19. decembra 2020

Poučku, že denne by sme mali zjesť aspoň 400 gramov ovocia a zeleniny rozdelených do piatich porcií, zrejme poznáte. Pred takmer 20 rokmi s ňou prišla Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá toto množstvo odporučila jednak preto, aby sme si udržali zdravú hmotnosť, ale hlavne kvôli tomu, že pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny znižuje riziko úmrtnosti na ochorenia srdca, ciev, rakoviny či infarktu.

Rozsiahla metaanalýza necelej stovky dostupných vedeckých štúdií pred pár rokmi zistila, že tieto riziká začínajú klesať už pri dennej dávke 200 gramov a v prípade rakoviny ďalej klesajú až do porcie 600 gramov denne, pri cievnych a mozgových ochoreniach a celkovej úmrtnosti dokonca až do 800-gramovej nálože. Ako ovocie a zeleninu s najprospešnejšími účinkami táto analýza vyhodnotila jablká, hrušky, citrusy, zelenú listovú zeleniny, kapustu a karfiol.

Napríklad 400 gramov ovocia a zeleniny, rozdelených na päť chodov, znamená, že na jednu porciu vychádza jedno menšie jablko alebo tri vrchovaté lyžice varenej zeleniny. A to predsa nie je také strašné.

Ak napriek tomu potrebujete trochu oklamať svoj mozog, aby stále toľko netúžil po priemyselne spracovaných potravinách, alebo do seba chcete dostať zeleniny čo najviac, vyskúšajte nasledujúce triky.

Používajte farebné taniere

Ak farba nášho riadu korešponduje s farbou toho, čo jeme, máme tendenciu toho zjesť viac. Nášmu mozgu totiž jedlo s podkladom tak trochu splýva. Na svetlých tanieroch preto zjeme veľa cestovín či zemiakov, naopak na tmavomodrých či zelených by sme mali mať šancu skonzumovať viac zeleniny a menej príloh.

Reklama

Pol na pol

V ideálnom prípade by ste mali zaradiť zeleninu či ovocie ku každému svojmu jedlu. Pretože sa ale dobré zvyky pestujú pomaly a oplatí sa postupovať po menších krokoch, začnite trebárs tým, že zeleniny bude sprevádzať každú vašu večeru. A keď si ju budete dávať na tanier, myslite na to, že si najskôr na polovicu naložíte zeleninu a zostávajúce miesto až potom doplníte tým, čo máte v pláne jesť.

Majte ovocie a zeleninu neustále po ruke

Než si sadnete k počítaču, obetujte pri varení kávy ešte chvíľku a pripravte si aj misku s niečím zdravým, aby ste mohli pri práci bezmyšlienkovite zakusovať. Je to starý, ale rokmi preverený zvyk.

Alobal vs. igelitová fólia

Oklamať sami seba môžete, aj keď budete ukladať jedlo do chladničky – stačí, keď to zdravé zabalíte či prekryjete priehľadným materiálom a to nezdravé dáte  do alobalu. Keď budete premýšľať, čo dojesť, máte omnoho väčšiu šancu, že siahnete po tom, čo rozpoznáte ako prvé a dostanete na to chuť.

Väčšie, menšie a prominentnejšie

Obdobne ako predchádzajúci tip funguje aj tento. Zdravé a zeleninové pokrmy skladujte v chladničke vo väčších nádobách, ostatné jedlo v menších, ktoré ešte ideálne niekde zastrčte. Väčšie nádoby majú opäť väčšiu šancu upútať vašu pozornosť. A keď budete v chladničke zarovnávať svoj nový nákup, tak zabudnite na zeleninový šuplík a dajte si zeleninu na také miesto, kde ju pri každom otvorení chladničky uvidíte.

Nahrádzajte

Pri varení skúste zeleninu vymeniť za niektorý z komponentov, ktoré v kuchyni bežne používate. Wrap môžete urobiť namiesto múčnej placky z listového šalátu, špagety napríklad z cukety, ryžu z karfiolu a čipsy z cvikly.

Naučte sa ju mať radi

Ak sa budete snažiť jesť čo najviac zeleniny len preto, že viete, že to máte robiť, pravdepodobne to veľmi dlho nevydržíte. Naučte sa preto mať zeleninu a ovocie radi, veď sa z nich dajú uvariť úžasné jedlá. Vyberte si to, ktoré máte najradšej vy, a začnite.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?