25. októbra 2020

Že si v nedeľu máte vyhradiť štvrťhodinu na to, aby ste si naplánovali nasledujúci týždeň, nie je vo svete rád na zvýšenie produktivity nič nové.

Ak ale chcete, aby bol váš týždeň ešte lepší, skúste si pred plánovaciu pätnásťminútovku zaradiť tiež rovnako dlhý blok na reflexiu uplynulého týždňa, radí kouč Nicolas Cole, ktorý píše: “Ak si nerobíte pravidelný audit toho, ako zvládate čas a aké máte návyky, nikdy nebudete mať svoj život plne pod kontrolou.”

Ako na to?

Vyhraďte si v nedeľu večer štvrťhodinu, počas ktorej sa zatvoríte do pokojnej miestnosti tak, aby vás nikto nerušil. Vezmite si do ruky ceruzku a papier, nalistujte diár s úlohami z predošlého týždňa a pravdivo si odpovedzte na nasledujúce otázky.

Staňte sa v práci nenahraditeľným. Odborník radí, čo robiť, aby vás počas krízy neprepustili

Kedy som bol počas minulého týždňa najviac produktívny a prečo? Čo bol pre mňa naopak najmenej produktívny deň a čím to mohlo byť spôsobené? Podarilo sa mi dokončiť všetky úlohy, ktoré som chcel? Prečo áno a prečo nie? Čo bola tá najväčšia chyba, ktorú som minulý týždeň urobil?

Ďalej sa sami seba spýtajte: Mal som čas na seba a svoje záľuby? Strávil som dostatok času so svojimi blízkymi? Bola v minulom týždni chvíľka, kedy som mohol len tak byť, bez toho aby som myslel na povinnosti? Čo som chcel stihnúť a nestihol? A kde som naopak bol, ale moja prítomnosť tam nebola nutná?

Ako si upevniť kariéru? Malé kroky, ktoré vám vydláždia cestu k pracovnému úspechu

Akonáhle si na otázky odpoviete, skúste premýšľať nad tým, ako by ste sa k daným situáciám postavili v novom týždni. Ak napríklad viete, že ste v práci absolvovali zbytočné schôdzky, ktoré vám nič nedali, skúste sa z nich tento týždeň vyvliecť. Ak ste zistili, že pre samú prácu nemáte čas na rodinu a priateľov, zamyslite sa, či je naozaj potrebné pracovať toľko.

Verte, že 15 minút, ktoré tomuto cvičeniu obetujete, sa vám v ďalšom týždni násobne vráti. Budete skúsenejší, poučenejší, a hlavne budete vedieť, čoho sa vyvarovať a na čom naopak neoblomne trvať.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?