvažovať výrobu v Británii. S brexitom alebo bez neho, Spojené kráľovstvo je stále veľmi lukratívnym automobilovým trhom.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ James Morris.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?