16. novembra 2020

Pokiaľ aj vy patríte k skupine ľudí, ktorá má pri čítaní problém sústrediť sa, pretože vám odbiehajú myšlienky niekde inde, vedzte, že sa s tým dá niečo robiť.

Pozrite si tipy Jordana Harryho, ktorý prináša niekoľko stratégií, ako sa nenechať rušiť a prečítať pokojne aj knihu denne.

Jazyk za zuby

Jedna z príčin, prečo pri čítaní myslíte na niečo iné, je podľa Harryho subvokalizácia, teda hlas vášho vnútorného čitateľa, ktorý sprevádza vaše inak tiché čítanie. Problém je v tom, že vnútorný čitateľ nie je schopný čítať rýchlejšie ako 200 – 300 slov za minútu, čo spôsobuje, že máte zbytočne veľa času na premýšľanie.

A to môže viesť k strate koncentrácie.

Ako proti tomu bojovať? Dajte si jazyk na horné podnebie, aby ste umlčali vnútorného čitateľa. Nielenže nebudete mať tendenciu artikulovať slová, ale tiež rozptýlite mozog, aby sa už nedokázal sústreďovať aj na iné myšlienky.

Reklama

Obálka ako pomocník

Stáva sa vám, že prečítate stránku a na konci vôbec netušíte, o čom ste vlastne čítali? Jordan Harry to nazýva regresia. Príčina? Z aktívneho čitateľa sa stáva pasívny konzument slov.

Ako proti tomu bojovať? Na začiatku každej kapitoly sa snažte určiť, na čo sa snažíte nájsť odpoveď. Je jasné, že pri faktografickej literatúre to bude jednoduchšie ako pri románe. No vždy myslite na to, že by ste v hlave mali mať zvedavého čitateľa hľadajúceho odpoveď.

Ďalšou technikou je takzvaný „gliding“. Budete naň potrebovať obálku, kus papiera či kreditnú kartu. Nimi si zakrývajte vety, ktoré ste už prečítali, aby ste nemali možnosť sa k nim vracať. Podľa Harryho sa tak sami donútite k väčšiemu sústredeniu.

Ukazovadlo

Keď sa nesústredíme, často beháme očami z miesta na miesto a nie sme schopní vnímať text v prirodzenom slede.

Ako proti tomu bojovať? Vezmite si do ruky ceruzku, pravítko alebo čokoľvek, čo bude sprevádzať vaše oči riadok po riadku. Nielenže pravdepodobne nebudete odskakovať očami niekde inde, ale podľa Harryho sa tiež budete sami nútiť čítať rýchlejšie.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?