8. júna 2021

Množstvo spravodajských portálov nefungovalo po rozsiahlom výpadku cloudových služieb spoločnosti Fastly. Problémy mali napríklad  New York Times , CNN, Guardian , Reddit, Twitch, Spotify, Hulu, HBO Max, Paypal, Forbes či oficiálna stránka britskej vlády gov.uk.

Spoločnosť Fastly so sídlom v San Franciscu informovala o probléme v utorok tesne predpoludním. Podľa informácií zverejnených na webovej stránke došlo k prerušeniu globálnej siete na doručovanie obsahu (CDN), spoločnosť však odvtedy našla a opravila chybu, vďaka čomu sa podarilo opätovne spustiť niektoré weby.

Sieť CDN funguje ako proxy sieť pre obsahové platformy – ako sú streamovacie služby a spravodajské weby – tým, že ukladá do vyrovnávacej pamäte ich obsah na rôznych miestach a umožňuje používateľom streamovať alebo sťahovať tento obsah pri vysokých rýchlostiach s minimálnymi problémami.

Služby Fastly využívajú najmä mediálne stránky a medzi jej konkurentov patria spoločnosti Cloudflare, Amazon CloudFront a Akamai.

Problémy mali aj Google či Amazon

Veľký globálny výpadok služieb musel vlani v decembri riešiť aj Google, nefungoval Gmail, Mapy Google, YouTube, Dokumenty Google a Disk Google. Vtedy spoločnosť tvrdila, že zlyhal autentifikačný systém, ktorý používateľom bránil prihlásiť sa do svojich účtov.

Reklama

V novembri bola podobným výpadkom, ktorý narušil veľké časti webu, zasiahnutá bola aj cloudová služba giganta elektronického obchodu Amazon Web Services . Oba výpadky viedli k debatám o nadrozmernej stope gigantických cloudových spoločností ako Amazon, Google a Microsoft a o dominovom efekte, ktorý môžu mať ich výpadky na celom webe.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je redaktor Siladitya Ray.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?